Originální svatební zábava – jak na to?

 • 9. čvn 2016

Jaká by to byla svatba, na níž by nebyla zábava? Svatba a zábava patří odjakživa dohromady. Svatba je veselý okamžik hlavně v životech dvou zamilovaných lidí, ale také jejich rodiny a známých. I vy přemýšlíte, jakou zábavu zvolit, aby se líbila všem svatebčanům a také vám? My vám rádi poradíme.

Historie svatební zábavy

Svatební zábava nebo jinak veselice se pořádá pro účastníky svatby, svatebčany. Už v minulosti zahrnovala zpěv, hudbu, nepochybně i tanec, řeči a vinše, různé hádanky, žerty a mezi svatebčany tak velmi oblíbené hry, dramatické scénky, či různá jiná vystoupení v maskách. Jemným erotickým obsahem zábavy se měla docílit plodnost mladého páru.

Svatební taneční zábava se většinou odehrávala v místnosti, ve stodole nebo v místní hospodě. Zvykem však bylo, že se jí měli účastnit všichni lidé z vesnice. Tradiční svatební zábava obvykle obsahuje až dodnes různé hry a program, jde o koštětový tanec, kloboukový tanec, židlový tanec, balonový tanec, tanec s nevěstou, tanec s dámou na rukou, také o novomanželský kvíz a nechybí ani slib tchyní či svatební tombola. Zábava a program bývá většinou organizovaný dýdžejem nebo koordinátorem.

Dilema – zábava s dýdžejem, nebo se živou hudbou?

Jedno z těžších rozhodnutí při plánování svatební zábavy je, zda si objednat dýdžeje nebo živou hudbu v podání kapely.

DJ na svatbě

Výhodou je pravděpodobně ve většině případů nižší cena než u živé kapely. Pokud se rozhodnete pro dýdžeje, dopředu si s ním proberte hudbu, kterou chcete, aby hrál. Není nic horšího než kýčovitá zastaralá hudba, kterou zrovna nemáte moc v lásce, a musíte ji poslouchat na své svatbě. Dýdžejovi můžete pomoci sestavit takový playlist, se kterým budete spokojeni nejen vy, ale i svatebčané. To zaručí, že zábava bude taková, jak se patří.

Živá hudba na svatbě

Živá hudba má jednoznačně své kouzlo. Každá kapela má svůj jedinečný projev, který dokáže zabavit a zaujmout posluchače. Svatebčané si mohou užívat emoce jednotlivých muzikantů, kteří si hraní rozhodně užívají, a tyto emoce jsou často v dobrém slova smyslu nakažlivé.

Pokud se rozhodnete pro kapelu, zajímejte se i o to, zda během přestávek mezi hraním pouštějí hudbu na přání. Není totiž příliš příjemné, pokud je zábava v plném proudu a kapela si zrovna dá přestávku a přestane úplně hrát, parket se vyprázdní a zábava stagnuje. Snažte se, abyste byli s hudbou spokojeni zejména vy, protože pokud budete spokojeni vy, tak budou spokojeni i svatebčané. Není totiž možné, abyste v hudebním vkusu vyhověli každému jednomu svatebčanovi. Pokud je však zábava dobrá, tak ani jeho nepříliš oblíbená hudba ho nerozhodí.

Originální a moderní svatební zábava

Za každou cenu se nemusíte držet tradiční struktury svatební zábavy. Poradíme vám pár trendových „vychytávek“, které mohou vaši svatbu ozvláštnit, rozproudit a umocnit pěkné vzpomínky.

1. Videoprezentace fotografií na plátno

Dokáže krásně zpestřit každou svatbu. Fotografie novomanželů z doby, kdy se poznali, až po současnost vykouzlí úsměv na tvářích svatebčanů, kteří mohou být také jejich součástí. Videoprezentace zpříjemní svatební program, ale neměla by být příliš dlouhá, a nejvhodnější je pouštět ji např. během večeře, nebo focení po obřadu.

2. Vystoupení v podání novomanželů

Fantazii se meze nekladou, i vy si můžete připravit překvapení pro své známé a blízké v podání malé scénky nebo např. tanečního vystoupení. Svatebčané to určitě nebudou čekat, mile je překvapíte a zároveň se může spustit zábava. Vystoupení si také může nacvičit i jen jeden z vás, např. se svými kamarády, a překvapit tak svoji polovičku.

3. Svatební fotobudka

Originální novinkou na svatbách je možnost pronajmout si fotobudku, která zabaví svatebčany a zajistí vtipné momentky. O vše potřebné kolem ní se postará tým profesionálů. Samozřejmostí jsou hned po pořízení i fotopásky, které mohou obsahovat jméno ženicha a nevěsty nebo různá svatební přání. Dostanete i fotoalbum, které je připraveno z těchto fotografií. Zábava při focení je zajištěna i díky různým rekvizitám.

V bazaru k tomuto tématu
Krátké svatební šaty
Prodám svatební šaty, délka po kolena, nádherná krajka, tříčtvrteční rukávy...
3500
120 kusů vývazků
Prodám 120 kusů vývazků. Cena za 1 kus při koupi celého množství. Možno kou...
8

4. Balonová pošta

Ať už balonky ze svatební výzdoby, nebo balonky určené pouze pro svatební zábavu, mohou posloužit k dalšímu originálnímu programu. Dopředu si připravte pohlednice se svou adresou a vyzvěte svatebčany, aby na ně napsali nějaký závazný slib s jejich podpisem (např. že vám za rok zaplatí večeři ve vaší oblíbené restauraci).

Každý si svou pohlednici připevní na balonek a ty se vypustí ven. V případě, že se dostane některá z pohlednic k svatebčanům zpět, musí se tento přislíbený dárek splnit.

5. Vypouštění lampionů štěstí

Tento zvyk je čím dál tím oblíbenější i v Čechách. Pochází z Thajska, kde je lidé vypouštějí při všech obřadech. Kromě oválných nebo kulatých tvarů se lampiony vyrábějí i ve tvaru srdce, které jako symbol jednoznačně patří ke každé svatbě.

Každý si na ně může napsat své přání a po zapálení parafínového knotu se naplní vzduchem a vyletí do nebe. Nezapomeňte, že nejkrásnější jsou večer, a když jsou vypuštěny najednou.

Profesionálové
4
Duo DP
Hudební kapely
Jsme dvojice ostřílených muzikantů a rádi obohatíme Váš svatební den o živou hudební produkci k poslechu i tanci.
Celá ČR
7
Harfistka Simona Voř...
Hudební kapely
Živá hudba, která navodí jedinečnou atmosféru při příležitosti svatebního obřadu nebo hostiny . ♥ Velký výběr nástrojů ♥ Skladby na přání
Celá ČR

Aby byla zábava taková, jak má být, a vše bylo v pořádku, hry a svatební program si nezapomeňte dopředu přichystat a naplánovat. Můžete tím pověřit i někoho ze svých přátel, kterému zábava není vzdálená. Zábava však nemusí být zcela dokonale naplánována do posledního detailu přesně na minutu, takto se může vytratit celá spontánnost a nastoupí na řadu strojenost. Svatební zábava má být spontánní a přinášet radost všem zúčastněným svatebčanům.


Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?