Nejpopulárnější svatební pověry, se kterými se během plánování určitě potkáte

 • 7. dub 2020
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

I vy jste se během plánování a příprav vaší svatby už setkala s podivnými otázkami typu: „Proboha, to se chcete brát v květnu?“ „Snad nedovolíš ženichovi ve svatební den motýlka!“.

Pokud jste o tom dosud neslyšela, k svatbě se váže velmi mnoho pověr, které předznamenají vývoj vašeho manželství. Že nevěříte? Některé jsou hluboko zakořeněné v našich tradicích, jiné jsou novodobější, ale co vlastně konkrétní věci ve svatební den znamenají? Souhrn pověr a jejich významů vám přinášíme v tomto článku.

Nevěsta

K osobě nevěsty a její outfitu se váže hned několik pověr. Ta by si neměla své šaty šít sama, protože si zašívá cestu ke štěstí. Pokud však někdo zašívá nevěstě poslední kousek šatů v den svatby, přinese jí to štěstí. Nevěstina matka a ani její sestra by neměly mít oblečeny šaty stejné barvy jako nevěsta, přinese jí to totiž do života smůlu. Žádný oděv, který bude mít v den svatby nevěsta na sobě, by neměl mít modrou nebo fialovou barvu, symbolizují totiž modřiny. Perly jako šperk zase přinesou do života nevěsty slzy.

Použití něčeho nového, starého, modrého a vypůjčeného přinese nevěstě do života radost. Něco nového symbolizuje v životě nevěsty nový začátek. Něco starého znamená úcta tradic. Něco modrého představuje věrnost a lásku do konce života. Něco půjčeného znamená, že nevěsta si nechá poradit od jiných a zkušenější. Půjčený kousek by však neměl být od šťastně vdané ženy, tehdy přinese do manželství neštěstí.

Závoj má ochraňovat před zlými duchy a zároveň je symbolem panenství. Nevěsta se před svatbou a ani během svatebního dne nesmí podívat do zrcadla tak, aby viděla celou svou róbu, přináší to totiž neštěstí. Možností je vždy při pohledu složit nějakou nepatrnou část oděvu.

Ženich

Ženich by neměl mít během svatby uvázaného motýlka, aby nevěstě neuletěl. Svatební pár by se před obřadem neměl vidět, přináší to do manželství neštěstí.

Svatební kytice

Účelem svatební kytice v minulosti bylo zahnání zlých duchů. Pro tento účel se využívaly zejména silně aromatické květiny a bylinky, včetně česneku. Je zvykem, že nevěsta házet svou kytici mezi svobodné ženy. Ta, která kytici chytí, se podle pověr do roka a do dne vydá. Svatební kytici musí vždy někdo chytit, zajistí tak novomanželům štěstí do konce života.

Rýže

Házení rýže na novomanžele symbolizuje přání hojnosti a plodnosti. Semínka, které se nevěstě zachytí na svatebních šatech, mají symbolizovat množství dětí šťastného páru.

Rozbíjení talíře

Kromě symboliky plašení zlých duchů přináší rozbíjení talíře podobný význam jako házení rýže. Kolik úlomků porcelánu nevěsta s ženichem nezametou, tolik dětí budou mít.

Svatební dort

Svatební dort jako symbol hojnosti a plodnosti přináší také několik pověr. Ten z novomanželů, který má při jejím krájení ruku nahoře, bude mít i v manželství navrch nad tím druhým. Aby manželství bylo po celý život sladké a vydrželo, musí oba novomanželé dort ochutnat. Stejně musí dort ochutnat každý z hostů. Ten, kdo dort odmítne, přinese neštěstí nejen novomanželům, ale i sobě.

Pokud nevěsta nechce mít uplakané děti, neměla by nijak pomáhat s pečením svatebního dortu či koláčů. Pokud se některé z družiček převrátí kousek dortu na talíři na bok, znamená to, že se do roka vdá. Pokud to tak nebude, zůstane dalších sedm let svobodná. Nevěsta by si měla ze svatebního dortu kousek odložit, jinak jí bude manžel nevěrný.

Zásnubní prsten

Podle pověr musí být v zásnubním prstenu zasazen diamant – symbolizuje pevnou lásku, která vydrží navěky.

Svatební prsten

Po nasazení svatebního prstenu si jej ani jeden z novomanželů nesmí sundat. Doporučuje se sundat je až po narození prvního dítěte. Předčasné sundání prstenu symbolizuje rozpad manželství, případně tragédii v rodině. Pokud během obřadu některý z prstenů vypadne, jde o špatné znamení. Osoba, jíž prsten patří, zemře jako první. A stejně by se svatební prsteny neměly kupovat v pátek. Přináší to neštěstí.

Počasí

I počasí v den svatby má svou symboliku. V případě jasného dne jde o radostné manželství, při větrném počasí bude manželství nestálé. Jasné slunce značí harmonii a zatažená obloha hádky. Pokud na svatbě prší, představuje to slzy jak radosti, tak i smutku, stejně však dostatek peněz. Sníh v svatební den symbolizuje bohatství a hojnost.

Nevhodný den na svatbu

Je to velmi paradoxní, ale nejnevhodnějším dnem na svatbu je právě sobota. Každý z dní v týdnu má totiž určité poselství. Svatba v pondělí značí zdraví, v úterý bohatství, středa štěstí, čtvrtek ztrátu, v pátek překážky ve společném životě a v sobotu neštěstí.

Nevhodný měsíc na svatbu

Nejnevhodnějším měsícem k uzavření manželství je květen. Podle pověr sňatek v květnu přinese neštěstí a smutek. Zároveň se traduje, že svatba v květnu nepřinese manželům potomky, případně se jim narodí nemocné dítě.

Štěstí

Pokud si chcete štěstí vašeho manželství utvrdit, existuje několik pověr, které vám v tom pomohou:

 • 1. Naplánujte si obřad v kostele, ve kterém vás křtili.
 • 2. Postavte své svatební boty na parapet otevřeného okna.
 • 3. Při vyjíždění z rodičovského domu vykročte pravou nohou a předními dveřmi.
 • 4. Při vstupu do kostela překročte jeho práh pravou nohou.
 • 5. Schovaná mince v botě vám přinese bohatství.
 • 6. Aby láska vydržela, schovejte si do boty ještě čtyřlístek nebo jetel.

Štěstí vám stejně přinese, když ve svatební den potkáte kominíka nebo uvidíte černou kočku, holuby nebo duhu.

Neštěstí

Stejně platí, že pokud se chcete ve vašem manželství vyvarovat neštěstí, vyhněte se následujícím věcem:

 • 1. Nezkoušejte si své svatební šaty, pokud to není nezbytné.
 • 2. Ve svatební den se vyhněte červené a růžové barvě.
 • 3. Ujistěte se, že má ženich v den svatbě nějaké peníze.
 • 4. Nevracejte se domů, pokud jste si něco zapomněla, raději pro danou věc někoho pošlete.
 • 5. Nedovolte, aby si vaše prsteny zkoušel někdo další.

Neštěstí vám do manželství přinese, když ve svatební den uvidíte prase, pohřební průvod nebo hejno vran.

Ať již pověrám věříte, nebo ne, a uvedeným shrnutím se budete řídit, vždy pamatujte, že každý je strůjcem vlastního štěstí a je jen na vás, jak se k manželství společně postavíte.

„CELÝ ALBUM“
Kompletní album
Profesionálové
1
Rozlučky se svobodou...
Rozloučení se svobodou
Nabízíme originální nápady, denní i večerní programy, pečlivě zvolené balíky a aktivity na rozlučku se svobodou pro dámské a pánské jízdy.
Praha
17
My Bakery
Občerstvení - dorty, koláče, nápoje
Výroba svatebních dortů a sweetbaru.
Praha
V bazaru k tomuto tématu
120 kusů vývazků
Prodám 120 kusů vývazků. Cena za 1 kus při koupi celého množství. Možno kou...
8
Svatební panenka na auto
Starší, ale krásná panenka, délka panenky 45 cm. Má dvě malé vady na kráse ...
490
Nanovšie inspirace k tomuto tématu

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?