17 svatebních tradic ve světě, které vás pravděpodobně překvapí

  • 17. úno 2024
  • Silvia Blahovcová
  • isifa / Shutterstock

Bílé šaty, dlouhý závoj, výměna prstýnků a společné „Ano“ zpečetěné polibkem. Všechny nevěsty to znají. Ale jak se říká: „Jiný kraj, jiný mrav“ a i ve svatebních přípravách, obřadech a hostinách různých kultur jsou mnohdy velké rozdíly.

Udělali jsme pro Vás seznam 17 svatebních tradic z celého světa. Najdete zde netradiční zvyklosti i pár perliček. Pojďte se s námi podívat na to, jak svůj nejkrásnější den oslavují novomanželé z celého světa a jak vypadají jejich svatební tradice.

1. Itálie

Pro italské svatby jsou tradiční Confetti. Vůbec se přitom nejedná o nám známé kousky papíru poletující ve vzduchu. Tyto Confetti jsou cukrovinky, kterými hostí snoubenci svatebčany. Je to zároveň malý dárek na uvítanou a jsou znakem pohostinnosti. Nejčastěji jsou to mandle obalené v cukru.

2. Německo

Na tradičních svatbách v Německu se po obřadu musí novomanželé společně poprat s nelehkým úkolem. Dostanou tlustou dřevěnou kládu, pilu a před zraky svých hostů musejí tento kus dřeva přeříznout na polovinu. Dávají tím najevo, že dokážou společně zvládnout i těžké překážky, které na ně čekají v manželství.

3. Korea

Husa za nevěstu. Takto by se dal nazvat zvyk, který je zakořeněn v korejské kultuře. V tomto případě ženich daruje své nastávající tchyni husu, která představuje monogamní vztah, jako důkaz svého záměru, zůstat se svou nevěstou navždy. A proč husa? Protože právě husy jsou jedním z druhů ve zvířecí říši, kteří si vyberou pro život jednoho partnera až do konce.

4. Skotsko

V tomto kraji to nevěsty před svatbou vůbec nemají lehké. V den před obřadem je jejich přátelé podrobí rituálu, ze kterého by žádná z nás neměla radost. Nejprve jim sice nabídnou něco alkoholického, ale následně nevěstu (někdy i oba snoubence) polijí sirupem a poházejí peřím, moukou či popelem. Tato tradice má původ z dob, kdy se nastávající manželé takovýmto způsobem chránili před zlými duchy.

5. Jamajka

Umíte si představit černý svatební dort? Tak přesně takový se podává na tradiční jamajské svatbě. Není to tak docela dort, ale spíše koláč z tmavého ovoce a rumu. Má představovat bohatství a hojnost v manželství. Podobný koláč servírují Jamajčané i na Vánoce pro jeho sváteční původ.

6. Guatemala

O zvyku, který mají na svatbách v Guatemale, jste možná ještě vůbec neslyšeli. Zde se totiž matka ženicha postará o otevření hostiny a uvítání hostů po obřadu tak, že rozbije obvykle keramický zvonek, který je plný mouky, zrna a rýže. Tato tradice představuje symboliku hojnosti (mouka, rýže, zrno) v manželství a štěstí (zvonek) na společné cestě.

7. Čína

Zde již tradičně pro svatební obřady používají místo bílé barvy červenou. Považují ji za mocnou barvu symbolizující štěstí, lásku a sílu. To však mnoho nevěst ví, co však možná bude pro vás novinka, je jejich rituál s deštníkem. Během příchodu k oltáři nevěstu provázejí kromě její matky i hosté držící červený deštník nad její hlavou na znak plodnosti, a aby měli budoucí manželé velkou rodinu. V některých částech Číny je nevěsta doslova donesena na obřad v dřevěném mini altánku, který je – jako obvykle – červený.

8. Mexiko

Nevěsta kráčí uličkou k oltáři v krásných bílých šatech a drží dvě kytice. Moment, dvě? Ano, přesně tak. V Mexiku je zvykem, že nevěsty nesou dvě kytice, případně jednu dvojitou. První kytice je pro nevěstu a druhá na počest Panny Marie, jíž tímto gestem vzdávají hold.

9. Jižní Afrika

V rámci oslav manželského svazku v Jižní Africe přinášejí rodiče obou novomanželů oheň ze svých krbů do krbu novomanželů. Předávají jim tak symbolicky něco z prostředí jejich domovů a dětství pro vybudování a zachování svého vlastního tepla domova.

10. Austrálie

Na tradiční australské svatbě byste mohli poznat další zajímavý zvyk s tzv. miskou jednoty. Hosté dostanou před obřadem kamínky a snoubenci je požádají, aby je během sňatku drželi v dlaních. Po obřadu je hosté uloží do okrasné misky, kterou si později novomanželé uloží ve svém domově. Tato miska symbolizuje podporu od rodiny a přátel a zároveň vyjadřuje jednotu, ve které jsou snoubenci sňatkem spojeni se svými novými rodinami.

11. Norsko

Tato země také není milovníkům bílých svatebních dortů. Když se vezmou snoubenci z Norska, na jejich svatební hostině pravděpodobně najdete tradiční Kransekake. Je to několik jemně zdobených kruhů z mandlového těsta naskládaných na sobě. To však není všechno. Uprostřed tohoto dortu bývá ukryté šampaňské či vínko pro novomanžele. Podle norské legendy snědí novomanželé kolečko, které je nejvyšší a kolik dalších se na něj přilepí, tolik dětí bude pár v manželství mít.

12. Indie

O indickém zvyku zdobení rukou hennou jste už určitě slyšela. Víte však i jak se nazývá a proč se používá? Toto umění je známo pod pojmem Mehndi a je považováno za požehnání, proto se maluje hlavně nevěstám na ruce a nohy (mnohdy i na různých oslavách, ale zdobení tehdy není až tak bohaté). Nevěsty ho mnohokrát upřednostňují před šperky jako jedinou ozdobu rukou, nebo jej doplní jen náramky (a samozřejmě obroučkou), aby malba vynikla. Málokdo však ví, že nevěsty ho používají na zmírňování stresu z příprav na svatbu.

13. Kuba

Každý muž, který na kubánské svatbě tančí s nevěstou, musí za tento tanec zaplatit, přičemž peníze při tanci připne nevěstě na šaty. Tento zvyk svatebčané zachovávají, aby si mohli novomanželé takto nasbírané penízky odložit, nebo díky nim strávit líbánky, či uhradit svatební náklady.

14. Peru

Určitě znáte tu chvíli, kdy se svobodné slečny seběhnou do řady a radostně čekají, až nevěsta hodí svou kytici za záda, a chtějí vědět, která bude další na vdávání. Něco podobného znají i nevěsty a svobodné dámy v Peru, avšak tento zvyk se zde neváže na kytici, ale na dort. Ne, ne, nikdo dort nehází na svobodné dámy. Je to trošku jinak 😊.

Do svatebního dortu se upevní barevné stužky – každá jinam (zapíchnou se do dortu párátkem nebo obdobným způsobem). Během krájení dortu a rozdávání kousků svobodným slečnám si každá zákusek prohlédne, zda v něm nezůstala stužka. Jediná z dam si však najde něco víc. Při zapichování stužek se totiž na jednu z nich navlékne falešný prsten. Ta, která ve svém kousku dortu najde stužku s prstýnkem, je další v řadě na vdávání.

15. Nigérie

V této části země pojímají akt oddávaných obě rodiny spíše než obchod, než důkaz lásky. Při zásnubní ceremoniálu se přijde nevěsta představit potenciální rodině a starosvatovi. Během vyjednávání o kvalitách nevěsty a přijímání darů pro dobrozdání nevěsty si hodnotitelé vychutnávají pohár vína. Později následuje svatba ve třech krocích. Prvním je civilní obřad na úřadě, následuje obřad v kostele a jako poslední přichází na řadu tradiční ceremonie oslav sňatku zahalená do množství barev.

16. Filipíny

Tradice, kterou každý zná a možná ji mnohé nevěsty zařadily do svého svatebního dne – vypouštění holubic – je zakořeněna ve Filipínách. Symbolizuje harmonii ve vztahu. Podle tradice se vypouští pár holubic, tedy Ona a On.

17. Japonsko

Během svatebního ceremoniálu po spojení novomanželů v jeden celek se obě rodiny společně napijí z jedné sklenice tradičního alkoholického nápoje – saké. Takto dávají najevo přijímání druhé rodiny a společnou jednotu, ve které setrvávají po celý život.

A nakonec ještě něco extra. Věděla jste, jak dlouho trvají svatební oslavy v různých zemích?

  • Malajsie: 2 dny
  • Polsko: 2–3 dny
  • Francie: 2–3 dny
  • Rusko: 2–5 dní
  • Pákistán: 4 dny
  • Maroko: 3–7 dní
  • Indie: 3–8 dní
  • Irán: 3–8 dní

Věříme, že ten váš den bude pro vás jedinečný a neopakovatelný tak, jako pro nevěsty z celého světa.


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?