Kategórie

Svatba na podzim (1): Design podzimní svatby

Jednotný design svatby je základem vytvoření příjemné atmosféry. Design se odvíjí od toho, jak máte svatbu tematicky zaměřenou. Připravili jsme pro vás sérii článků o tom, jak sladit svatby podle ročních období.

Je podzim, proto se budeme věnovat podzimní svatbě. Postupně vám však přineseme inspirace i k ostatním ročním obdobím. Věříme, že najdete to správné období, které vám učaruje.

Podzimní asociace aneb proč se vdávat na podzim?

Co si představíte, když se řekne podzim? Na zemi spadané kaštany, na stromech zbarvené listy a za oknem sychravo? Podzim je v plném proudu a ve vzduchu již cítit příjemnou vůni ořechů a vyzrálých hroznů. Věru, příroda na podzim má mnoho podob, hýří pestrými barvami, vůněmi i chutěmi, a atmosféra lásky visí přímo ve vzduchu.

Pokud se s tímto obrazem přírody a atmosféry ztotožňujete, podzimní svatba bude pro vás to pravé ořechové. Je to dokonalá romantika v té nejčistší podobě. Posuďte sami. Už jen ty názvy měsíců – září, říjen, listopad. Jejich původ je již v praslovanštině, názvy září i říjen mají souvislost s říjí (jelení) zvěře, listopad je měsícem padajícího listí.

Toto roční období je na svatbu jako stvořené a nabízí nespočet možností, jak vyzdobit svůj svatební den. V následujících řádcích vám přiblížíme některé zvláštnosti typicky charakteristické pro podzim, kterými se můžete při přípravě svatebního designu inspirovat. Věříme, že vás nakopnou k vlastním podzimním variacím.

Inspirujte se barvami podzimní přírody

Na podzim dominují především zemité odstíny. Podívejte se ven z okna a příroda vám sama bude inspirací jedna radost. Barevná paleta podzimu odráží všechny odstíny hnědé, červené, oranžové, žluté ale i zelené. Sáhnout můžete například po ohnivě červené, bordó, rubínové, broskvové, dýňové oranžové, cihlové, rezavé, béžové, smetanové či krémové.

Co se zelené týče, zvláště vhodné jsou zejména tmavší odstíny, například smaragdová či borovicová zeleň. Při volbě barevných odstínů dekoraci se nemusíte obávat ani použití khaki či myslivecké zelené. Stačí ji zkombinovat s barvou, která má energičtější náboj, a výsledek v jednotně sladěném svatebním designu bude mít zaručeně šmrnc. Zkuste třeba sytější odstíny červené či žluté. V případě použití myslivecké zelené není špatná ani kombinace se svěžejší zelenou. Pokud totiž trochu fádní odstín zkombinujete s vhodným sytivějším variantou barvy, výsledek bude dokonale neobyčejný.

Design a styl podzimní svatby

V oblasti ladění designu a stylu svatby máme pro vás jedno milé povzbuzení. Pokud se rádi věnujete podzimním koníčkům, rozhodně popusťte uzdu fantazii a začleňte tyto prvky do dekorací.

Můžete použít lampiony, draky, papírové girlandy nebo houby. Pokud máte zálibu v ornitologii, využijte prvky navozující odlet ptáků na zimu do teplých krajin. Jednotlivé druhy ptáků můžete vyrobit z papíru či drátu a rozmístit je po celé místnosti, nebo vám mohou poletovat nad hlavami na provázcích visících ze stropu.

Ústřední dekorační prvek je vhodné použít již na svatebních oznámeních a jmenovkách, může jím být ozdobena i menu karta. Pokud váš nastávající partner nebo partnerka holduje mysliveckému koníčku, můžete sál dekorovat sál i trofejemi, kožešinami, jehličím, šiškami či spadanými listy.

Svatební tiskoviny v podzimním hávu

K svatebním tiskovinám v první řadě řadíme svatební oznámení, dále jsou to menu karty a jmenovky. Chcete-li své hosty předem připravit na podzimní atmosféru, která je čeká na vaší svatbě, dbejte na to, aby už samotné oznámení dávalo najevo spjatost s podzimem. Můžete použít ozdobný papír s potiskem listů, nebo jen provázat pozvánku se stužkou v barvách podzimu. Stejný motiv můžete použít i při přípravě menu karet.

Jmenovky můžete pojmout ještě netradičnější a zasunout je do nařezaných kaštanů, koblih či korkových špuntů. Nebo jen ozdobným písmem napsat jména hostů na spadané listy ze stromů. Stačí se jen rozhodnout.

Pokud zvažujte, že si svatební tiskopisy zhotovíte svépomocí, ručně a stručně, nezapomeňte si to dobře časově rozvrhnout. Raději si je připravte v předstihu. Pokud nemáte potřebné estetické cítění, doporučujeme barevné sladění přenechat očím a rukám odborníků ze svatebních agentur či grafických studií. Byla by velká škoda pokazit celkový dojem nekorektními barvami.

V přípravě podzimní svatby budeme pokračovat i příště. Dozvíte se o možnostech dekorací podzimní svatby, materiálech a květech, které můžete využít, či o svatebním menu, kterým naladíte na podzimní atmosféru i vaše hosty.

Plánujete i vy podzimní svatbu? Co vás nejvíce inspirovalo? Jaký prvek na vaší podzimní svatbě určitě nebude chybět? Ukažte nám ve fotoblogu vaši představu – zveřejněte krátkou zprávu nebo album a označte jej #podzimnisvatba. Za každé označení vás odměníme srdíčkem.

Navoďme si na své svatbě tu správnou atmosféru podzimu a vzájemně se inspirujme. :)

Celá série článků o podzimní svatbě:

Svatba na podzim (1): Design podzimní svatby
Svatba na podzim (2): Květiny a dekorace
Svatba na podzim (3): Dobroty podzimní svatby
Svatba na podzim (4): Podzimní svatební outfit a tipy na závěr

Inspirace pro podzimní svatbu: