Jaký svatební oblek by si měl obléci ženich – gentleman?

 • 2. úno 2017
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

Když se zmiňuje svatba a svatební oblečení, hned se každému vybaví nevěsta a krásné svatební šaty. Nevěsta však není jediným důležitým člověkem svatebního dne. Svatební den je o dvou, o nevěstě a ženichovi. Uznáváme, že většina očí svatebčanů je upřena na nevěstu a její vzezření. Ale i vzhled ženicha je neméně důležitý. Jak by to bylo, kdyby nevěsta měla nádherné šaty a ženich obyčejný, nijak zvláštní svatební oblek?

Svatba je událost, kdy je třeba dbát na oblečení obou snoubenců. Jaký oblek je vhodný pro ženicha na svatbu? Na co všechno byste měli, milé nevěstinky, myslet při „stajlování“ svého budoucího manžela?

Svatební oblek musí ladit se šaty

Svatba je asi jedinou událostí, kdy je více než žádoucí, aby byl ženichův svatební oblek přizpůsoben oblečení nevěsty.

Ženich by měl dbát na to, aby jeho svatební oblek:

• přiměřeně ladil s nevěstou, • byl v jednotném nebo alespoň příbuzném stylu se svatebními šaty nevěsty, • byl přizpůsoben vážnosti a serióznosti události, jakou je svatba, • byl přizpůsoben prostorům, v nichž se bude svatba odehrávat.

Svatební oblek

Na malých moderních svatbách můžeme stále častěji u ženichů vidět klasický černý oblek nebo jiný společenský oblek, kterým se nedá nic pokazit. Černý oblek je nestárnoucí klasikou a hodí se k většině svatebních šatů nevěst.

Další oblíbenou barvou pro svatební oblek je šedá, můžeme se však setkat i s bílým či krémovým svatebním oblekem.

V případě, že chcete, aby váš muž vypadal na svatbě výjimečně, zvolte pro jeho svatební outfit frak nebo žaket. Není totiž mnoho příležitostí, kdy je možné tato dvě slavnostní mužské oblečení využít.

Svatební oblek – frak

Frak je nejslavnostnějším oblečením, které je povoleno nosit podle etikety pouze ve večerních hodinách. Pokud však jde o velkou svatbu, je možné učinit výjimku. V takovém případě by však všichni pánové zúčastnění na svatbě měli mít také oblečený frak.

Frak jako svatební oblek sestává z jednořadého fraku s lesklými chlopněmi, který si pánové nikdy nezapínají. Kalhoty fraku jsou bez manžet, se dvěma lesklými lampasy na obou stranách bočních švů, obvykle mají vysoký pas a upevňují se k nim pomocí knoflíků šle, které jsou mimochodem v současnosti velmi oblíbeným doplňkem. Dokážou originálně nejen dotvořit svatební outfit, ale jsou vhodné zejména pro extravagantnějších pány, kteří rádi zaujmou v davu. Vesta do svatebního fraku je s hlubokým výstřihem ve tvaru „V“ z bílého piké nebo ripsu.

Pokud přemýšlíte, jaká košile by se hodila do fraku, tak jedině bílá, s jednoduchými manžetami. Co se týče motýlka, tak také výlučně bílý, nejlépe ze stejné látky, jako jsou svatební šaty nevěsty. Neméně důležité jsou i černé ponožky a lakované kožené boty.

Svatební oblek – žaket

Žaket je typem slavnostního oblečení, se kterým se dnes setkáváme méně často, ale určitě stojí za povšimnutí, zejména při slavnostní události, jakou je svatba. Svatební oblek – žaket je vhodný pouze pro ženichy, jejichž nevěsty mají vlečku.

Žaket je kabát, který připomíná po pás sako, a následně prudce ustupuje, obepínaje boky ženicha. Žaket není pro ženichy, kteří chtějí mít za každou cenu na svém svatebním oděvu použitu černou barvu. Na svatebním žaketu by totiž nemělo být nic černé, obvykle je šitý v odstínech tmavě šedé barvy. Vesta pod žaket může být v jakémkoliv odstínu šedé barvy, kalhoty jsou obvykle s velmi výraznými proužky. Košile by měla být rovněž proužkovaná, přičemž její límec by měl být čistě bílý.

K žaketu však neodmyslitelně patří i pokrývka hlavy – cylindr, ženich ho nemusí mít přímo na hlavě ale je bezpodmínečně nutné, aby ho držel alespoň v ruce.

Osm rad pro ženicha – gentlemana

Na závěr pro vás máme pár pravidel, jak se stát skutečným svatebním gentlemanem.

1. Svatební oblek je třeba vhodně doplnit kravatou, která by neměla přesáhnout šířku nejširší chlopně na saku. Stylovým a moderním ženichům by mělo byť jasné, že v současnosti jsou moderní úzké chlopně.

2. Není nic horšího, než když ženichovi nesedí jeho svatební oblek! Pokud si ženich svůj svatební oblek půjčí nebo koupí, aniž by si ho dal ušít na míru, měl by se nejdříve přesvědčit, že mu dobře sedí, a to hlavně na ramenou.

Kromě ramen je třeba ověřit i správnou šířku saka. Pomůckou je, že pokud ženich strčí ruku mezi trup a zapnuté sako, prostor kolem by měl být těsný, ale je třeba dát pozor na to, aby nebyl příliš těsný, takže drobná možnost pohybu je vítána. Ženich by se měl ve svém svatebním obleku cítit dobře. Nevěsta se ze svých šatů po půlnoci svlékne, ale ženich obvykle v obleku zůstává.

3. Důležitý je i správný výběr košile. Mezi lícem svatební košile a klopami svatebního saka by neměla být viditelná mezera.

4. V případě potřeby nebo touhy ženicha mít ve svatebních kalhotách pásek, je vhodné vybrat takový, který ladí se svatební obuví ženicha a je tenký, s ne příliš masivní přezkou.

5. Jeden nebo dva knoflíky na saku? Máte-li dilema, tak na oficiálnější příležitosti, jakou svatba určitě je, se více hodí dva a více knoflíků na saku.

6. Manžety na košili by měly vyčnívat přibližně 1,5 cm.

7. Ženich by též neměl zapomenout na to, že vždy se sedí s rozepnutým sakem, což je koneckonců pro něj i pohodlnější.

8. Měl by si též dávat pozor na to, aby mu ponožky v žádném případě neodhalily pokožku nohy.

V bazaru k tomuto tématu
papirove girlandy
4x papirova girlanda, delka jedne je cca 2,20m. Cena za vsechny dohromady. ...
150
Svatební šaty elegantní 34-38
Prodam svatební šaty barva ivory z vleckou nepoužívané
7000

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 1.1.2021:

  • na svatbě může být maximálně 15 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • svatební hostinu není možné pořádat v restauraci
  • pro snoubence v průběhu sňatečného obřadu platí výjimka z povinnosti mít roušku

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Přečtěte si diskusi o tom, jak nová opatření vnímají nevěsty

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?