9 věcí, které na svatbě přinesou štěstí

 • 12. říj 2020
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Patříte mezi pověrčivé lidi? Pokud ano, přinášíme vám přehled pověr o předmětech a událostech, plus seznam věcí, které na svatbě přinesou štěstí a které vám ve váš velký den jistě zaručí lásku na celý život. Že tomu nevěříte? Nevadí, určitě vás zaujmou některé body, o kterých jste možná ani neměla tušení, že mají nějaký hlubší význam.

věcí, které na svatbě přinesou štěstí

1. Poslední úpravy šatů

Patříte-li mezi nevěsty. Které si šaty daly ušít na míru, je tento bod jako ušitý pro vás. Pokud vám totiž švadlena či jiná povolaná osoba udělá poslední úpravy na šatech přímo ve svatební den, přinese vám tím do manželství velké štěstí. Pokud však máte šaty půjčené či koupené v konfekci, nezoufejte, pokud si chcete štěstí zajistit i tímto způsobem, jeden mini steh vám v tom určitě pomůže.

2. Štěstí proměnlivé jako počasí

Přesto, že počasí neovlivníme, připisují se mu různé významy, a není tomu jinak ani ve svatební den. Pokud na nevěstu aspoň na chvíli zasvítí sluníčko nebo dokonce uvidí duhu, zaručí jí to v manželství štěstí. Pokud však ve svatební den prší, nejde o žádné špatné znamení, ale snoubencům padá z nebe štěstí, případně peníze.

3. Pavouk na svatebních šatech

V Anglii se traduje, že pokud nevěsta najde na svých svatebních šatech pavouka, měla by mít radost, a ne vystrašeně vykřiknout. Jeho přítomnost totiž značí hodně štěstí. Druhou věcí však je, zda by měl po takovém setkání štěstí i ten pavouček, ale to už je o něčem jiném :-).

4. Mince v nevěstiných střevíčcích

Velmi oblíbenou tradicí je vkládání mincí do střevíčků nevěsty. Peníze údajně přinesou do života novomanželů úspěch a štěstí. Protože není definováno, o jaké mince musí jít, nejschůdnější budou pravděpodobně mince drobnější, které se ve střevíčku ztratí lehčeji než větší mince.

5. Svatební kytice

Šťastných bodů týkajících se svatební kytice je hned několik. Chcete-li, aby vám i tento předmět přinesl další štěstí do života, měl by ho odevzdat nevěstě přímo ženich a i to až v den svatby. Ke konci svatební hostiny nevěsta kytici hází přes hlavu zády mezi svobodná děvčata. Když ji některá chytí, přinese to štěstí nejen jí, ale i novomanželům.

6. Sypání rýže

Házení rýže bylo v minulosti velmi populární a znamenalo hojnost a blahobyt jak pro novomanžele, tak i pro jejich budoucí děti. Tento zvyk se však v současnosti obměnil, zejména pro zákazy v souvislosti s ptactvem, a hosté při vycházení z kostela vítají pár mýdlovými bublinami z bublifuků nebo lupínky květů či konfetami. Význam však zůstává nezměněný.

7. Střepy

Jak se říká, střepy přinášejí štěstí. Je tomu tak i ve svatební den, kdy po příchodu na místo hostiny pověřená osoba rozbíjí talíř, který následně ženich s nevěstou společně odklízejí.

V tomto případě se ke střepům váže ještě několik pověr a různých významů, avšak nejzajímavější je, že kolik střepů nevěsta s ženichem nezametou, tolik dětí budou mít. Stejně platí, že pokud se na svatbě něco rozbije, ať už sklenice nebo talíř, novomanželům to do společného života přináší další štěstí.

8. Na nohách záleží

Hodně významů se připisuje i tomu, kterou nohou a v které chvíli nevěsta s ženichem vykročí. Štěstí v tomto případě přináší, když nevěsta vychází ze svého rodného domu tak, že pravou nohou překročí práh. Důležité je, aby snoubenci při vstupu do kostela či obřadní místnosti vcházeli též pravou nohou, zaručí si tak šťastné kroky společným životem.

9. Úsměv, prosím

Úsměv na rtech snoubenců ve svatební den přinese do jejich společného života štěstí a dobrou náladu. Usmívat by se však měli i všichni hosté a svatebčané, kteří tak stejně přinášejí štěstí svatebnímu páru. Paradoxně však i slzy, zejména ty z dojetí, jsou dobrým znamením, a podobně znamenají jen štěstí v dalším životě.

Kromě uvedených vám štěstí do života určitě přinesou i následující věci nebo události:

 • Když si nevěsta umístí své svatební střevíčky do otevřeného okna několik dní před svatbou.
 • Když se svatba koná v kostele, v němž byla nevěsta pokřtěná.
 • Když novomanželé uvidí komára, dva holuby nebo černou kočku.
 • Když má nevěsta oblečeného něco nového, starého, modrého a půjčeného.
 • Když má nevěsta na levém stehnu umístěný podvazek, který jí ženich sundá v průběhu hostiny.
 • Když se novomanželé poprvé ve svatební den uvidí až v kostele.
 • Když během obřadu svíčky hoří rovně a jejich plamen je vysoký.

Tak, co říkáte, necháte se i vy ovlivnit aspoň jednou z uvedených pověr či tradic a zkusíte si k sobě štěstí i takovýmto způsobem?


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 31.8.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • v případě, že všichni přítomní (včetně snoubenců, matrikáře, oddávajícího atp.) doloží negativní test, potvrzení o očkováni nebo onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání obřadu, může se svatby konané venku účastnit 2000 osob, uvnitř je pak limit 1000 osob
  • svatební hostinu je možné pořádat v restauraci, pokud se hosté prokáží negativním testem na covid-19 nebo srovnatelným potvrzením.

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?