Svatební plánovač (39): 20 chyb, kterých se dopouští téměř každá nevěsta

 • 16. lis 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Plánování svatby obnáší mnoho vyřizování a často může být chaotické a stresující. Proto se stává, že téměř každá nevěsta udělá nějaké chyby, kterých později lituje. Toto jsou nejběžnější chyby, kterých se nevěsty dopouštějí.

1. Nemá jasnou představu o svatbě

Mnoho nevěst se pustí do svatebního plánování, aniž by vůbec tušily, jak má jejich svatba ve finále vypadat. Nejhorší, co můžete udělat, je začít zajišťovat jednu věc za druhou dříve, než si ujasníte svou představu. Bez jasné představy vše plánujete za pochodu, a tak se může snadno stát, že vaše svatba bude jeden velký chaos. Výzdoba nebude k sobě ladit, zapomenete na důležité věci, utratíte více, než byste chtěla, a podobně.

Najděte si chvilku a zamyslete se, jakou svatbu byste chtěla mít, poraďte se s partnerem, podívejte se na nějakou inspiraci na internetu a nakonec si sepište pár bodů: barevná kombinace, styl svatby, velikost svatby, typ obřadu, druh lokality a podobně, jichž se budete během dalšího plánování držet. Ušetří vám to později spoustu času a stresů.

2. Šetří na nesprávných položkách

Svatba může být opravdu nákladnou záležitostí a mnoho nevěst pracuje s omezeným rozpočtem. Pak se snaží takříkajíc ušetřit, kde se dá, a někdy i tam, kde se nedá. Na některých položkách se šetřit opravdu nevyplatí, a na jiných se zase ušetřit dá. Ušetřit můžete například na lokalitě, svatebním menu nebo výzdobě, a naopak neměla byste šetřit na fotografovi a kameramanovi, DJ / kapele či svatebních šatech.

Pěkné místo, chutné jídlo a elegantní výzdobu můžete sehnat i za méně peněz, pokud začnete hledat v dostatečném předstihu a věnujete tomu dost úsilí. Když však vyberete levného fotografa na úkor kvality, respektive necháte fotit někoho nezkušeného (například člena rodiny), budete mít namísto pěkné vzpomínky na svatbu pouze množství amatérských fotek. Stejně důležitá je i hudba, nakolik je to na svatbách hlavní zdroj zábavy, a vy určitě chcete, aby se vaši hosté v první řadě dobře bavili.

3. Koupí šaty dříve, než vybere lokalitu

Množství nevěst řeší úlohy v nesprávném pořadí a pak se často stává, že některé důležité položky řeší na poslední chvíli, nebo jim věci k sobě neladí. Jako první byste vždy měla řešit věci, které jsou pro vás nejdůležitější, a méně podstatné záležitosti nechat nakonec. Nejlepší je začít výběrem místa, pak zajistit oddávajícího a všechny formality, pokračovat můžete výběrem svatebních šatů, fotografem, hudbou na svatbu, a tak dále.

4. Zkouší drastické diety

Každá nevěsta chce na své svatbě vypadat co nejlépe, a proto se množství nevěst často uchýlí k drastickým dietám na poslední chvíli. To však nedělá žádnou dobrotu, pouze vás to zbytečně vystresuje, a ve stresu často ještě přibíráme. Pokud si chcete být jistá, že budete vypadat nejlépe, jak se dá, nebo chcete zhubnout do svatebních šatů, začněte dělat opatření již dva měsíce před svatbou.

Nemusíte dělat nic drastického – omezte sladkosti a nahraďte je ovocem, porce brambor, rýže, těstovin a pečiva zmenšete na polovinu a jídlo doplňte zeleninou, jezte pravidelně (noste s sebou rychlou pomoc – banán či jablko, tak zabráníte tomu, že se vystresujete a sníte, co spatříte), pijte 2–3 litry vody denně, nejezte po 19. hodině. Pokud budete mít večer opravdu hlad a nejen chuť na něco sladkého, dejte si například mrkev, nějaké mandle, banán či zeleninovou polévku. Samozřejmě, přidejte nějaký pohyb. Nemusíte nutně začít chodit do fitness centra nebo běhat, stačí drobnosti – přestaňte používat výtah, choďte více pěšky, několikrát týdně se jděte večer na půl hodiny projít rychlou chůzí a podobně. Uvidíte, že kila půjdou dolů.

5. Přežene to s výzdobou

Existuje mnoho možností, jak vyzdobit svatbu, a mnoho nevěst jim v záchvatu plánovací horečky podlehne. Pak se stává, že nevěsta má doma krabice plné dekorací, které se jí sice líbí, ale neumí je použít, nebo dokonce ještě horší varianta je, že je použije všechny, a svatební místnost pak vypadá jako veletrh se svatebními doplňky. Buďte proto při výběru opatrná. Stále platí, že méně je někdy více, a tak si dobře promyslete, co opravdu na svatbě chcete, a co už by bylo navíc. Pokud si nejste jisté, poraďte se s rodinou a přáteli nebo využijte svatební poradenství v agentuře.

6. Nezajistí jídlo pro dodavatele

Mnoho nevěst při plánování svatebního menu zapomíná na personál, který s nimi zůstává celou noc. Fotograf a kameraman, DJ, členové kapely, koordinátorka, ti všichni potřebují také něco jíst, protože s vámi stráví celý večer. Nezapomeňte proto objednat nějaké jídlo i pro ně.

7. Nezajistí hostům odvoz

V dnešní době je běžné, že se snoubenci poznají na škole, každý z nich je z jiného města, studují ve třetím městě a tam si najdou množství kamarádů, a pak, když plánují svatbu, zvou na ni lidi z různých částí země či dokonce světa. Hosté pak mají výdaje nejen na váš svatební dar, ale i na cestu a ubytování. Mnoho párů si to však neuvědomuje a zapomíná se o hosty postarat. V případě, že máte hosty jen z města, ve kterém se svatba koná, a váš sál je dobře umístěn, takže se každý může jednoduše dostat domů, dopravu samozřejmě řešit nemusíte. Pokud však vaši hosté přijeli z jiných míst (států), nebo máte svatbu mimo město, měli byste zajistit nějaký odvoz. Ať už si otevřete účet v taxi službě, nebo zajistíte autobus, který bude každou hodinu rozvážet lidi tam, kam si řeknou, je jen na vás. Pokud se obřad koná na jiném místě než hostina, a tato místa jsou od sebe vzdálena více než 10 minut pěší chůzí, měli byste zajistit odvoz pro hosty i z obřadu na hostinu.

8. Rozhodne se vyzdobit sál sama

Mnoho nevěst se kvůli šetření rozhodne, že si sál vyzdobí samy. Vypadá to jednoduše – stačí navléknout návleky na židle, zavázat mašle, poskládat jmenovky na stoly a rozložit květiny do váz. Ve skutečnosti však zdobení sálu trvá déle, než se zdá, někdy i 6–8 hodin podle složitosti výzdoby. Pokud by i zdobení trvalo pouze 2 hodiny, stále jsou to 2 hodiny, o které přijdete během svatebního dne, a tehdy opravdu není času nazbyt. Pokud se rozhodnete zdobit sál sama, zbytečně vás to jen vystresuje, a svůj velký den si vůbec neužijete. Pokud nechcete využít pomoc profesionálů, poproste někoho z rodiny nebo kamarádky, aby vám s výzdobou pomohly. Vy byste v den svatby neměla už řešit nic jiného než úpravu zevnějšku, focení, loučení s nevěstou a příjemný čas s rodinou a kamarádkami.

9. Nevyčleňují dost času na make-up a účes

Mnohé nevěsty podcení čas, který je třeba na svatební účes a make-up, zejména pokud předtím nebyly na zkoušce. Vyčleňte si raději více času a pak budete příjemně překvapena, když budete mít čas nazbyt, než abyste byla v časové tísni a pod stresem. Na účes a make-up počítejte alespoň 2 hodiny.

10. Nepřipravuje si časový harmonogram svatby

Obrovskou chybou většiny nevěst je, že si nepřipraví podrobný harmonogram svatebního dne. Pak se stává, že nic nestíhají, nemají přehled o tom, co se kdy má dít, a zbytečně se vystresují. Nejpozději večer před svatbou si proto sepište vše, co potřebujete do obřadu stihnout, a kolik na to potřebujete času. Buďte opravdu detailní a nezapomeňte do harmonogramu zařadit i čas na sprchu, WC, jídlo, čas s rodinou a podobně.

11. Přežene to se sladkostmi

Svatební dort a koláče samozřejmě patří ke svatební hostině, sporné je, v jakém množství. Je zcela běžné, že po svatbě nevěstám zůstane množství zákusků, které pak přidělují rodině a známým, kteří nebyli na svatbě, nosí je do práce kolegům, či skladují v lednici a nabízejí je každé návštěvě. Co se týče koláčů, platí, že raději méně než více. Hostům i tak většinou sladké až tak nechutná a více se sní slaného pečiva. Pokud máte rodinu, která miluje koláče, případně jste sama na sladké, objednávejte zákusky s mírou (3–4 ks na osobu + 10 zákusků do výslužky je až až). Hosté se přece nepřišli nacpat sladkým, ale oslavit vaši lásku.

12. Nechá se ovlivnit rodinou

Rodina má vždy co říct k plánování svatby. Maminky, tchyně, babičky či tety vždy nejlépe vědí, koho byste měla pozvat, jaké jídlo byste měla servírovat, jaká hudba by měla hrát a podobně. Rodina často na svatbu přispívá, a proto má pocit, že ji má i organizovat. Vyjasněte si hranice hned na začátku a vyhnete se tak nepříjemným sporům. Vysvětlete svým blízkým, že je to vaše svatba a vy ji chcete mít podle svých představ. Pokud vám chtějí pomoci, samozřejmě mohou, ale neměli by vás nutit do něčeho, co sami nechcete.

13. Neumějí se rozhodnout

Při plánování svatby narazíte na nespočet možností a je opravdu těžké si vybrat. Tolik krásných barevných kombinací, tolik krásných květin, tolik nádherných svatebních šatů, tak velký výběr prstýnků… Mnoho nevěst dělá velkou chybu v tom, že když si konečně něco vyberou, začnou uvažovat nad tím, zda si neměly vybrat něco jiného, a nepřestávají hledat. Takto jen ztrácejí čas s věcmi, které jsou již zařízené, a neposouvají se dopředu. To vede k narůstání stresu a chaosu. Samozřejmě, svatba je výjimečná událost, a proto výběr není třeba uspěchat, ale zvažovat byste měla spíše, než něco vyberete, ne naopak. Když už se pro něco rozhodnete, nevracejte se k tomu, zkrátka to vyškrtněte ze seznamu a posuňte se k další roli. Pokud během plánování natrefíte na něco, co už máte zajištěno, ale jste si jisté, že tato nová věc je lepší, samozřejmě, změňte to. Nehledejte však cíleně stále něco jiného, když už jste se pro jednu možnost rozhodla.

14. Zapomene jíst a pít

Během svatebního dne je nevěsta v jednom kole, od chvíle, kdy se probudí, dokud nezačne hostina. Musí se chystat, fotit, absolvovat loučení s nevěstou, a při všem tom shonu a povinnostech často nevěsty zapomínají jíst a pít. Mnohdy se stane, že nevěsta si až za svatebním stolem uvědomí, že je vzhůru od 7. hodiny a ještě nic nejedla. Na to si dejte velký pozor! Pokud je třeba, připravte si jídlo večer před svatbou, nebo poproste někoho z rodiny či kamarádku, aby dohlédli na to, že budete pravidelně pít a jíst.

15. Nesladí kytici s výzdobou

Svatební kytice by měla ladit s výzdobou, abyste ji pak mohla položit na svatební stůl a nezkazila tím celý dojem. Mnoho nevěst si to neuvědomuje a často do kytice volí zcela jiné květiny, které stylově či barevně neladí se zbytkem výzdoby. Pokud kytici sladíte s výzdobou, můžete nechat svatební stůl neozdobený a jako výzdobu použít jen svou kytici. Ušetří vám to nějaké peníze a kytici alespoň využijete i po obřadu.

16. Nepočítá s drobnými výdaji

Mnoho nevěst zapomíná do svého rozpočtu zařadit drobné výdaje jako poštovné, různé svatební doplňky či dárky pro hosty. Tyto drobnosti se pak nasčítají a vy týden před svatbou zjistíte, že jste o pár stovek překročila rozpočet. Dávejte si proto pozor při sestavování rozpočtu a raději počítejte s každou maličkostí.

17. Při plánování výzdoby nebere v úvahu lokalitu

Síň, ve které se svatba koná, by měla být součástí výzdoby. Každý prostor má jiný styl a jinou barevnou kombinaci, proto když začnete plánovat výzdobu, zamyslete se nad tím, co se bude hodit do vaší síně, a co ne. Mnoho nevěst totiž na tuto maličkost zapomíná a pak se stává, že výzdoba vyzní úplně jinak, než chtěly, protože není v souladu s prostorem.

18. Stresuje se večer před svatbou a pořádně se nevyspí

Večer před svatbou byste měla už jen odpočívat a těšit se na další den. Mnoho nevěst však uvažuje nad vším, co by se mohlo pokazit, přemýšlí, jestli na něco nezapomněly nebo zkrátka panikaří, protože svatba se blíží a nervozita roste. Nedopusťte, aby se to stalo i vám. Večer před svatbou se snažte co nejvíce si odpočinout a uvolnit se, abyste se dobře vyspala a ráno byla svěží a připravená na svatební den.

19. Neužije si svůj svatební den naplno

Pro nevěstu je svatební den plný povinností a obvykle na ně není dost času. Proto je jednoduché nejen zapomenout se napít a najíst, ale i zapomenout si celý den užít. Netrapte se zbytečně věcmi, které již nemůžete změnit, a soustřeďte se jen na to pozitivní. Snažte se vychutnat si celý den nejvíce, jak to jen jde, protože, věřte mi, uběhne rychleji, než se může zdát.

20. Nevyčleňují si dost času na své blízké

Během svatby chce každý strávit alespoň chvíli s nevěstou, a tak se často stává, že nevěsta běhá od jednoho stolu k druhému a od jednoho hosta k druhému, s každým si chce zatancovat, každého pozdravit, s každým si připít, s každým se vyfotit. V tom spěchu proto mnoho nevěst zapomene vyčlenit si čas na rodinu a své nejbližší. Myslete na to, že svatbu byste měla oslavit hlavně se svým novým manželem, svou nejbližší rodinou a přáteli.

Dejte si proto pozor, abyste s nimi strávila dostatek kvalitního času, a pak po svatbě nelitovala, že jste si na ty nejdůležitější nenašla čas. Svatba uteče opravdu rychle, a tak neodkládejte chvíle, kdy můžete být s partnerem sama, nebo okamžiky s rodinou. Mnoho nevěst po svatbě nejvíc lituje právě toho, že se dost nevěnovaly lidem, na kterých jim záleží nejvíce. Neudělejte tuto chybu i vy!


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 10.5.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • můžete se však v okruhu blízkých setkat např. doma, i zde však platí omezení počtu účastníků, tedy 30 osob
  • od pondělí 17. května 2021 se pro veřejnost otevřou zahrádky restaurací

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?