Svatební plánovač (3): Jak postupovat při tvorbě svatebního rozpočtu

 • 8. bře 2016

Chcete-li mít přehled o financích nebo máte stanovenou maximální částku za svatbu, kterou nemůžete překročit, měli byste si hned na začátku plánování rozepsat svůj svatební rozpočet. Způsoby, jak plánovat rozpočet, jsou různé, začít byste však vždy měli vytvořením seznamu položek, kterým přidělíte důležitost. Určete si, na kterých věcech nebudete šetřit, u kterých jste ochotni dělat kompromisy, a které pro vás nejsou tak důležité.

Dále můžete postupovat dvěma způsoby – buď začnete celkovým rozpočtem a pak jej rozdělíte mezi jednotlivé položky, nebo naopak, přidělíte částky k jednotlivým položkám a pak je spočítáte, abyste dostali celkový rozpočet.

• Pokud máte omezené finance, je lepší využít první způsob. Stanovte si svůj maximální rozpočet za celou svatbu a pak ho rozdělte mezi jednotlivé položky. K položkám na seznamu můžete napsat přesné částky (například: svatební šaty – 13 000 Kč), cenové rozpětí (například: květiny – 10 000 – 15 000 Kč) nebo procento z celkového rozpočtu (například: prostor na svatbu – 40 %).

• Pokud nemáte vůbec představu, kolik chcete utratit, začněte s jednotlivými položkami. Nejdříve přiřaďte částky k položkám, které jste označili jako nejdůležitější, a postupně přecházejte k těm méně důležitým.

TIP: Položky, která jste v rozpočtu označili jako nejdůležitější, byste měli zajistit jako první. Vždy, když něco zarezervujete nebo koupíte, zapište si, kolik vás to reálně stálo nebo bude stát, a odečtěte tuto cenu od celkového rozpočtu, abyste měli stále přehled o tom, kolik vám ještě zbývá.

TIP: Abyste se časem v rozpočtu neztratili, udržujte ho v přehledné tabulce. Přehledné tabulky na vytvoření rozpočtu najdete v různých svatebních plánovačích.

Svatební náklady

Svatební náklady vždy závisejí na konkrétním páru a preferencí – některé páry pokládají za nejdůležitější lokalitu a raději si za ni připlatí, i kdyby to mělo vzít z jejich rozpočtu 70 %, jiným párům záleží více na květinách či hudbě. Podle toho se pak mění i částky nebo procenta přidělené jednotlivým položkám v rozpočtu.

Pokud vůbec nevíte, jak začít, zde je příklad, jak může vypadat svatební rozpočet rozložený na procenta.

• Místo: pronájem prostoru a svatební menu = 40 % • Výzdoba: květiny, svatební inventář, dekorace do sálu a na svatební stoly = 10 % • Oblečení a doplňky pro nevěstu a ženicha: svatební šaty, šaty po půlnoci, oblek a košile, boty, doplňky = 15 % • Dort a zákusky = 10 % • Fotograf / kameraman = 10 % • Hudba = 6 % • Prstýnky = 3 % • Vizáž = 3 % • Tiskoviny (pozvánky, menu, program, jmenovky, čísla stolů) = 1 % • Dary pro hosty a doplňky (sklenice pro novomanžele, polštářek na prstýnky…) = 1 %

Seznam svatebních položek

Abyste si mohli vytvořit bližší představu, toto jsou běžné položky, které se zřejmě objeví i ve vašem svatebním rozpočtu, a orientační ceny, se kterými byste měli počítat. Ceny se mohou lišit v závislosti na mnoha faktorech, mezi něž patří jednotliví dodavatelé, lokalita, počet hostů či sezona. U květin mohou být rozdíly i v tisících korun, podle toho, jaký druh zvolíte.

1. Pronájem prostoru

Většina lokalit nabízí pronájem ke svatebnímu menu zdarma, případně zdarma do půlnoci.

2. Občerstvení

Cena za svatební menu na osobu (všechny chody včetně kávy, dezertu a pozdního bufetu) se pohybují obvykle kolem 1 000 Kč a více.

3. Dort a koláče

Zde se cena liší v závislosti na počtu hostů, při 50 lidech počítejte za svatební dort, cukroví a výslužky asi 20 000 Kč.

4. Hudba

DJ na celou noc vás vyjde okolo 6 000 Kč.

5. Svatební šaty

Pronájem šatů v salonu se pohybuje od 3 000 Kč do 16 000 Kč v závislosti na modelu šatů a lokalitě. Pokud si chcete šaty po svatbě nechat, můžete si je koupit nebo nechat ušít na míru. Při jejich zakoupení v salonu počítejte 7 000 Kč – 30 000 Kč (záleží na značce). V případě, že si dáte svatební šaty ušít, určitě vás vyjdou méně, než kdybyste je kupovala.

6. Oblek pro ženicha

Při obleku počítejte přibližně s částkou 3 000 Kč – 21 000 Kč.

7. Výzdoba

Návleky na židle + saténové mašle: pronájem od 40 Kč / kus Dekorace na stoly (organza, ozdobné kamínky, umělé lupeny apod.): 9 Kč – 80 Kč / kus Svícny a svíčky: 100 Kč – 700 Kč / kus (záleží na velikosti a počtu svícnů a svíček, které budete potřebovat).

8. Květiny, květinová výzdoba

Pod tuto položku spadá svatební kytice pro nevěstu, květiny pro družičky, peříčka. Cena se velmi liší v závislosti na druhu a počtu květin a také na konkrétním květinářství. Zde je alespoň přibližné rozdělení cen:

• Levnější květiny (méně než 25 – 35 Kč za kus): tulipán, frézie, kosatec, karafiát, alstromerie, gladioly, zlatobýl, narcis, konvalinka, gerbera, některé druhy růží, šuškarda, snědek, chryzantéma.

• Středně drahé květiny (35 – 50 Kč za kus): ranunculus (pryskyřník), gerbera, Gypsophila (nevěstin závoj), stračka, slunečnice, některé druhy růží, chryzantéma, eustoma (lisianthus), bouvardie, orchidej, třezalka, kala, zvonek.

• Dražší květiny (nad 50 Kč za kus): lilie, hortenzie, některé druhy růží, anturie, orchidej (druh cimbidium), kala, pivoňka.

9. Odvoz pro novomanžele a hosty

Pronájem svatebního auta vás bude stát přibližně 3 000 Kč, orientační cena za pronájem autobusu pro hosty se dá vypočítat podle kilometrů a ceny pohonných hmot.

10. Tiskoviny

Pozvánky, jmenovky, čísla stolů, menu karty a program, zasedací pořádek: 1 500 Kč – 6 000 Kč

11. Prstýnky

V závislosti na velikosti, typu zlata, počtu kamínků, gravírování počítejte s cenou přibližně 5 000 Kč za pár, ale může se vyšplhat i nad 20 000 Kč za pár.

12. Úprava zevnějšku

Svatební účes, make-up, manikúra: 7 000 Kč – 10 000 Kč.

13. Fotograf

Cena za tyto služby závisí samozřejmě na kvalitě samotného svatebního fotografa, ale i na lokalitě. Orientační částka je 8 500 Kč – 20 000 Kč.

14. Kameraman

Kameraman je položka, která rovněž souvisí především s kvalitou těchto služeb. Můžete však počítat s částkou od 5 000 Kč do 20 000 Kč.

15. Ostatní

Dary pro hosty a drobné doplňky, sklenice pro novomanžele, polštářek na prstýnky a podobné drobnosti vám ze svatebního rozpočtu ukrojí přibližně 4 000 Kč – 10 000 Kč.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: Isifa / shutterstock.com

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?