Zapomeň na soupravu nádobí: Jak požádat o peníze místo daru?

 • 8. bře 2024
 • Michaela Recht
 • iStock

Dostat jako svatební dar 3 soupravy nádobí, 2 sady hrnců a jiné nepotřebnosti ví „potěšit“. Přestože někdo by se možná radoval a někomu se při stěhování do nového sejdou, přece jen je nejlepší, pokud si doplňky do domácnosti vybírají novomanželé sami. Trefit se do vkusu může být obtížné a teta z druhého kolena může obdivovat úplně jiný design jako vy. Bojíte se nevhodných dárků? Jak požádat o peníze místo daru?

Pokud přemýšlíte, jak požádat o peníze místo svatebních darů, věřte nám, vyžaduje to trochu taktiky. Požádání o hotovost může při nesprávné rétorice působit zvláštně a v některých případech se hosté mohou leknout, že jim z peněženky ubude víc, než si mysleli. A právě proto vám přinášíme několik užitečných rad a tipů.

Použijte webovou stránku ve vzhledu registrační pokladny

Nevíte, co to je? Existuje množství stránek či aplikací, které nabízejí možnost převodu peněz přímo na účet budoucích manželů. Zadáte si cíl, sen, svatební cestu nebo uvedete seznam věcí, které si za peníze koupíte. Případně k žádosti o částku přiložíte seznam věcí, které se vám sejdou i ve formě svatebního daru. Hosté si tak mohou vybrat přímo ze seznamu nebo zvolí převod.

Nikdy nežádejte o peníze na svatebních oznámeních

Jedno místo, na kterém by se vaše žádost o hotovost neměla nikdy zobrazit, je vaše svatební oznámení. Sem nepatří žádné informace o částkách, hotovosti, převodu či seznamu. Namísto toho informujte hosty telefonicky, e-mailem či zmíněnou webovou stránkou nebo aplikací. Svou svatební webovou stránku však můžete zahrnout do pozvánky nebo jako přílohu do svatebního balíčku, který posíláte pozvaným hostům.

Buďte konkrétní v tom, jak využijete poslané peníze

Hotovost nebo převod namísto svatebního daru mohou působit neosobně. Pokud dáte vašim hostům kreativní vědět o tom, kam peníze poputují a jak je využijete, mohou se cítit více propojení s vašimi plány a o to více vám budou chtít pomoci. Pokud jste uprostřed velkého projektu, například renovace domu nebo stěhování, informujte o tom hosty na své svatební webové stránce nebo v mailové pozvánce či telefonicky. Přidáním osobnějšího kontaktu s příběhem o tom, jak se projekt začal, jak daleko se nacházíte, a dokonce i s úskalími, kterým jste čelili, se určitě zvýší chuť pomoci vám.

Požádejte své rodiče o rozšíření informace

Bojíte se nebo se stydíte? Poproste své rodiče. Určitě to pochopí a pomohou vám v tom, aby se informace o penězích rozšířila po rodině. Ujistěte se, že svým rodičům víte vysvětlit, proč upřednostňujete hotovost. Je pravděpodobné, že hosté se jich zeptají, co byste měli dostat a jakou částku si představujete a určitě budou raději, když budou připraveni na všechny otázky. Ať už jde o výlet, o kterém sníte nebo přestavbu kuchyně či zálohu na dům, hosté jistě pochopí, že spořicí fond bude mít větší smysl jako nový topinkovač.

Na svatební hostině připravte místo, kam mohou vkládat peníze

Ne každý bude používat vaši „registrační pokladnu“ nebo aplikaci. Je třeba se připravit na to, že někteří hosté přinesou dar i tak a peníze si připraví v hotovosti. Kupte si kartónovou krabici a ozdobte ji. Budete mít před sebou malý veselý projekt a hosté vám nebudou strkat kopec obálek a dárků do rukou během gratulace. Zároveň se neztratí, nerozsypou a krabice je udrží v bezpečí.

V ideálním případě by se obálky měly vystavovat oběma

Možná se budete divit, no hosté se zvyknou ptát i na adresáta na obálce. Své šeky či obálky mohou totiž adresovat různými způsoby: pouze pro ženicha, pouze pro nevěstu (pod jejím rodným jménem), pro nevěstu (s použitím jejího nového jména), nebo pro vás oba. Nejlepším způsobem (pokud o to někdo požádá) je zaměřit se na pár jako takový a tak by se na obálce měly nacházet obě jména. Ať je jasné, že je to pro novomanžele a jejich společný sen. To se týká zároveň odeslání peněz na účet, kde by mělo být uvedeno nové jméno nebo společné příjmení, které se bude používat.

Pro hmotné dárky využijte rozlučku se svobodou

Možná jste v pokušení a toužíte i po něčem hmotném. Případně své hosty nevíte přesvědčit, ale nechcete ze svatby odcházet s obrovskými krabicemi. Zkuste využít rozlučku se svobodou a směřujte své hosty tak, aby dárky přinesli tam. Budou se moci vyřádit a veselé dárky budou v tomto případě vítány.

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?