10 nejčastějších chyb při plánování svatby

 • 11. kvě 2020
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Každý pár se během plánování dopustí nejedné chyby, vždyť je to přece lidské a přirozené. Nicméně, existují chyby, o kterých je dobré vědět dopředu, a následně máte větší šanci, že se jim dokážete vyhnout. Přinášíme vám proto seznam 10 nejčastějších chyb, kterých se svatební páry dopouštějí při plánování svatby.

1. Rozhodnutí před seznamem hostů

Chápeme, že jste nadšení z plánování svatby, a chcete doladit vše do posledního detailu a zarezervovat si pro vás ty nejkrásnější věci, prostory a profesionály, avšak nemůžete řešit místo svatby, květiny, oblečení, květinové dekorace ani ochutnávky koláčů, pokud ještě stále nemáte uzavřený minimálně předběžný seznam hostů.

Ptáte se proč? Rezervovat si překrásné místo u lesa, jehož kapacita je však 80 hostů, a vy zjistíte, že jich bude 200, nebo naopak, zarezervovat překrásný svatební dort s počtem porcí pro 100 hostů, a nakonec zjistit, že svatba bude komorní s maximálně 20 hosty, by asi nebylo ideální.

Zásadní je tedy v první řadě sepsat, koho chcete na svatbu vy s vaším partnerem a následně vaši a snoubencovi rodiče. Možná si řeknete, že toto vás opravdu nezajímá, ale věřte nám, pro dobro rodiny je dobré se v tomto případě zeptat i na jejich požadavky. Možná i oni byli na svatbě dětem své kamarády a tudíž se patří toto pozvání oplatit.

2. Neustále se zabývání svatbou

Ano, víme, asi se nyní smějete, ale je to tak. Mnoha svatebním párům a zejména nevěstám často přerostou plány a přípravy svatby přes hlavu. Chápeme, inspirací je neskutečné množství a líbí se vám toto a tamto a ještě i tamhleto, ale vše musí mít své meze. Vyčleňte si pro každou oblast plánování nějaký večer, případně víkend a když se pro něco rozhodnete, už se v tom dál nevrtejte.

Stejně pro nevěsty platí, že netřeba muže zatěžovat detaily, které je absolutně nezajímají. Pokud vám váš snoubenec řekne, že něco nechává na vás, tak udělejte rozhodnutí sama, a pak mu svůj výběr ukažte. Případně si připravte do zálohy pár alternativ, pokud by se nakonec ukázalo, že k tomu přece jen chce něco říct.

3. Nesrovnávejte se

Že vy máte svatbu v září a další dvě vaše kamarádky a snoubencovu sestra se rozhodly mít svatbu ještě před vaším termínem a oznámily to později než vy? No a co? Vždyť svatba je krásná událost a ta vaše bude pro vás i tak ta nej. Nesrovnávejte se s ostatními. To, že jedna z kamarádek zvolila šaty podobného střihu, jako plánujete vy, a snoubencovu sestra vsadila na stejnou květinovou výzdobu, ještě neznamená, že se svět zhroutí.

V první řadě je každá svatba jedinečná i díky kombinaci nespočtu detailů a zadruhé – i kdybyste měla mít něco podobného či stejného, tak máte stejný vkus, vždyť i proto jste kamarádky, no ne?

4. Příliš včasný výběr

Byla jste až překvapena, jak hladce vám jdou přípravy svatby a výběr jednotlivých složek a detailů? Hmm…Bohužel i toto se často změní. Mnohé nevěsty (ano, jsou to nevěsty!) začnou po čase spekulovat, že přece jen našly něco lepšího, hezčího nebo prostě jiného, co by chtěly raději než původní rozhodnutí.

Vždy máte šanci na záchranu. Neměňte všechno, ale zkuste změnit pouze některý z detailů, který nakonec ovlivní celkový efekt. Například neměňte plánovanou škálu barev, když už máte všechno dohodnuto, ale zkuste ještě jednu barvu přidat. Nebojte se měnit věci, ale určitě si stanovte poslední termín, kdy si úpravy a změny ještě můžete dovolit a kdy už to nepřichází v úvahu.

5. Snaha změnit se

Víme, že každý chce na svatbě a natož na té své vypadat dokonale, ale k aktuálnímu stresu kolem svatby ještě připojovat i nezdravé držení hladovky a moření se ve fitku, pokud na to nejste zvyklé, není dobrý nápad.

Vždyť jeden druhého si berete, protože se milujete takoví, jací jste. Vaši přátelé a známí vás také znají a vy velmi dobře víte, co vám svědčí a co ne. Vsaďte proto raději na dobře padnoucí oblečení, střih a barvy, které vám lichotí, a pokud se chcete stravovat zdravěji, prosím, lépe pro vás. Nic však kvůli svatbě nepřehánějte.

6. Chtít všechno udělat sám

Samozřejmě, handmade a cokoliv, co si dokážete vyrobit sama doma, je v dnešní době krásné, jiné, velmi moderní a stejně vám dokáže ušetřit nemalé finanční prostředky. Ale, jak jsme již psali, nic netřeba přehánět. Vyberte si jednu, případně dvě věci, které si vyrobíte sama, a ostatní nechte na profesionálech. Být ve stresu či to stihnete, jestli na to máte a bude to vypadat podle vašich představ. Opravdu nemáte před svatbou nic lepšího na práci?

7. Přetěžování vašich nejbližších

Ano, už jste si uvědomila, že nedokážete vše zvládnout sama, takže první na ráně jsou vaše matky a sestry. Je to hezké, že je chcete zapojit, a ony budou určitě potěšeny, ale nezapomínejte, že jsou na vaší svatbě také velmi důležitými osobami a jedněmi z nejdůlěžitějších hostů. Nepřetěžujte je zbytečnými úkoly, ať si váš svatební den užijí stejně jako vy. Zapojte i své družičky a mládence, a pokud máte příliš mnoho úkolů, oslovte agenturu. Na tu se můžete spolehnout vždy a nemusíte se trápit, zda vše proběhlo podle vašich představ.

8. Příliš si vše berete k srdci

Že vaše oznámení mají trošku jinou barvu, než jste chtěla, nebo květiny, které jste si vybrala, budou právě v době vaší svatby nesehnatelné… Ano, je to nepříjemné, ale svět se proto nezhroutí, a neměla byste se hroutit ani vy. Najděte si alternativu, případně se nad to povzneste. Ale no tak, stále tam budete oba, vaše láska a vaši blízcí, a nikdo si na drobné „nedostatky“ (pokud si jich ostatní vůbec všimnou) ani nevzpomene.

9. Nafukování rozpočtu

Že jste si předem naplánovali jistý rozpočet a najednou zjišťujete, že v položce jídlo jste to značně podcenili? Nic to, sedněte si k tomu s chladnou hlavou a zkuste najít jinou položku, kde byste zase mohli ušetřit. Právě zde můžete zapojit zmiňované handmade a vyrobit si například tiskoviny doma, a tak ušetřit.

V případě úplného zoufalství ještě vždy můžete sáhnout po půjčce a vyplatit ji případně ze svatebních darů, ale v tomto případě rozhodně doporučujeme hrát hru, na kterou máte. Jednoduše, uberte, kde se dá, a snažte se vtěsnat do původního rozpočtu.

10. Nenechávejte si vše na poslední chvíli

Možná máte pocit, že většina věcí se i tak vyřeší až na poslední chvíli, ale co můžete udělat dnes, určitě nenechte na zítra. Může se vám to vymstít a mít chvilku volného času na masáž před svatbou je k nezaplacení.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Vláda ode dne 22. října 2020 do dne 3. listopadu 2020 zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky.

  Platí tedy i nová omezení pro pořádání svateb:

  • maximálně 10 lidí
  • roušky jsou povinné ve vnitřních prostorách, pro snoubence v průběhu sňatečného obřadu platí výjimka

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2020.

  Přečtěte si diskusi o tom, jak nová opatření vnímají nevěsty

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Nevíte, čím překvapit nevěstu na rozlučce se svobodou? Připravte jí originální hru a bavte se!
  Nevíte, čím překvapit nevěstu na rozlučce se svobodou? Připravte jí originální hru a bavte se!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?