Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?

 • 21. říj 2020
 • Michaela Recht
 • iStock

Situace se kvůli koronaviru mění ze dne na den. Tento článek budeme aktualizovat tak, abychom vám přinášeli nejnovější a co nejlepší informace a rady. Chceme pomoci párům, které v současnosti čelí tvrdému rozhodnutí odložit svatbu nebo by rádi pokračovali podle plánu. Pokud máte otázky a odpovědi jste v tomto článku nenašli, neváhejte a napište nám!

Zasáhlo tě zrušení svatby kvůli koronaviru?

AKTUALIZACE 21.10.2020 – aktuální opatření pro svatby

Vláda dne 21. 10. 2020 vyhlásila další opatření týkající se i svateb. Od čtvrtka 22. 10.2020 do konce nouzového stavu, tedy do 3. 11.2020 se může svatby zúčastnit maximálně 10 lidí.

Celé znění Usnesení vlády České republiky najdete zde: https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Pohyb-osob-1078.pdf

AKTUALIZACE 13. 10. 2020

Vláda od středy 14.10.2020 omezí shromažďování na maximální počet šesti osob. Zákaz se však nevztahuje na svatby a pohřby, kterých se může tento týden účastnit neomezený počet lidí. Od 19. října by to mělo být maximálně 30 lidí.

 • počet hostů na svatbě prozatím omezen pouze počtem míst k sezení (od 19. října se má omezit na 30)
 • roušky ve vnitřních prostorách s výjimkou konzumace
 • od 5. do 18. října včetně se zakazují koncerty, divadelní představení a jiná umělecká představení a slavnosti, při kterých se převážně zpívá, včetně zkoušek.
 • svatba nemá žádnou výjimku (pokud máte akustickou kapelu nebo máte DJe, je to bez problému)
 • během obřadu a skupinového či portrétního focení roušky mít nemusíte
 • do 19. října se na svatby zákaz zpěvu či hudebních vystoupení nevztahuje. Následně budou podmínky konání těchto akcí upřesněny,“ řekla ve středu mluvčí ministerstva zdravotnictví Klára Doláková a v pátek dodala: „Včera vyhlášená omezení tuto výjimku neruší.“

Informace budeme aktualizovat.

opatření pro svatby od 19.10.

AKTUALIZACE – 23.9.2020

Podle nového nařízení ministerstva zdravotnictví platného od čtvrtka 24. 9. jsou svatby jako takové beze změny. Nemusí se omezovat počet hostů venku a uvnitř za předpokladu, že má každý určeno místo k sezení. Jestli nemají hosté určeno místo k sezení, mohou být uvnitř akce do 10 lidí a venku do 50.

Zavírací doba platí do 22 hodin pro stravovací zařízení (hospody, bary, restaurace, i restaurare v hotelu). Více informací najdete přímo na www.koronavirus.mzcr.cz

Mimořádné opatření – omezení pro stravovací a ubytovací zařízení
Mimořádné opatření – omezení hromadných akcí

AKTUALIZACE – 16.9.2020

Ministerstvo zdravotnictví od pátku 18.9.2020 18:00 zakazuje vnitřní hromadné akce na stání pro více než deset lidí. Výjimku mají výstavy, trhy a podobné akce. Na akcích k sezení musí být vstupenky prodávány na konkrétní místo, přesně určené ho musí mít návštěvník i na akci bez vstupenek.

Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě a na webu zveřejnilo dvě nová mimořádná opatření:

https://www.mzcr.cz/category/uredni-deska/rozhodnuti-ministerstva-zdravotnictvi/aktualni-mimoradna-a-ochranna-opatreni-ke-covid-19/

AKTUALIZACE – 10.9.2020

Od dnešního dne je povinné mít zakrytá ústa a nos ve všech vnitřních prostorách. Roušku nemusí mít:

 • snoubenci během obřadu a osoby na obřadu přítomné
 • nikdo během focení (tj. čas nezbytně nutný pro pořízení fotografie)
 • nikdo během konzumace (tj. v restauraci je nutné nasadit roušku, jakmile vstanete od stolu)

Vyplývá to z opatření MZ, které najdete zde.

1. 5. 2020 – Od 11. května se budou moci konat společenské, sportovní a kulturní akce s účastí do 100 osob. Opatření se týká i provozu kin, divadel, koncertních síní či cirkusů, spadat do této kategorie budou i svatby.

14. 4. 2020 – Dobrá zpráva! Povoleny jsou svatební obřady s maximálním počtem do 10 osob. Doporučení MZ ČR k uvolnění opatření od 20. 4. obsahuje také:

1. Dodržovat odstupy s výjimkou osob sdílejících společnou domácnost a novomanželů. 2. Dodržování základních preventivních pravidel (hygiena rukou, povinná ochrana horních cest dýchacích s výjimkou snoubenců/novomanželů, bez osobních gratulací s výjimkou nerizikových osob sdílejících společnou domácnost, po skončení svatebního obřadu bude prováděna pravidelná dezinfekce všech použitých pomůcek).

Uvolnění opatření a hygienická pravidla platí od 20. 4. a týkají se obřadů jako takových (církevní a úřední obřady). Oslavy a svatební hostiny se řídí nařízením, které upravuje omezení pohybu a pod.

7. 4. 2020 – prodloužení nouzového stavu do 30. dubna 2020

Jak koronavirus ovlivnil svatby?

Samotný virus představovat nebudeme. Každý z nás už slyšel o současné pandemii v oblasti veřejného zdraví, která se jmenuje Coronavirus (COVID-19). Pravděpodobně jste už i během včerejšího dne (24.3.2020) zachytili, že byly přijaty nové preventivní opatření, které byly připraveny na ochranu zdraví, avšak účinky tohoto ohniska mohou i nadále narušovat mnoho aspektů našeho každodenního života.

To zahrnuje i plánování svatby. Pokud se vdáváte tento rok, možná právě zvažujete úplné zrušení či posunutí termínu vašeho velkého dne. V ČR je totiž jedním z opatření i zákaz vycházení, nebo zákaz hromadních akcí, což znamená automatické zrušení těch svateb, které se konají v nejbližších dnech. Níže uvádíme několik věcí, na které byste měli pamatovat, nebo byste si měli na ně dávat pozor tak, aby koronavirus zásadně neovlivnil váš svatební den.

Jsou vaši hosté ze zahraničí?

Vzhledem k rychle se šířící charakter této choroby byly vyhlášeny karantény v několika zemích ve snaze zpomalit šíření. Výsledkem bylo například i zavření mnohých továren a podniků, zejména v Číně, kde se vyrábí 80% svatebních šatů dodávaných i do našich končin. Z mnoha zemí není možné vycestovat a tak je zároveň i nemožné, abyste své hosty dopravili na naše území.

Pokud se má vaše svatba uskutečnit během následujících 1 až cca 3 měsíců, existuje velká možnost, že vaše plány budou muset být definitivně odloženy. No právě teď, když se virus rychle šíří po všech zemích světa, je důležitější přijmout vhodná opatření pro zajištění bezpečnosti sebe a také pro své hosty. Zdraví je přece jen prvořadé.

Sledujte naše fórum a informujte se!

Informace o změnách termínů či nápadech na menší svatby najdete už nyní i v našem rozsáhlém fóru. Budoucí nevěsta Zuzka například poprosila své kolegyně o radu při výběru nového náhradního termínu. Grétka hledá tipy na menší rodinnou svatbu. Na vybraných úřadech byly v určitých případech povoleno menší obřady jen za přítomnosti novomanžele a svědků. Jiné nevěsty si začali ve fóru vyměňovat tipy na úpravy svatebních oznámení, sklenic a dalších drobností, na kterých mají neaktuální datum.

Nervozitu pociťují zejména ty nevěsty, které čeká svatba v květnu či během příštích letních měsíců. V tomto případě doporučujeme ještě počkat, případně si tento čas vyhraďte na přípravu náhradního plánu.

Viz nejnovější diskuse o aktuální situaci:

1. Svatba a koronavírus 2. Problém s vrácením zálohy 3. Termín svatby za dané situace

Při zvažování možností a rozhodování je třeba mít na paměti několik bodů:

Kolik lidí z vašeho seznamu hostů bude muset cestovat, aby se zúčastnili vaší svatby?

Odvětví cestovního ruchu je výrazně ovlivněno, protože mnohé lety jsou zcela zrušeny a stejně tak i vycestování či vstup do zemí je značně omezen. To by mohlo zabránit některým hostům ze zahraničí zúčastnit se vaší svatbě. Sledujte proto situaci iv jejich zemích, případně se svými hosty pravidelně komunikujte.

Jsou na vašem seznamu hostů starší osoby nebo osoby z rizikových skupin, které by měly zvážit pobyt doma?

Tito lidé jsou nejvíce náchylní k nakažení a měly by se v první řadě chránit. Zvažte jejich účast.

Je váš seznam hostů nad 50 osob?

Je třeba mít na paměti, že může dojít k situaci, kdy se povolí určité akce či shromáždění osob, ale stále může jít jen o omezený počet. Zkuste si připravit plán B i pro seznam hostů.

Víme, že je to srdcervoucí rozhodnutí ale opět připomínáme, že zdraví je v tomto případě na prvním místě. Přinášíme vám však několik tipů plánů.

Plán A: Ideální by bylo pokračovat podle plánu. Pokud je váš seznam svatebních hostů menší, cca do 50 hostů, mohli byste se podle vašich plánů posunout v závislosti na termínu svatby. Pokud by se měla uskutečnit v rozmezí 8 týdnů, měli byste se začít připravovat na plán B nebo C.

Plán B: Požádejte hosty, aby vás informovali, zda se budou nebo nebudou moci a chtít zúčastnit. Upravte čísla potřebné pro dodavatele. Nebo snižte seznam na méně než 50 a připravte ho tak, aby se k vám připojili jen nejbližší rodinní příslušníci, kteří nepatří do rizikových skupin.

Plán B-1: Uspořádejte jen svatební obřad, na kterém se seberete jen za přítomnosti svědků a samotnou hostinu přeplánujte.

Plán C: Odložte vše na později, například na konec roku, dokud se nebudete moci naplno pohnout vpřed se svatbou, kterou jste si tak dlouho plánovali.

Co s mými zálohami? Vrátí mi peníze? Jak změním datum na již připravených sděleních?

I svatební fotografové, kameramani a jiní dodavatelé jsou v tom s vámi. Jsou to totiž v mnoha případech jejich jediné příjmy. I oni mají své závazky a náklady a tak se mnozí z nich snaží přizpůsobit situaci a vyhovět všem stranám. Svatební dodavatelé shodně doporučují přesunout termíny svateb minimálně na podzim a zimu 2020/2021.

Dobré tipy si pro vás připravili například i šikovní lidé z týmu Svatební inspirace na slovenském portálu ve svém nejnovějším příspěvku.

Pozitivní zprávou je i to, že dodavatelé svatebních oznámení jsou schopni připravit vám nové oznámení za nižší doplatek nebo někteří dokonce vytisknou drobné kartičky s novým datem zcela zdarma. I zde doporučujeme kontaktovat přímo svého dodavatele a dohodnout se s ním na řešení. Upravit svatební oznámení si však můžete i sami. Přijali byste tipy na to, jak si vlastnoručně dozdobit už vytištěné oznámení a uvést tam změnu data?

Co můžete dělat už teď?

Nebojte se, spolu to zvládneme. V momentální situaci nám nezbývá nic jiného, jen naplnit svou hlavu kreativitou a pozitivní náladou. V tom vám může pomoci například i náš článek, ve kterém jsme připravili tipy na napsání svatebního slibu a mnohé jiné užitečné rady z našeho Magazínu.

1. Jak napsat vlastní svatební slib? 2. Jak ušetřit ze svatebního rozpočtu? 3. Výhody a nevýhody zimní svatby. 4. Jak se připravit na předsvatební „rande“ focení?

Pokud vás přece jen stále přemáhá negativní nálada, zkuste se obrátit v takových chvílích i na odborníky. Mnozí z nich nabízejí zajímavé tipy na zvládnutí krizové situace, online školení nebo rozhovory přes Skype. Netřeba se stydět za své negativní emoce.

Jak píše koučka Janette Šimková: „Nikdo z nás se se situací, která se právě odehrává s korona virem, dosud nesetkal. Přesto víme pro své fyzické i mentální zdraví něco udělat. “ Na její stránce najdete několik rad pro sestrojení takzvaného „mentálního hasicího přístroje“, který nám prý výborně poslouží ke zvládnutí vypjatých momentů. Tipy najdete například i v jejím nejnovějším článku na téma: Dejte hlavě dobré důvody ke zvládnutí krize.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Líbí se mi to

  Napiš zprávu

  Komu

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Vláda ode dne 22. října 2020 do dne 3. listopadu 2020 zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky.

  Platí tedy i nová omezení pro pořádání svateb:

  • maximálně 10 lidí
  • roušky jsou povinné ve vnitřních prostorách, pro snoubence v průběhu sňatečného obřadu platí výjimka

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2020.

  Přečtěte si diskusi o tom, jak nová opatření vnímají nevěsty

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Nevíte, čím překvapit nevěstu na rozlučce se svobodou? Připravte jí originální hru a bavte se!
  Nevíte, čím překvapit nevěstu na rozlučce se svobodou? Připravte jí originální hru a bavte se!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?