Kategórie

I vy toužíte po svatbě provoněné něžnými pivoňkami?

Pivoňky se objevily již ve starověkém Řecku a údajně jsou pojmenovány podle lékaře řeckých bohů Paiona. Dostaly se k nám z jižní Evropy a Asie. Lidé věřili, že jsou obdařeny magickými vlastnostmi, které dokáží zajistit ochranu před zlými duchy. Jsou symbolem něhy, smyslnosti a šťastné budoucnosti.

Sezona pivoněk

Pivoňky patří ke květinám nenáročným na pěstování, proto jsou oblíbené nejen ve vesnických zahradách, ale i ve městech. Některé druhy pivoněk kvetou již začátkem jara, jiné až v květnu a červnu. Pivoňková sezona končí většinou počátkem léta, ale mnohá květinářství nabízejí možnost objednat pivoňky ze zahraničí během celého roku. Je však nutné počítat se zvýšenou cenou těchto květin objednaných mimo sezonu. Z hlediska trvanlivosti, pivoňky vydrží stejně dlouho, ať už jsou objednány mimo sezonu, nebo během ní.

Pivoňky nabízejí možnost výběru z různých barev. V této sezoně jsou oblíbené hlavně pudrové odstíny růžové, krémové a bílé.

Pro extravagantní nevěsty jsou připraveny výrazné odstíny růžové až fialové. Pivoňky lze nahradit anglickými růžemi, které vypadají téměř identicky a nabízejí stejnou barevnou škálu, avšak jejich cena může být vyšší.

Proč jsou pivoňky na svatbách tak žádané

Svatební kytice z pivoněk jsou v současnosti velmi oblíbené, a to nejen pro širokou možnost výběru z různých barev, ale zejména kvůli eleganci a zároveň rafinovanosti, která z nich vyzařuje. Pokud toužíte po jednoduché, ale výrazné kytici, sáhněte právě po pivoňkách. V době rozkvětu pivoňky disponují velkými barevnými květy, které předurčují svatební kytici na romantické umělecké dílo. V jednoduché kytici stačí svázat několik rozkvetlých květů pivoněk a přidat pár zelených lístků a vysněná svatební kytice je na světě!

Pivoňky jsou vhodné téměř pro všechny druhy svateb – na svatbu ve stylu vintage, nature, stejně jako na romantickou svatbu na zámku.

S jakými květy lze pivoňky kombinovat

Pokud nevěsta pivoňky doslova zbožňuje, je možné zkombinovat v kytici i samotné pivoňky v několika barvách. Může jít přitom o různé odstíny jedné barvy nebo o více druhů rozdílných, kontrastních barev.

Pivoňky můžeme také kombinovat s jinými druhy květin. Většina nevěst chce nechat pivoňky vyniknout, takže kytice jsou doplněny méně výraznými květy, jako jsou frézie, konvalinky, růže, kaly či oblíbená gypsomilka.

Zajímavou a jedinečnou kombinací je kytice vytvořená z pivoněk a hortenzií.

Pokud toužíte po sametové kytici, kombinace bílých nebo jemně růžových pivoněk a malých kvítků gypsomilky je velmi jednoduchá a okouzlující.

Jak oživit svatební kytici z pivoněk

K pivoňkám v pudrově růžové barvě se nejvíce hodí jemné něžné kvítky v podobných pudrových odstínech růžové nebo krémové. K výrazným barvám pivoněk se naopak hodí výraznější barvy ostatních květů.

Jakoukoliv kytici efektně oživíme, pokud přidáme trochu zelených listů nebo ještě nerozkvetlých květů. Je třeba však myslet na to, že méně je někdy více.

Barvu pivoněk můžeme zvýraznit stuhou ve stejném odstínu, kterou převážeme kytici. Stále více jsou rozšířeny různé ozdobné prvky v kytičce – pírka, štrasové brože či ozdobné špendlíky.

Kulaté, velké, jemně rozevláté či volně vázané kytice – je jen na vás, jakou si zvolíte. Něžné květy pivoněk se hodí do každého druhu kytice.

Pivoňky ve svatební výzdobě

Pivoňky jsou známé svou charakteristickou vůní a výraznou barvou, která okouzlí nejen ve svatební kytici, ale i v květinové výzdobě.

Na svatební stoly můžeme pivoňky umístit naaranžované v malých vázách. Opět to mohou být buď samostatné květy pivoněk nebo jejich kombinace s jinými druhy květin. Pokud chceme vytvořit bohatěji působící výzdobu, je vhodné použít vysoké vázy, do kterých naaranžujeme několik pivoněk a spoustu zeleně. Můžeme přidat převislé květy, které působí velmi elegantně.

Z pivoněk je také možné vytvořit věneček zkombinovaný s jinými květinami a použít ho jako ozdobu na dveře, případně položit jeden něžný kvítek na každý ubrousek na svatebním stole. Pivoňky a gypsomilky vypadají velmi pěkně, pokud jsou naaranžovány na oblíbeném jutovém podkladu.

Živé nebo umělé květiny pivoněk se dají použít i jako výrazná ozdoba do svatebního účesu. Umělé nebo vytvořené z marcipánu jsou také nezapomenutelnou ozdobou svatebního dortu či zákusků.

Pivoňky se staly hitem této sezony a zdá se, že budou ještě velmi dlouho patřit mezi jedny z nejoblíbenějších a nejvíce používaných květin na svatbě.

Inspirace pro svatební kytici z pivoněk: