AKTUALIZACE: Zasáhlo tě zrušení svatby kvůli koronaviru? Tyto rady budeš potřebovat!

  • 1. kvě 2020
  • Michaela Recht
  • iStock

Situace se kvůli koronaviru mění ze dne na den. Tento článek budeme aktualizovat tak, abychom vám přinášeli nejnovější a co nejlepší informace a rady. Chceme pomoci párům, které v současnosti čelí tvrdému rozhodnutí odložit svatbu nebo by rádi pokračovali podle plánu. Pokud máte otázky a odpovědi jste v tomto článku nenašli, neváhejte a napište nám!

AKTUALIZACE

1. 5. 2020 – Od 11. května se budou moci konat společenské, sportovní a kulturní akce s účastí do 100 osob. Opatření se týká i provozu kin, divadel, koncertních síní či cirkusů, spadat do této kategorie budou i svatby.

14. 4. 2020 – Dobrá zpráva! Povoleny jsou svatební obřady s maximálním počtem do 10 osob. Doporučení MZ ČR k uvolnění opatření od 20. 4. obsahuje také:

1. Dodržovat odstupy s výjimkou osob sdílejících společnou domácnost a novomanželů. 2. Dodržování základních preventivních pravidel (hygiena rukou, povinná ochrana horních cest dýchacích s výjimkou snoubenců/novomanželů, bez osobních gratulací s výjimkou nerizikových osob sdílejících společnou domácnost, po skončení svatebního obřadu bude prováděna pravidelná dezinfekce všech použitých pomůcek).

Uvolnění opatření a hygienická pravidla platí od 20. 4. a týkají se obřadů jako takových (církevní a úřední obřady). Oslavy a svatební hostiny se řídí nařízením, které upravuje omezení pohybu a pod.

7. 4. 2020 – prodloužení nouzového stavu do 30. dubna 2020

Jak koronavirus ovlivnil svatby?

Samotný virus představovat nebudeme. Každý z nás už slyšel o současné pandemii v oblasti veřejného zdraví, která se jmenuje Coronavirus (COVID-19). Pravděpodobně jste už i během včerejšího dne (24.3.2020) zachytili, že byly přijaty nové preventivní opatření, které byly připraveny na ochranu zdraví, avšak účinky tohoto ohniska mohou i nadále narušovat mnoho aspektů našeho každodenního života.

To zahrnuje i plánování svatby. Pokud se vdáváte tento rok, možná právě zvažujete úplné zrušení či posunutí termínu vašeho velkého dne. V ČR je totiž jedním z opatření i zákaz vycházení, nebo zákaz hromadních akcí, což znamená automatické zrušení těch svateb, které se konají v nejbližších dnech. Níže uvádíme několik věcí, na které byste měli pamatovat, nebo byste si měli na ně dávat pozor tak, aby koronavirus zásadně neovlivnil váš svatební den.

Jsou vaši hosté ze zahraničí?

Vzhledem k rychle se šířící charakter této choroby byly vyhlášeny karantény v několika zemích ve snaze zpomalit šíření. Výsledkem bylo například i zavření mnohých továren a podniků, zejména v Číně, kde se vyrábí 80% svatebních šatů dodávaných i do našich končin. Z mnoha zemí není možné vycestovat a tak je zároveň i nemožné, abyste své hosty dopravili na naše území.

Pokud se má vaše svatba uskutečnit během následujících 1 až cca 3 měsíců, existuje velká možnost, že vaše plány budou muset být definitivně odloženy. No právě teď, když se virus rychle šíří po všech zemích světa, je důležitější přijmout vhodná opatření pro zajištění bezpečnosti sebe a také pro své hosty. Zdraví je přece jen prvořadé.

Sledujte naše fórum a informujte se!

Informace o změnách termínů či nápadech na menší svatby najdete už nyní i v našem rozsáhlém fóru. Budoucí nevěsta Zuzka například poprosila své kolegyně o radu při výběru nového náhradního termínu. Grétka hledá tipy na menší rodinnou svatbu. Na vybraných úřadech byly v určitých případech povoleno menší obřady jen za přítomnosti novomanžele a svědků. Jiné nevěsty si začali ve fóru vyměňovat tipy na úpravy svatebních oznámení, sklenic a dalších drobností, na kterých mají neaktuální datum.

Nervozitu pociťují zejména ty nevěsty, které čeká svatba v květnu či během příštích letních měsíců. V tomto případě doporučujeme ještě počkat, případně si tento čas vyhraďte na přípravu náhradního plánu.

Viz nejnovější diskuse o aktuální situaci:

1. Svatba a koronavírus 2. Problém s vrácením zálohy 3. Termín svatby za dané situace

Při zvažování možností a rozhodování je třeba mít na paměti několik bodů:

Kolik lidí z vašeho seznamu hostů bude muset cestovat, aby se zúčastnili vaší svatby?

Odvětví cestovního ruchu je výrazně ovlivněno, protože mnohé lety jsou zcela zrušeny a stejně tak i vycestování či vstup do zemí je značně omezen. To by mohlo zabránit některým hostům ze zahraničí zúčastnit se vaší svatbě. Sledujte proto situaci iv jejich zemích, případně se svými hosty pravidelně komunikujte.

Jsou na vašem seznamu hostů starší osoby nebo osoby z rizikových skupin, které by měly zvážit pobyt doma?

Tito lidé jsou nejvíce náchylní k nakažení a měly by se v první řadě chránit. Zvažte jejich účast.

Je váš seznam hostů nad 50 osob?

Je třeba mít na paměti, že může dojít k situaci, kdy se povolí určité akce či shromáždění osob, ale stále může jít jen o omezený počet. Zkuste si připravit plán B i pro seznam hostů.

Víme, že je to srdcervoucí rozhodnutí ale opět připomínáme, že zdraví je v tomto případě na prvním místě. Přinášíme vám však několik tipů plánů.

Plán A: Ideální by bylo pokračovat podle plánu. Pokud je váš seznam svatebních hostů menší, cca do 50 hostů, mohli byste se podle vašich plánů posunout v závislosti na termínu svatby. Pokud by se měla uskutečnit v rozmezí 8 týdnů, měli byste se začít připravovat na plán B nebo C.

Plán B: Požádejte hosty, aby vás informovali, zda se budou nebo nebudou moci a chtít zúčastnit. Upravte čísla potřebné pro dodavatele. Nebo snižte seznam na méně než 50 a připravte ho tak, aby se k vám připojili jen nejbližší rodinní příslušníci, kteří nepatří do rizikových skupin.

Plán B-1: Uspořádejte jen svatební obřad, na kterém se seberete jen za přítomnosti svědků a samotnou hostinu přeplánujte.

Plán C: Odložte vše na později, například na konec roku, dokud se nebudete moci naplno pohnout vpřed se svatbou, kterou jste si tak dlouho plánovali.

Co s mými zálohami? Vrátí mi peníze? Jak změním datum na již připravených sděleních?

I svatební fotografové, kameramani a jiní dodavatelé jsou v tom s vámi. Jsou to totiž v mnoha případech jejich jediné příjmy. I oni mají své závazky a náklady a tak se mnozí z nich snaží přizpůsobit situaci a vyhovět všem stranám. Svatební dodavatelé shodně doporučují přesunout termíny svateb minimálně na podzim a zimu 2020/2021.

Dobré tipy si pro vás připravili například i šikovní lidé z týmu Svatební inspirace na slovenském portálu ve svém nejnovějším příspěvku.

Pozitivní zprávou je i to, že dodavatelé svatebních oznámení jsou schopni připravit vám nové oznámení za nižší doplatek nebo někteří dokonce vytisknou drobné kartičky s novým datem zcela zdarma. I zde doporučujeme kontaktovat přímo svého dodavatele a dohodnout se s ním na řešení. Upravit svatební oznámení si však můžete i sami. Přijali byste tipy na to, jak si vlastnoručně dozdobit už vytištěné oznámení a uvést tam změnu data?

Co můžete dělat už teď?

Nebojte se, spolu to zvládneme. V momentální situaci nám nezbývá nic jiného, jen naplnit svou hlavu kreativitou a pozitivní náladou. V tom vám může pomoci například i náš článek, ve kterém jsme připravili tipy na napsání svatebního slibu a mnohé jiné užitečné rady z našeho Magazínu.

1. Jak napsat vlastní svatební slib? 2. Jak ušetřit ze svatebního rozpočtu? 3. Výhody a nevýhody zimní svatby. 4. Jak se připravit na předsvatební „rande“ focení?

Pokud vás přece jen stále přemáhá negativní nálada, zkuste se obrátit v takových chvílích i na odborníky. Mnozí z nich nabízejí zajímavé tipy na zvládnutí krizové situace, online školení nebo rozhovory přes Skype. Netřeba se stydět za své negativní emoce.

Jak píše koučka Janette Šimková: "Nikdo z nás se se situací, která se právě odehrává s korona virem, dosud nesetkal. Přesto víme pro své fyzické i mentální zdraví něco udělat. " Na její stránce najdete několik rad pro sestrojení takzvaného "mentálního hasicího přístroje", který nám prý výborně poslouží ke zvládnutí vypjatých momentů. Tipy najdete například i v jejím nejnovějším článku na téma: Dejte hlavě dobré důvody ke zvládnutí krize.


Komentáře

    Přidej příspěvek