Moderátor na svatbu – jak vybrat toho nejlepšího?

 • 16. čvn 2017
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Pro většinu zamilovaných je svatba jedním z nejdůležitějších a nejkrásnějších dní v jejich životě. Aby váš svatební den proběhl bez problémů, zbytečného stresu či chaosu a zůstaly vám něj jen příjemné vzpomínky, doporučujeme přizvat si na svatební slavnost zkušené profesionály, kteří vám vykouzlí skvělou hudbu, nezapomenutelnou zábavu a nádherné fotografie.

Jednou z důležitých osob, která by na svatbě rozhodně neměla chybět, je ostřílený svatební moderátor, který se postará o plynulé usazení hostů v sále, koordinování svatebního programu a odbřemení vás od řešení nečekaných situací, které se mohou vyskytnout i navzdory důkladným předsvatebním přípravám.

Kvalitní moderátor by neměl být jen dýdžejem, který pouští hudbu z CD nosičů, ale měl by umět svatební hosty správně naladit a vytvořit chvilkami romantickou a chvilkami vtipnou atmosféru plnou zábavy.

Při výběru hudby by měl odhadnout aktuální náladu svatebčanů a zároveň by měl svůj playlist sestavit tak, aby vyhověl dříve narozeným rodičům i mladším svatebním hostům. Důležité je, aby moderátor předem znal představy novomanželů, a snažil se jejich přání stoprocentně splnit. Doporučujeme vám setkat se s vaším svatebním moderátorem ještě pár týdnů před svatbou a dohodnout se s ním na podrobnostech, aby během svatebního dne nedošlo k nechtěnému nedorozumění.

Moderátor, nebo lidově nazývaný starosvat, by měl znát různé svatební hry, zvyky a tradice. Jeho úkolem je postarat se o to, aby v sále ani na chvíli nenastal chaos nebo trapné ticho.

Najít šikovného moderátora na svatbu však není až tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vzít na sebe takovou roli chce totiž velkou dávku profesionality. Moderátor by měl předem vědět, v čem spočívá jeho úloha, proto by to měl být někdo, kdo má s moderováním svatby bohaté zkušenosti.

Svatební veselice je totiž celodenní maraton neustálé aktivity. A tak je třeba postarat se o to, aby po skončení svatební zábavy odcházeli svatební hosté domů příjemně unaveni, a to nejen hudbou a tancem, ale i pravou svatební zábavou.

Pro správného moderátora svatba začíná už několik týdnů před jejím stanoveným termínem. V součinnosti s ostatními organizátory pomáhá sestavit harmonogram svatebního dne a také pomáhá organizovat celkový průběh svatby, včetně svých povinností podle přání snoubenců.

V den D by měl být na dohodnutém srazu svatebních hostů první, aby neustále řídil svatební aktivity, a to až do samého závěru. Je proto velmi důležitým článkem při vytváření dokonalého a nezapomenutelného výsledku.

Profesionálové
0
Cactus LiveBand
Hudební kapely
ŽIVÁ hudba. Proměníme každou párty ve 100% live SHOW. V podání zkušených muzikantů zazní HITY současné i oldies populární hudby. Dejte na kvalitu! ;-)
Ostrava
1
Teri Štěpánová
Hudební kapely
Živá hudba, DJ, moderátor, hudba na obřad...
Příbram

V čem spočívá úloha moderátora?

1. Vítání svatebních hostů při příchodu

V den svatby svatební moderátor (nebo správce hostiny) vítá svatební hosty. Již při uvítání by měl moderátor působit radostně a měl by umět uvolnit svatební hosty, kteří se z příchodu mohou cítit napjatě a nejistě. Zároveň by měl dokázat vykouzlit veselou atmosféru, která pohltí všech svatebčanů.

2. Žádost o ruku

Další důležitou funkcí, kterou svatební moderátor zastává, je při žádání o ruku rodiče nevěsty. V tomto okamžiku by mělo veselou atmosféru vystřídat dojemné poděkování rodičům za jejich péči a lásku.

3. Vede svatební průvod

Svatební moderátor doprovází svatební průvod do obřadní síně nebo do kostela. Cesta do kostela může být doprovázena zpíváním lidových písní (v případě, že svatebčané kráčejí do kostela nebo k obecnímu úřadu pěšky), nebo hlasitým troubením svatebních vozidel.

4. Koordinuje svatební zábavu

Jak jsme již zmínili výše, svatební moderátor je do velké míry koordinátorem svatební zábavy. Jeho úkolem je úzce spolupracovat tak s kapelou, jak i s novomanželé, protože jen to má za výsledek bezproblémový průběh svatby.

5. Vítání svatebních hostů na místě hostiny

Po skončení svatebního obřadu se svatební moderátor jako první přesune na místo konání svatební hostiny, kde opět vítá svatební pár a svatební hosty.

Vstup do svatebního sálu je doprovázen různými svatebními tradicemie, jako například rozbíjení talířů a jejich následně zametání nebo přenesení nevěsty přes práh dveří. Všechny tyto aktivity by měl moderátor vhodně načasovat tak, aby se hosté zabavili, ale aby nestáli před vchodem do svatebního sálu příliš dlouho, zejména pokud se svatba odehrává v nepříznivém počasí nebo v zimních měsících.

6. Usazení hostů

Po vstupu svatebčanů do sálu by měl moderátor hosty usadit ke svatebnímu stolu a společně se svatebními hosty si připít s novomanželi.

7. Seznámení a organizace svatebního programu

Rovněž by měl hosty seznámit se svatebním programem. Moderátor vyzývá nevěstu a ženicha na první manželský nebo tanec s rodiči. Usazuje hosty zpět ke stolu, když se začíná podávat slavnostní oběd, a opět je roztančí, když začne hrát hudba. Pod palcem by měl mít všechny svatební hry či různé vtipné scénky i čepení nevěsty.

Ze seznamu povinností svatebního moderátora vyplývá, že jde o opravdu nelehkou funkci. Doporučujeme, aby měl všechny výše uvedené aktivity pod palcem jeden člověk, který bude umět synchronizovat kapelu, číšníky, svatební hosty i samotné novomanžele.

Svatebního moderátora proto vybírejte precizně a v dostatečném časovém předstihu. Ti nejlepší totiž mají pracovní diář přeplněný už na několik měsíců dopředu.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 10.5.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • můžete se však v okruhu blízkých setkat např. doma, i zde však platí omezení počtu účastníků, tedy 30 osob
  • od pondělí 17. května 2021 se pro veřejnost otevřou zahrádky restaurací

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?