Jak se správně rozhodnout pro datum svatby?

  • 11. zář 2020
  • Silvia Blahovcová
  • isifa / Shutterstock

Jedno z úplně nejzákladnějších a pravděpodobně i nejranějších rozhodnutí každého svatebního páru bývá datum svatby. Existuje velmi mnoho pro a proti pro každé roční období, den v týdnu, či konkrétní datum. Musíte se tedy dobře zamyslet a zvážit, co je pro vás a vašeho snoubence to nejlepší, a samozřejmě v tomto případě je třeba hledět i na to, co je vhodné pro vaše hosty.

Jak se tedy správně rozhodnout pro termín vaší svatby? Na co všechno brát ohled? Odpovědi na tyto a jiné podstatné otázky se dozvíte v následujícím článku.

datum svatby

Roční období a datum svatby

Jedním ze základních limitů svatby bývá roční období. Měla byste si promyslet, jestli toužíte po jarní svatbě plné voňavých květů, různorodých zelených odstínů, ale zároveň i nevyzpytatelného počasí. Samozřejmě, počasí si nelze nenaplánovat nikdy, avšak jarní měsíce mohou překvapit jak stále přetrvávajícím sněhem či dešti, tak i krásnými teplými dny.

Určitě si dobře prostudujte termíny prázdnin, ať už přímo jarních nebo velikonočních. Mnozí faráři vás například v období půstu ani neoddají. Letní svatba s sebou přináší úskalí v podobě dovolených, kdy musíte hosty o termínu vaší svatby informovat v dostatečném předstihu, ale i tak se může stát, že zrovna na váš termín jim přijde neodolatelná nabídka na dovolenou v zahraničí. Priority, že?

Kromě zmíněných překážek mnohé páry limituje i horko. V letních měsících je více než pravděpodobné, že teploty se mohou pohybovat kolem třiceti stupňů a v některých dnech i vyšší. Pokud nepatříte k zastáncům tepla, ani toto zřejmě nebude pro vás zcela vhodné. Samozřejmě, vždy to můžete vyřešit i klimatizovanými místnostmi a podvečer na terase vám bude příjemně.

Podzimní svatba vám kromě pestrobarevné přírody může přinést velmi proměnlivé počasí. Často bývá chladno či deštivo a nevěsty musejí v tomto případě řešit i oděv navíc. Opět je třeba brát v úvahu poslední dovolené v září, svátek všech svatých, či halloween. Lidé jsou opět v tomto období zvyklí cestovat.

jak vybrat datum svatby

Zimní svatby jsou krásné a romantické, zejména pokud vám vyjde sníh, ale opět je třeba myslet na oblečení navíc. Kromě toho jsou limitovány obdobím adventu a vánočními svátky a následně svátky kolem Nového roku. V prvních měsících roku přichází plesová sezóna a začínáme znovu.

Jak jsme již psali, vždy se vyskytne něco, co vás může limitovat. Musíte si tedy zvážit, jaké roční období máte nejraději a co bude pro vás nejvhodnější.

Den v týdnu

O výhodách a nevýhodách svateb v jiné dny, než je sobota, jsme nedávno zveřejnili samostatný článek. V tomto případě je třeba doplnit, že většina nevěst si volí za svůj den právě sobotu. Avšak najdou se i takové, které upřednostní jiný.

Zase záleží jen a jen na vás, co je pro vás nejvhodnější. Pokud jste se pro svatbu rozhodla takříkajíc na poslední chvíli, je pravděpodobné, že se vám podaří zajistit prostor a všechny služby v jiný den, než je sobota. Pokud však patříte k tradicionalistům, je jasné, který den bude pro vás ten pravý.

Symbolika

Velmi silnou váhu má během celého svatebního dne symbolika. Stejně tomu je i při výběru svatebního data. Mnohé páry se berou v den výročí jejich seznámení, či začátku randění. Jiní chtějí dodržet magické pravidlo „Do roka a do dne do zásnub“. Ovlivnit vás může i vaše oblíbené číslo nebo například datum narození jednoho z vás nebo někoho vám blízkého. Pěkná symbolika je i zvolení stejného data, jako měli vaši rodiče.

Populární je volba data s pěknými čísly. Například když vyjde sobota na 11. 11., případně pokud se číslice ve dnech a měsících opakují i v roce o svatby není nouze.

Vyšší moc

Některé páry si vybírají datum svatby podle takzvané vyšší moci. Pokud i vy patříte k zastáncům numerologie, měli byste si vybrat měsíc svatby tak, aby se nepřekrýval s měsícem, ve kterém jste se narodili (nevěsta i ženich), a ideálně si udržet od měsíce narození tři měsíce do obou stran.

Zároveň je vhodným datem na svatbu den, který má dvouciferné číslo a je dělitelný i sudým a lichým číslem. Jde například o 10., 16. atd.

V případě astrologie vše závisí na aktuálních polohách jednotlivých planet. Z běžně dostupných informací není nejvhodnější období úplňku ani novu. Během úplňku jsou totiž všechny emoce příliš vyhrocené a během novu se netřeba pouštět do nových začátků a dělat vážné rozhodnutí.

Okolí

Posledním bodem, na který byste se měla zaměřit, je vaše okolí. Určitě má velmi podstatné „slovo“ při výběru vašeho data svatby i místo jejího konání a volné termíny vašich vysněných dodavatelů. Určitě však nezapomínejte ani na své nejbližší. Pokud máte v okolí naplánovány a oznámeny i jiné svatby, naplánujte svou tak, aby se nepřekrývaly, ani nebyly zbytečně „hustě“.

Pokud víte, že vaši prarodiče velmi špatně snášejí teplo, tak je teplu jen tak nevystavujte. Poslouchejte své okolí a uvidíte, že se vám nakonec podaří vybrat ten ideální termín svatby pro vás. Příjemné plánování.


Komentáře

    Přidej příspěvek