Jak připravit dobrý svatební přípitek?

  • 14. pro 2017
  • Natália Kúšiková
  • isifa / Shutterstock

Právě svatební přípitek je chvílí, která by měla odstartovat svatební hostinu a následnou pořádnou zábavu. Jak si připravit svatební přípitek, o kterém si budete jisti, že na něj novomanželé nikdy nezapomenou?

Kdo pronáší přípitek?

Pokud je na svatbě hlava rodiny, pronáší přípitek on, pokud se budoucí manželé nerozhodnou jinak. V takovém případě mohou požádat prvního družby, či první družičku. Mezi nejemotivnější patří přípitky od otců nevěsty a ženicha. V minulosti s projevem začínal otec nevěsty, pak otec ženicha, pokračovali svědci či další rodina.

V takovém případě se buď připravíte na to, že svatební přípitky ukrojí dobrou hodinu z vašeho nejkrásnějšího dne, nebo si stanovíte vhodnou délku přípitku, kterou předem sdělíte osloveným. Pokud chcete, můžete požádat o přípitek pouze jednu osobu, hosté v očekávání svatebního menu se určitě neurazí.

Čas na přípitek

Nejvhodnější chvíle na přípitek je jednoznačně předtím, než začne svatební hostina. Na místo hostiny vcházejí jako první novomanželé a za nimi ostatní hosté. Je dobré se ujistit, že každý našel své místo a každý má k dispozici svůj přípitkový drink – požádejte předem družičky nebo některé hosty, aby na to dohlédli. Když se všichni usadí, postaví se člověk, který má pronést přípitek, čímž si vynutí pozornost hostů.

Jak dlouho trvá přípitek

Ideální délka trvání přípitku nepřesahuje 10 minut. Pokud jde o otce nebo matku některého z novomanželů, může trvat přípitek déle. 10 minut je obvykle čas, kdy si udržíte pozornost a vyhnete se nervóznímu odkašlávání unavených hostů.

Jak se připravit na přípitek

Už měsíc před svatbou si napište vše, co by měl váš přípitek obsahovat. Pokud si nevíte rady, položte si otázku, co byste novomanželům přáli a odpověď si napište. Nemusíte se snažit o složité souvětí, používat zdrobněliny nebo násilím působit emotivní. Nechte, aby projev, přestože jednodušší, vycházel z vašeho srdce.

Můžete najít nějakou kratší báseň o lásce a přidat ji k vašemu přednesu. Pokud vám dělá problém mluvit před lidmi, klidně si můžete přípitek napsat na papír a přečíst ho (během čtení se občas podívejte i na hosty). Nebo si můžete napsat na papír pouze body, o které se můžete opřít v případě, že byste zapomněli, o čem jste chtěli mluvit. Můžete vsadit na projev s jistou dávkou humoru nebo romantiky.

Co by měl přípitek obsahovat?

  • 1. Představte se – pokud nejste otcem nevěsty nebo ženicha a nesedíte za jedním stolem s novomanželi, je dost možné, že ne všichni hosté vás budou znát.
  • 2. Pokračujte oslovením – je vhodné nejprve oslovit novomanžele, pak ostatních svatební hosty: „Milí novomanželé, Adame a Zuzko Šťastných, vážení svatební hosté, dovolte mi, abych přednesl svatební přípitek…“
  • 3. Použijte něco, co hosty zaujme – krátkou příhodu o tom, jak se novomanželé seznámili, vtipný zážitek, který jste s nimi zažili. Nebojte se hosty pobavit, odlehčí to atmosféru a opadne z vás tréma.

  • 4. Kousek romantiky – vzpomeňte jedinečné vlastnosti novomanželů, výhody manželství („Od dnešního dne už nebudou kráčet životem každý sám, ale spolu…, Ať jim úsměv, který mají na tváři dnes, zůstane po celý zbytek života, ať se jim vyhýbají bouřky, a když nějaká přijde, ať se nebojí, neboť jejich manželství bude pevnou zdí…“) Můžete přidat několik rad do manželství z vlastní zkušenosti.
  • 5. Na závěr – poděkujte novomanželům, že jste s nimi mohli strávit jejich nejkrásnější den, a vyjádřete svou radost nad uzavřením jejich manželství. Jako shrnutí vašeho přípitku můžete novomanželům říct své osobní přání, které se snažte vymyslet co nejoriginálnější – buďte si jist, že si ho zapamatují.
  • 6. Při posledních slovech pozvedněte pohár – hosté udělají totéž – a bude stačit, pokud řeknete, že připíjí na zdraví, štěstí a hlavně lásku novomanželů.

Čemu se vyhnout

  • Pravděpodobně nebudete mít k dispozici mikrofon, takže musíte přizpůsobit tón svého hlasu místnosti – mluvte dostatečně nahlas, aby vás slyšeli hosté i u posledního stolu.
  • Nespěchejte s přednesem a dělejte zřetelné přestávky mezi jednotlivými částmi projevu.
  • Příhody podejte tak, abyste nikoho nezesměšnily.
  • Požádejte o názor na svůj přípitek alespoň jednu další osobu.
  • Můžete si pomoci dostupnými svatebními přípitky na internetu, ale snažte se napsat si ten svůj sami, snadněji si ho zapamatujete.
  • Nevzpomínejte příhody, které by mohly být vtipné, ale spojují se s něčím negativním.
  • Pamatujte, že na svatbě jsou nejdůležitější právě novomanželé, proto v přípitku mluvte nejvíce o nich.
  • V žádném případě nevzpomínejte bývalé partnery nevěsty nebo ženicha. Je to nanejvýš nevhodné, protože svatba je oslavou lásky současných partnerů.

Svatební přípitek není povinnou součástí svatby, takže pokud se rozhodnete, můžete jej vynechat. Pokud přednášíte svatební přípitek, nebuďte překvapeni, když se někdo rozpláče. Způsobuje to kombinace svatební atmosféry a krásných slov. Ale vůbec to nevadí, budete si jistý, že přípitek přednášíte správně.


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?