Kategórie

Líbánky - váš celoživotní zážitek

Výběr svatební cesty nepatří mezi hlavní aktivity týkající se svatby. Vedle ostatních „zařizovaček“ častokrát nezůstává čas na naplánování líbánek podle ideálních představ novomanželů. Málokdo si však uvědomuje, že jde o dovolenou, kdy poprvé můžete říci: „Promiňte, já jsem zde se svým MANŽELEM.“

I když bez peněz...

Příčinou zanedbání přípravy svatební cesty není v mnoha případech lenost novomanželů. Novodobé svatby, zejména ty promyšlenější, jsou finančně náročné. Z tohoto důvodu není v našich končinách až tak moderní, aby se nevěsta se ženichem po půlnoci vytratili na luxusní cestu do exotického ráje. Zdejší páry obvykle spotřebují celý plánovaný rozpočet na svatební hostinu, fotografa, kameramana apod., a proto první dovolená pana a paní XY končí ve většině případů wellness víkendem v rámci Česka – v lepším případě, v horším se odkládá na dobu neurčitou.

První je jen jedna

Svatební cesta nese prvenství v několika směrech. Je to první společná dovolená, kde jste spolu se svým manželem (ne přítelem, druhem, frajerem atd.), ba co více, máte společné příjmení. Pro méně romantické páry mohou být líbánky vůbec první cesta, na níž jsou jen oni dva a žádní lidé navíc. Nesmíme zapomínat, že první dovolená ve stavu manželském může být zkouška ohněm, a proto je důležité, aby výběr vyhovoval oběma stejně.

Čtyři příchutě líbánek

Nikdy předtím nebyly dovolené, výlety a exkurze tak dostupné, jak jsou právě nyní. Kdekoliv na internetu najdete nabídku levných letenek, zlevněných pobytů a výhodných zájezdů do celého světa. Stačí si jen vybrat podle vašich preferencí a finančních prostředků, které jste si na cestování vymezili. Pokud se řadíte do kategorie romantická duše, dopřejte si tradiční dovolenou u moře. Máte-li rádi poznávání jiných kultur a míst, přizpůsobte tomu svou cestu. Akční povahy by mohly strávit svatební cestu v lůně přírody a na nikoliv posledním místě je dovolená v našich Čechách.

1. Romantické vzplanutí

Pod pojmem svatební cesta si obvykle představíme dovolené v destinacích, jako je Karibik, Mexiko, Bora Bora a jiné exotické ráje. Existují však i levnější alternativy – Mallorca, Turecko, Kypr nebo Chorvatsko. Klasika v podobě polehávání na sluníčku, popíjení oblíbeného míchaného drinku a romantických procházek s manželem po pláži představuje plnohodnotný odpočinek, který si po svatbě určitě obadva zasloužíte.

Rizikem u tohoto typu dovolené je nuda. Ta se může lehce dostavit, ale to nemůžete dopustit. Prevencí je zorganizování aktivit, kterými si zpestříte den, abyste ho celý jen neprováleli. Váš manžel bude určitě rád relaxovat u baru, zatímco vy si zacvičíte aerobik v bazénu.

2. Poznávejte společně

Ne všem párům vyhovuje dovolená, na které se víceméně jen odpočívá. Dnes je trendem, že mladší, ale i starší lidé rádi poznávají zajímavá místa. V tomto případě nejde jen o povrchní návštěvy historických památek. Vydejte se se svým manželem na výlet do míst, která vám mají co nabídnout – New York, Paříž, Řím, Praha, Budapešť – tato města jsou jen zlomkem možností, které máte pro uskutečnění svatební cesty.

Objevujte ve dvojici romantické uličky krásných měst, poznejte množství zajímavých lidí, procházejte se po místech, která dýchají historií nebo moderní architekturou. Když do daného města někdy po letech opět spolu zavítáte, bude to pro vás okouzlující oživení vzpomínek a možná i vztahu.

3. Dobrodružství s milovaným

Dobrodružná výprava může pro jednotlivé páry znamenat rozdílný pojem. Do této kategorie nespadají jen drahé road tripy přes africké safari, turistika v Himálaji, nebo brodění se džunglí. Indie, země Jižní Ameriky, Gruzie, jižní Čechy – kterékoliv místo, kde si umíte představit, že se vám do žil dostane aspoň trochu adrenalinu, přičemž tento pocit budete sdílet spolu se svým partnerem. U této alternativy nemusíte platit drahé hotely. Spát můžete ve skromných ubytovnách, popřípadě ve stanech rozložených uprostřed louky pod hvězdným nebem.

4. Staré dobré Slovensko

Nemusíte ani cestovat do dalekých zemí, aby vaše svatební cesta byla ideální. Stačí, když navštívíte Tatry, popřípadě jiné slovenské hory. Procházky po pláži se přeci dají nahradit stejně romantickými procházkami lesem. Je známo, že Slovensko je bohaté na léčivé prameny. Můžete to využít a vychutnat si s manželem odpočinkové líbánky v lázních. Poznávání historie prostřednictvím návštěvy hradů a zámků je rovněž dobrý začátek vašeho soužití. Pro některé páry může být velkou výhodou, že nemusejí mluvit úplně cizím jazykem a všude se domluví – libozvučná slovenština má k češtině blízko.

NAŠE svatební cesta

Každá svatební cesta by měla být jedinečná, protože odráží propletené záliby novomanželů. Nezáleží na tom, zda spíte v drahém hotelu, nebo ve stanu. Ať už přes den plavete v moři, nebo prodíráte boty na horách, nejdůležitější je, že jste spolu na místě, které zůstane oběma v paměti až do konce vašich společných dní. A taková by měla být svatební cesta – nezapomenutelná a jen pro vás dva.

Hledáte exotiku? Seychely jsou ideálním místem pro romantiku:


Autor článku: Miroslava Píšová / Fotografie: thinkstock.com