I vy jste si oblíbila naked, tedy nahý svatební dort?

 • 30. říj 2023
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

K přípravám na svatbu neodmyslitelně patří i naplánování občerstvení, zákusků a samozřejmě svatebního dortu, kterou toužebně očekává nejeden host na svatbě. V Čechách jsme zvyklí většinou na dorty obalené v marcipánu, fondánu, či celé pokryté polevou nebo čokoládou.

Ne všichni však mají tyto povrchy dortů rádi a ne všichni touží po přezdobeném dortu s množstvím třpytek, kytiček, krajek nebo perliček. Právě pro ně je tu trendy možnost s názvem nahý svatební dort, resp. naked cake nebo naked dort. Jaký je to dort a proč byste jej měli upřednostnit?

nahý svatební dort

Jaké jsou nahé / naked dorty?

Nahé dorty nejsou trendem jen v zahraničí, ale i v Čechách. Od roku 2014 se s ním setkáváme stále častěji i na českých svatbách a jiných oslavách či společenských událostech. Nahý dort si během tohoto období prošel různými změnami týkajícími se nejen jeho designu, ale i chuti a také velikosti.

Záleží na každém z nás, jaký si vybere, může jít o megalomanský, ale také o jednoduchý dortík či více malých dortíků.

Naked dorty jsou výjimečné, originální, zajímavé a pro starší generace možná trochu pobuřující. Některým totiž z hlediska zažitých stereotypů ve vzhledu dortů mohou nahé dorty na první pohled připomínat nedokončený domácí koláč.

Naked dorty však třeba vnímat jako dokonalou nedokonalost, a to v tom, že cukrářky, které tyto dorty vyrábějí, kladou důraz jen na opravdu podstatné součásti dortu, kterými jsou chuť a ingredience. Naked cakes kladou důraz zejména na přirozenost, která je v současnosti stále vyhledávanější.

Profesionálové
17
My Bakery
Občerstvení - dorty, koláče, nápoje
Výroba svatebních dortů a sweetbaru.
Praha
0
Raven Catering
Občerstvení - dorty, koláče, nápoje
Rodinná firma, která působí po celé ČR zabývající se cateringem, svatebním cateringem a kompletním zajištěním.
Celá ČR

Nahý svatební dort

Naked svatební dort bychom mohli charakterizovat pár slovy – „čím méně zakrytého těsta, tím lépe“. Pro ty hospodyňky a budoucí nevěsty, které si chtějí dort upéct a připravit samy, je to ulehčení práce a této velké výzvy. Většina z nás má totiž problém právě s upravením a dotvořením povrchu dortu, což v tomto případě není nutné.

Nahý dort totiž odhaluje tajemství, které zajímá každého svatebního hosta: „Jaká nádivka se ukrývá pod fondánem, marcipánem či polevou?“ Naked svatební dorty vypadají lákavě, chutnají výjimečně a jsou stále oblíbenějšími, zejména díky minimalismu, který je stále populárním ve více odvětvích, kde je design nezbytností. Uznejte tedy, že design a cukrářské umění k sobě jednoznačně patří.

Zdobení naked svatebního dortu

Čím jemnější, jednodušší a čistší design bude dort mít, tím lépe. Naked svatební dorty si rychle zamilujete. Jsou vhodné téměř pro každý pár, protože mohou být vytvořeny v různých realistických nebo abstraktních tvarech, mohou být bláznivé, ale i elegantní a jemné. Nevěsty na svatbu nejčastěji volí vícepatrové dorty s jednoduchým kulatým tvarem korpusů.

Naked dort zdobený čerstvým ovocem

Nahé dorty bývají obvykle zdobené čerstvým, šťavnatým ovocem, které hraje více barvami. Barvy ovoce dort oživí a neskutečně lákají každého z nás k jejímu ochutnání. My snad neznáme žádného svatebního hosta, který by nerad čerstvé ovoce, jako jsou jahody, borůvky, černé a červené maliny, angrešt, hrozny, třešně či rybíz.

Obvykle tedy nahý dort zdobí menší bobuloviny, které je i z praktického hlediska na něj jednodušší umístit.

Ideální je proto pečení dortu zejména během období čerstvého ovoce v zahrádkách, kdy budete mít největší předpoklad k tomu, že seženete dostatek chutného, ​​čerstvého ovoce podle vašich představ.

Naked dort zdobený živými květinami

Nahý svatební dort můžete samozřejmě dozdobit i živými květinami, protože se při výzdobě preferují přírodní prvky. Nejlepší je, pokud barevně ladí se svatební výzdobou nebo s ostatním zdobením dortu.

Nejčastěji se používají minikarafiáty, růže, chryzantémy, jiřiny, astry, mečíky, orchideje, kaly, anturie či Alstromerie. Nezapomeňte však stonky obalit páskou nebo fólií. Do výzdoby dortu můžete zakomponovat i květiny, které jsou součástí vaší svatební kytice. Vyvarujte se však jedovatým květům, jakými jsou konvalinky, vlčí máky, a také polním květům, které zpravidla rychle zvadnou.

Malá rada pro vás! Ty květiny, které mají pevnější stonky, vydrží déle než ty, které je mají tenčí a jemnější.

Nahý svatební dort zdobený podle ročního období

Váš svatební nahý dort však můžete dozdobit také podle období, v němž se svatba uskuteční. Pokud budete mít svatbu například na podzim, dort můžete dozdobit malými jablíčky či vylouskanými ořechy.

Tipy a rady při pečení nahého dortu

Pokud si troufáte na upečení nahého svatebního dortu, máme pro vás na konec pár tipů a rad, jak jej nepokazit a vykouzlit z vašeho díla ten nejlepší a nejchutnější naked dort:

• Korpus na nahý svatební dort nepečte vcelku za účelem jeho prořezání. Udělejte raději korpus na každé „patro“ zvlášť, čímž budete mít zaručenou dokonalost v jejich šířce a tloušťce.

• Korpus naked svatebního dortu potřete džemem nebo nutelou, abyste zajistila požadovanou „vlhkost“ korpusu.

Krém mezi korpusy nahého svatebního dortu nemusí být jen máslový, vynikající je z mascarpone, tvarohu, pudinku nebo ze šlehačky.

• Pokud se bojíte, že se vám povrch dortu vysuší, můžete jej postříkat želatinou ve spreji, což zajistí stálou čerstvost. Pozor však, abyste to nepřehnala.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?