Kategórie

Svatba na podzim (2): Květiny a dekorace

I vy přemýšlíte nad tím, jaké dekorační prvky a materiály by se hodily na vaši podzimní svatbu? Dumáte, jak zvolit vhodné květiny, abyste celkový podzimní design svatby nerozbila? Jste zde správně. Právě v této části seriálu o podzimních svatbách budeme blíže rozebírat dekorační nápady a inspirace. A dozvíte se také několik tipů, kterými můžete svou svatbu ozvláštnit.

Květinová výzdoba a svatební kytice

Na výzdobu jsou vhodné především variace kytiček a ikebany ze suchých květů, třeba jen do váziček na stolech. Nádherná je i suchá svatební kytička v rukou nevěsty či družiček. Už jen tato drobnost vnese do vaší svatby nepřehlédnutelné podzimní kouzlo. I suché květy a listy vpletené do vlasů vypadají znamenitě. Nebo si jimi ozdobte boty a pozornosti svatebčanů zaručeně neuniknete.

Můžete také použít specifický druh kytiček – slaměnky. Jejich pestré barvy působí opravdu rafinovaně. Pokud vás zajímá, které z živých květů se na podzimní svatbu hodí, jsou to zejména hortenzie, chryzantémy, růže, astry, cínie, sasanky, slunečnice a jiřiny.

Použít můžete divoce rostoucí květiny i bylinky. Je sice pravda, že v květinářství seženete i jiné květiny, ale podzimní svatba ať má podzimní květinovou výzdobu jak se patří, no ne? Proč se stavět proti samotné matce přírodě, když i v tomto ročním období má příroda co nabídnout. A že je z čeho vybírat! Od tolika dojetí, které na svatbě zažijete, vám zaručeně i bodlák v kytici změkne. Kytičky se dají krásně dozdobit různými travinami a plody podzimu. Perfektní jsou šipky, šišky, seno, peříčka či různé bobule.

Dekorační prvky a materiály

Variací podzimních dekorací je skutečně nepočítaně a my nabízíme jen náš stručný výběr. Tak například uličku, kterou budete kráčet k oltáři, můžete mít místo okvětních plátků vysypanou pestrobarevnými listy.

Stoly můžete ozdobit malými ozdobnými dýněmi. Přes ně vám mohou na provázcích viset ručně vyrobené papírové lucerny. Zcela však postačí, i když budou jen položeny na stolech a v rozích sálu. Nebo si dejte zhotovit lucerny z dýní. Určitě se ve vašem okolí najde člověk se šikovnými rukama, který vám do nich vyřízne různé ornamenty a vyrobí z nich ozdobné svícny.

Krásnou atmosféru umí vyčarovat i čajové svíčky s vůní santalového dřeva, pytlovina a háčkované dečky. Neméně krásné jsou ikebany svázané ze snopů sušené trávy, větviček jeřabiny, naaranžované v zavařovacích sklenicích převázaných krajkou. Rovněž i plst je vděčným materiálem.

Do skleněných pohárů nebo váz můžete nasypat zrno a naaranžovat obilné klasy, suché větve, luční květiny a bylinky. Na dekoraci můžete použít také malé pytle z pytloviny. Z balíků slámy se dají připravit pohodlná křesílka pro hosty. Jen je nezapomeňte překrýt dekou nebo širokou stuhou. Tato možnost je vítána spíše na ranči, nebo pokud připravujete pohoštění ve stodole, kde se s nimi dá lépe manipulovat. V jiných prostorách by to mohlo působit spíše kýčovitě a nevkusně.

Dekorace stolů může mít podobu volně rozsypaných kaštanů, bukvic či šípků. Na stolech mohou být položeny i žaludy, barevné listy a ořechy. Ty se navíc dají i jíst. Nechte na stolech louskáčky a o zábavu i s pochutinou máte postaráno.

Dekorace můžete vytvořit i ze sušených makovic a svázat je spolu se sušenými kvítky do malých kytiček. Nebo se zaposlouchejte do podzimního šumu větru, ve kterém poletují barevní papíroví draci, a zhotovte si i vy takového maskota své svatby.

Máte i vy v hlavě svůj originální podzimní nápad? Jen by se vám hodilo doladit detaily? Prozraďte ho našim nevěstám (například ve fotoblogu s použitím označení #podzimnisvatba)! Více hlav, více nápadů. Společnými silami doladíte maličkosti levou zadní. To je od nás prozatím vše a budeme se na vás těšit u dalšího článku. Můžete se těšit na chuti a vůně podzimní svatby.

Celá série článků o podzimní svatbě:

Svatba na podzim (1): Design podzimní svatby
Svatba na podzim (2): Květiny a dekorace
Svatba na podzim (3): Dobroty podzimní svatby
Svatba na podzim (4): Podzimní svatební outfit a tipy na závěr