Svatební plánovač (20): Těchto 5 věcí vám při plánování svatby způsobuje největší stres!

  • 5. čvc 2016
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Při organizaci svatby mohou nastat situace, kdy nejde vše přesně podle plánu, nebo dokonce kdy žádný plán ani nemáte. Připravit takovou velkou a významnou událost opravdu není jednoduché, a proto se stresu určitě nevyhnete. Naštěstí existují způsoby, jak se ho zbavit. Zde je 5 základních situací, které mohou vyvolat stres při svatebních přípravách, a doporučení, jak je zvládnout.

1. Rozdílná představa

Vy možná toužíte po romantické svatbě na zámku a výzdobě z bílých a světle růžových květin, váš partner však může chtít rustikální svatbu někde na ranči. Pokud máte každý jinou představu o svatbě, může to vyvolat velmi nepříjemnou situaci a určitě hodně stresu.

Jak řešit, když se vaše představy o svatbě neshodují?

V první řadě si sepište představy vás obou a pokuste se představit si, jak by vaše svatba mohla vypadat v obou případech. Prohlédněte si nějaké obrázky na internetu, vytiskněte si ty, které se vám líbí, a prohlédněte si je spolu. Nic nerozhodujte okamžitě a hlavně se nezačínejte stresovat, pokud bude mít váš partner jinou představu než vy.

Nechte si uležet oba nápady v hlavě, klidně můžete počkat i týden či dva, dokud opět otevřete toto téma. Hlavní je NEZPANIKAŘIT hned v začátcích, na každé rozhodnutí si dopřejte čas. Časem možná přijdete na nějakou alternativu, která bude vyhovovat vám oběma, nebo se jednomu z vás nakonec zalíbí představa toho druhého.

2. Příliš iniciativní rodina

Když se chystá svatba, je to velká událost v každé rodině. Možná máte iniciativní mámu, tetu či budoucí tchyni, které budou mít co říct k celému plánování a vždy budou nejlépe vědět, co se vám líbí a jak byste co měli dělat. Organizace svatby je však dost stresující i bez toho, aby vám to ztěžovala rodina.

Jak se vyrovnat s příliš iniciativní rodinou?

Rodina nebo ne, musíte to zarazit. Je to vaše svatba a měla by odrážet váš vkus. Nenechte se vystresovat ani zdeptat nátlakem ze strany rodiny. Těmto lidem je třeba zkrátka vysvětlit, že vy máte nějakou představu a víte, co chcete, a nepotřebujete jejich – i když určitě dobře míněné – rady. Slušně jim řekněte, že nátlak z jejich strany vás jen stresuje, a byli byste rádi, kdyby se vaší svatby zúčastnili jen jako host, a ne organizátor.

3. Seznam hostů

Jakmile sjednotíte představu o svatbě a pustíte se do reálného plánování, může se objevit další stresor, kterým je seznam hostů. Seznam hostů je jednou z prvních věcí, které byste si měli ujasnit, abyste věděli, jak velký prostor na svatbu potřebujete a kolik pozvánek třeba objednat.

Problém může nastat, když vy chcete na svatbě někoho, koho váš partner nemá rád, nebo má jeden z vás podstatně větší rodinu a bližší rodinné vztahy a chce pozvat všechny tety z pátého kolena i s rodinami, přičemž ten druhý plánoval pozvat jen bratra a rodiče.

Jak sestavit seznam hostů bez stresu?

Nejdříve se dohodněte na nějakém orientačním počtu hostů, který byste chtěli. Pokud máte společné přátele, které chcete zvát na svatbu, začněte nejprve s těmito lidmi. Sepište si jména lidí, na kterých jste se shodli a chcete je pozvat oba. Pak se podívejte, kolik míst vám ještě zbývá, a rozdělte si tento počet na polovinu, aby to bylo spravedlivé. Každý sepište jména lidí, které chcete pozvat tak, aby jejich počet nepřekročil číslo, na kterém jste se dohodli.

Pak si seznamy spolu projděte a označte si lidi, kteří jednomu či druhému nevyhovují. Nakonec dostanete téměř úplný seznam hostů a několik jmen s otazníkem. Vysvětlete si vzájemně, proč konkrétní lidi nechcete pozvat, a nechte si to projít hlavou i několik dní. Nakonec určitě najdete rozumné řešení a kompromis, který bude vyhovovat oběma.

4. Překročení rozpočtu

Při svatebních přípravách je někdy opravdu těžké držet se nějakého rozpočtu. Pokud zjistíte, že s položkami, které jste si vybrali, je váš rozpočet najednou příliš vysoký, určitě to může být velmi stresující. Existují však způsoby, jak se dostat zpět na požadovanou hodnotu.

Jak nepřekročit svatební rozpočet?

Abyste rozpočet vůbec nepřekročili, stanovte si hned na začátku, kolik peněz můžete na svatbu utratit. Svatební rozpočet si rozdělte na jednotlivé položky a stanovte si priority. Položky, které jsou pro vás nejdůležitější, a nehodláte na nich šetřit, domluvte jako první, abyste hned věděli, kolik peněz na ně budete potřebovat a kolik ještě máte v rozpočtu. Kromě toho si ke každé položce napište maximální částku, kterou jste ochotni za ni dát. Pokud na některé položce ušetříte, můžete utratit více za jinou. Pokud jste naopak již za nějakou položku utratili příliš mnoho, musíte někde ušetřit.

Šetřit se dá různě. Můžete vyměnit květiny ve výzdobě za levnější druhy, snížit jejich počet nebo je nahradit papírovými. Ušetřit se dá i na občerstvení, například pokud některé hosty pozvete až na oslavu po večeři nebo je poprosíte, aby místo darů přinesli zákusky či slané pečivo. Některé věci jako jmenovky nebo dary pro hosty si můžete vyrobit sami apod. Hlavně vše řešte klidně. Projděte si seznam položek a zvažte, na kterých a jak by se dalo ušetřit. Teprve pak jednejte.

5. (Ne)dokonalý svatební den

Nejvíce stresující částí celého plánování svatby je samotný svatební den. Každá nevěsta určitě touží po dokonalé svatbě, a když už si vytvoříte nějakou představu, je opravdu těžké se jí vzdát. Mohou se však objevit maličkosti, které nebudou přesně podle plánu, a vy budete mít pocit, že se všechno hroutí a vaše svatba bude katastrofa.

Jak se vyrovnat s nedokonalostmi svatebního dne?

První věc, kterou je třeba si uvědomit, je, že si berete člověka, kterého milujete a chystáte se tuto událost oslavit se svými nejbližšími. Pokud ubrousky nebudou ladit s výzdobou nebo neseženete svíčky, po kterých jste toužila, nakonec vše dobře dopadne a tento den si užijete. Ne vše se musí podařit tak, jak jste si naplánovala, tím se však nenechte rozhodit.

Vyjděte si s kamarádkami na kávu či drink a nechte se jimi uklidnit. Skočte si na masáž, nebo si dopřejte bublinkovou koupel s vonnými oleji, zkrátka dělejte, cokoliv je vám příjemné a odvede vaši pozornost od svatebních příprav.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)

Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?