Kategórie

Svatební plánovač (13): Výběr květin podle sezony

Abyste si udělali přehled, které květiny jsou dostupné v které části roku, zde je několik příkladů. Předtím, než definitivně vyberete květiny na svatbu, informujte se v květinářství, které květiny budou v té době dostupné, v jakých barvách a kolik budou stát. Některé druhy květin samozřejmě seženete i během celého roku nebo ve více sezonách.

Jarní květiny na svatbu

Konvalinka

Tato rostlinka charakteristická svými drobnými bílými kvítky je typickou jarní květinou. Konvalinku v jiné části roku pravděpodobně ani neseženete. Chcete-li jen velmi jemnou výzdobu, konvalinka je ideální, můžete ji však využít i jako doplňkovou rostlinku v honosné květinové výzdobě.

Pivoňka

Další květinou, která kvete jen na jaře, je pivoňka. Seženete ji v bílé či světle růžové barvě, které z ní činí ideální květ na svatební výzdobu či do kytic pro nevěstu a družičky. Pivoňka sice patří k dražším rostlinkám, ale díky svým velkým květům dodává kyticím opravdu honosný vzhled a netřeba jí použít tak mnoho, abyste dosáhli potřebné hustoty kytic či aranžmá. Výborně vypadá i samostatně, ale dá se také pěkně kombinovat s různými druhy zeleně, růžemi či šaterem.

Pryskyřník

Pokud se vám pivoňky opravdu líbí, velmi podobným květem je pryskyřník, který patří k levnějším alternativám a seženete ho i v zimě. Nádherně vypadá ve svatebních kyticích, ale i na stolech. Můžete ho použít klidně i samotný, nebo jím doplnit jednoduché květinové dekorace, abyste jim dodali objem a texturu.

Kala

Kala je velmi elegantním a jednoduchým květem vhodným k vytvoření decentní svatební výzdoby. Kaly vypadají velmi pěkně v kombinaci s orchidejemi a vyniknou zejména ve vysokých vázách na stolech. Můžete jimi také ozvláštnit svatební kytici nebo je použít na ozdobení svatebního dortu. Kaly najdete zejména v bílé barvě, ale dají se sehnat v různých jiných barevných provedeních (růžové, fialové, červené či tmavé odstíny bordó a fialové).

Narcis

Pokud toužíte po svěží jarní výzdobě, narcis je květ pro vás. Najdete ho v žluté či bílé barvě a můžete s ním vytvořit krásné pestré kytice nebo aranžmá na stoly.

Tulipán

Tulipán je na jarní svatbu úplně ideální. Najdete ho v opravdu široké škále barev a můžete tak vytvořit pestrou a hravou výzdobu, která je na jaře určitě velmi vhodná. Nádherně však vypadá například i zcela bílá výzdoba z tulipánů. Tulipány patří k těm levnějším květům, proto pokud toužíte po elegantní, ale zároveň finančně nenáročné výzdobě, určitě doporučuji právě tento květ. Tulipány můžete použít i samotné, nebo je kombinovat například s růžemi.

Hyacint

Stonek hyacintu je obrostlý dokola drobnými kvítky, což ho činí velmi bohatým a hustým. Právě proto je ideální na zahuštění aranžmá. Velmi dobře však vypadají i čistě hyacintové kytice. Tuto květinu najdete ve více barvách, nejčastěji ve fialové, modré a růžové. Tato škála barev vám dává mnoho možností, jak jej použít.

Lilie

Velké květy lilie jsou výborné k doplnění svatebních kytic nebo k vytvoření jednoduchých ozdob na svatební stoly. Pokud je toto váš oblíbený květ, určitě s ním můžete vytvořit i bohaté kytice. Velmi dobře vypadá například v kombinaci s růžemi či drobnými kvítky madagaskarského jasmínu.

Stephanotis (Madagaskarský jasmín)

Pro velmi něžnou a jednoduchou výzdobu je ideální madagaskarský jasmín. Můžete jím doplnit větší květiny na zjemnění dojmu nebo jej použít samotný a vytvořit tak velmi romantickou a něžně působící výzdobu. Skvěle vypadá například v kombinaci s gardénií či růžemi.

Sedmikráska

Tento drobný kvítek se skvěle hodí na vytvoření výzdoby v rustikálním nebo bohémském stylu, ale také jako doplněk jarních kytic. Tu pravou jarní atmosféru dosáhnete kombinací sedmikrásek s narcisy a tulipány.

Letní květiny na svatbu

Jiřina (Dalia)

Jiřiny se vyznačuje velkými květy v různých barvách. Dají se velmi dobře kombinovat s jinými rostlinami a kyticím dodávají elegantní a jemný dojem. V růžovém a bílém provedení jsou jako stvořené pro romantické a něžné nevěsty.

Gardénie

Tyto jemné kvítky jsou ideální na dozdobení svatebního dortu, do vlasů, či jako doplněk do jemných a romantických svatebních kytic. Pokud toužíte po velmi jednoduché a elegantní kytici, můžete ji sestavit jen z gardénií a výsledek určitě bude stát za to.

Mák

Pokud toužíte po něčem opravdu netradičním, pokuste se sehnat květy máku. Vypadají opravdu úžasně a svou sytě červenou barvou jistě osvěží každé aranžmá.

Hortenzie

Hortenzie jsou výjimečné květiny, a to zejména v modrém, fialovém, nebo sytě růžovém provedení. Dají se použít i samostatně, ale ideální jsou na osvěžení jednobarevných kytic, nebo vytvoření pestrobarevných aranžmá. Najdete je však i v bílé barvě. V tomto provedení zase působí velmi něžně a romanticky. Tato květina patří mezi jedny z nejdražších, proto se často používá jen jako doplněk na zahuštění kytic a aranžmá.

Podzimní květiny

Montbrécie

Montbrécie, nazývaná také Lucifer, je známá svou výraznou oranžovočervenou barvou. Tato rostlinka, která kvete až do příchodu prvních mrazů, je velmi vhodná do barevných podzimních aranžmá a kytic, nebo na osvěžení čistě bílé výzdoby.

Záplevák

Záplevák (Helenium) je jedním z nejpestřejších květů. Můžete ho najít v mnoha barvách od růžové přes žlutou až po červenou. Je výborným na doplnění výzdoby nebo svatební kytice, zejména pokud plánujete svatbu v přírodním nebo venkovském stylu.

Chryzantémy

U chryzantém máte skutečně nespočet možností výběru. Existují totiž nejen v různých barvách, ale liší se i tvarem a velikostí květů. Oranžové či červené chryzantémy zaručeně vytvoří tu správnou podzimní atmosféru.

Echinacea

Echinacea (Třapatka) je známá především svými léčivými účinky, kvete však krásnými květy, zejména purpurové barvy, které jsou ideální do podzimních kytic. Její květy mají výraznou střední část, podobně jako helenium, a mírně se podobají některým astrám.

Hledík

Tato rostlina s krásným názvem má velmi pěkné a netradiční květy na pevných vysokých stoncích, které určitě oživí vaši svatební výzdobu. Nádherná je zejména v červené nebo oranžové barvě.

Slunečnice

Na závěr asi ten nejtypičtější podzimní květ – slunečnice. Kromě klasické žluté ji seženete i v dalších podzimních barvách, jako je oranžová, tmavě červená či hnědá. Můžete je kombinovat například s obilnými klásky, nebo postavit celou výzdobu na tomto květu a pracovat pouze se slunečnicemi.

Zimní květiny

Zimní období charakterizují zejména jehličnaté větvičky, jmelí, cesmína a šípky. Tyto rostliny se dají jednoduše doplnit celoročními květy, například bílými růžemi, a dostanete tak krásnou zimní svatební výzdobu.

Jmelí

Tato romantická rostlinka je velmi vhodná na vyzdobení stropu, svatebních stolů (natřete jmelí zlatou nebo stříbrnou barvou a ve vázách rozložte po stolech), či jako doplněk do svatební kytice.

Chvojí

Jehličnaté větvičky jsou asi nejtypičtějším symbolem zimy, a proto by neměly chybět ani na zimní svatbě. Můžete je použít jako hlavní dekoraci a doplnit je šiškami, šípky nebo obarvenými jmelím (zlatým či stříbrným), případně dozdobit vánočními ozdobami. Jehličím můžete vyzdobit sál, stoly, nebo jej zakomponovat do kytic pro nevěstu.

Cesmína

Cesmína se často používá do vánoční výzdoby, určitě však bude vypadat výborně i ve vázách na vašich svatebních stolech. Doplňte ji šípky nebo použijte jako doplněk k bílým květům, velmi vhodná je i na ozdobení svatebního dortu.

Šípky

Ze šípků můžete uvařit výborný čajík pro své hosty, ale zároveň jimi i doplnit svou svatební výzdobu. Díky své barevnosti jsou výborným doplňkem do jednoduchých jednobarevných kytic nebo aranžmá.

Celoroční květiny

Růže

Asi nejznámější květinou vůbec je růže. Dá se sehnat během celého roku a v široké škále barev. Patří k středně drahým rostlinám, ceny se však liší i podle jednotlivých druhů růží. Krásně a romanticky působí i samy o sobě, výborné jsou však i na kombinování, například s pivoňkami, pryskyřníky, liliemi či různými drobnými doplňkovými květy, jako jsou šater či stephanotis.

Orchidej

Orchidej je jedním z květů, které můžete sehnat během celého roku. Na stonku najdete několik středně velkých květů, což z orchideje dělá rostlinu velmi vhodnou do váz na svatební stoly, zvláště pokud si představujete rozvětvenou výzdobu. Ideální je také do kaskádových kytic. Tento květ působí velmi elegantně a romanticky a v bílém provedení je ideální jako základ bílé výzdoby.

Gerbera

Gerbery najdete v mnoha barevných provedeních a velikostech. Tyto květiny patří mezi ty známější a na svatbách jsou poměrně často využívány. Díky jejich rozmanitosti existuje množství způsobů, jak je naaranžovat, ať už jako součást výzdoby, nebo do svatební kytice. Pokud nechcete příliš komplikovanou výzdobu, ale chcete, aby byla zajímavá, použijte gerbery. Snadno z nich vytvoříte husté kytice, a pokud potřebujete dodat barevný akcent, stačí si jen vybrat, možností je opravdu hodně.

Lilie

Tyto cibulovité květiny jsou velmi často používány do svatebních kytic, ať už na stoly nebo pro nevěstu. Lilie jsou symbolem čistoty a nádherně vypadají zejména v bílé barvě. Existuje jich několik druhů a díky svým výrazným květům jsou ideální do extravagantních a exotických kytic. Dají se použít i samostatně a na vašich svatebních stolech vytvoří svěží a nepřehlédnutelnou výzdobu.

Chcete víc inspirace? Prohlédňete si galerii těch nejkrásnějších svatebních kytic:


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock