Svatební hry aneb co všechno můžete připravit pro vaše svatebčany

 • 29. srp 2020
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Ano, svatba bývá jednou velkou oslavou plnou zábavy, avšak občas třeba té dobré zábavě trošku pomoci, případně někteří novomanželé upřednostňují pro svatebčany svatební hry, před klasickým natřásáním se na parketu.

Tak či onak, připravili jsme pro vás přehled svatebních her, které v případě zájmu můžete do vašeho programu zařadit i vy :-).

Smetákový tanec

Jde o jednu z nejznámějších tanečních her, přičemž jeden z pánů má místo klasické partnerky jako tanečnici smeták. Vždy, když hudba přestane hrát, musí se páry přeskupit, a ten, kdo zůstane bez partnerky, opět tančí se smetákem. Je to veselá aktivita, při které se vaši hosté blíže poznají.

Obdobou této hry je i tanec se smetákem u židlí, přičemž se osoba tančící se smetákem určuje podle toho, komu nezůstane volná židle. Židlí však v každém kole ubývá a nakonec zůstane na parketu pouze jeden pár a tanečník se smetákem.

Kloboukový tanec

Stejně oblíbená taneční aktivita určená pro pány. Tanečníci se postaví do kruhu, chytí se za ramena a do rytmu hudby si vyměňují klobouky. Tempo hudby se postupně zrychluje a ten, komu klobouk spadne na zem, vypadává ze hry.

Válečkový tanec

V této hře neexistují vítězové ani poražení, pouze bavícím se svatebčané. Jde tu o předávání si válečku mezi koleny tak, aby se nedotkl země. Hra se hraje, dokud nedohraje hudba. Váleček si mohou předávat pouze páni, ale samozřejmě se mohou zapojit i odvážnější dámy.

Židlový tanec

Jde o velmi známou taneční hru, kdy všichni svatebčané tančí do kruhu, a na každého, kromě jednoho, připadá jedna židle. Vždy, když hudba přestane hrát, všichni se musejí posadit. Ten, který zůstane stát bez židle, ze hry vypadává. Takto hra pokračuje, dokud nezůstane na parketu poslední tanečník.

Tančení v kruhu podle délky manželství

Jelikož svatba je oslavou lásky, proč si nepřipomenout i lásku ostatních hostů? Hudebníci postupně zvou na parket hosty, kteří tvoří pár méně než pět let, následně manžele, kteří jsou spolu oddáni méně než pět let, následně deset let a tak dále. Samozřejmě pár, který je spolu nejdéle, odměníte potleskem.

Balonový tanec

V tomto případě má každá z tančících dam na noze uvázaný balon, přičemž jednotlivé páry se navzájem snaží tyto balony prasknout. Pár bez balonu totiž vypadává ze hry.

Hry s alkoholem

Jde o nejjednodušší hry založené na společných znacích svatebčanů. DJ nebo svědkové postupně k připíjení vyzývají hosty, kteří se například narodili ve stejný rok, či měsíc, jejichž křestní jméno začíná na stejné písmeno a podobně. Hosté si následně spolu přiťukávají a připíjí si. Jde o lepší poznání se.

Hledání nevěsty / ženicha

V tomto případě hledá ženich nevěstu mezi ostatními podle nohy, či zadku, ruky nebo čehokoliv, co si vymyslíte. Do řady se postaví družičky, případně přítomní družbové, a ženich se zavázanýma očima musí hmatem podle stanovené partie identifikovat svou nevěstu. Samozřejmě, obnovou je hledání ženicha mezi ostatními, kdy má oči zavázané nevěsta.

Stahování podvazku

Pro odvážnější je zde hra s názvem stahování podvazku. Jde o to, aby ženich svými ústy, bez pomoci rukou stáhl nevěstě podvazek z nohy přes obutou botu, přičemž jeho počítání komentuje svědek. Po zdárném ukončení hry si spolu nevěsta s ženichem zatancují.

Manželský soud

Jde o hru, kterou si předem připraví ženichovi kamarádi. Společně se převléknou do soudcovských talárů, usadí se do středu místnosti a probíhá inscenován soud s novomanželi za zapření svobody. Po ukončení soudu dostanou nevěsta s ženichem zábavný text o svém provinění na ozdobném papíře s pečetí. K tomuto „certifikátu“ často dostanou i chrastítko, dudlík, či vařečku.

Mačkání ubrousku

Jde o hru s mírně erotickým nádechem, kdy dámy musí pohyby svých zadních partií co nejvíce zmačkat ubrousek položený na pánských stehnech.

Střevíčkový kvíz

Jde o kvíz pro ženicha s nevěstou, kdy opřeni o sebe zády odpovídají zvednutím jedné z bot. Každý z nich v ruce drží jednu svou a jednu botu své polovičky. Pokud je odpovědí nevěsta, zvedají nevěstinu botu, a pokud ženich, zvedají naopak tu jeho. Samozřejmě, je zde možnost zvednout obě boty. Závisí na položených otázkách.

Sliby tchyní

Tato hra je určená pro matky, které si dopředu připraví své sliby, a pobaví tak celé osazenstvo.

Společně předčítají tento text (případně si ho upraví podle vlastních představ): „Slibujeme před tímto slavnostním shromážděním, že budeme pro naše mladé pouze samým potěšením. Že budeme vařit, prát a vnoučata s radostí opatrovat. Chvíli jedna, potom druhá, aspoň doma nebude nuda. Peníze, které jinak lehce utratíme, mladým s radostí odevzdáme, protože je rády máme, a tak svoje dobré jméno tchyně zachováme. O společenský život se jim postaráme, plakáty o plesech všechny pohlídáme. Kde bude zábava či disko, daleko i blízko, dopravu i hlídání dětí zajistíme, i když se přitom samy nevyspíme. Když si zeť trošku vypije, nebo se nevěsta s námi pobije, všechno pěkně ututláme, nesmí odejít domů k mámě. A i kdyby se nám vrátili zpátky, nadále budeme dobré matky. Buďme zdravé, neubližujme si, skleničku jako tchyně vypijme si. Tak přísaháme!“

Jedení dortu

Jde o hru, kdy se na menší stůl uprostřed parketu položí talířky s kousky dortu. Dobrovolníci závodí, kdo dokáže sníst svou porci nejrychleji, ovšem bez použití rukou.

Svatební tombola

Během večera rozdejte svatebčanům (případně prodejte za drobné mince nebo jim je dejte za vypití půldeci) tombolové lístky.

V rámci programu losujte některou z vtipných výher, například:

 • Osobní strážce – váleček na těsto
 • Osvětlení do celého bytu – rodinné balení čajových svíček z hypermarketu
 • Romantická večeře pro dva – 2× instantní polévka se svíčkou ve tvaru srdce
 • Puzzle pro náročné – strouhanka v nádobě s fotkou rohlíku
 • Alpy v zimě – 2 lahvičky Alpy poprášené práškovým cukrem
 • Jídelní servis – plastový set na party: talíře, sklenice, příbory, servítky
 • Zájezd pro 2 osoby dle vlastního výběru – 2 lístky na MHD

Kromě uvedených existuje samozřejmě ještě velké množství svatebních her, které můžete zařadit do vašeho programu. Určitě se poraďte s vaším DJ nebo koordinátorem hostiny, jaké hry dělávají oni a co by vám ještě mohli doporučit.

Příjemnou zábavu!


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?