Kategórie

5 nejčastějších chyb při výběru pánského obleku a tipy, jak se jim vyhnout

Vybrat si správný pánský oblek může být obtížnější, než se na první pohled zdá. Následující řádky jsou věnovány chybám, kterých se pánové při výběru obleku nejčastěji dopouštějí. Pokud se chcete vyhnout módnímu faux pas, pozorně si přečtěte následující řádky. Výběr dokonale padnoucího obleku pro vás bude hračkou!

1. Nesprávná velikost

Dobře padnoucí oblek by měl korespondovat s typem vaší postavy. Zatímco vysocí pánové atletické postavy si mohou dovolit i moderní slim obleky, nižší pánové zavalitější postavy by měli sáhnout spíše po klasických střizích, které zakryjí problematické partie. Pro menší pány je ideální volbou oblek s jemnými vertikálními proužky, které postavu opticky prodlouží.

Sako by mělo být v takové délce, aby zakrývalo zadní kapsy kalhot a poklopec. Doporučujeme vám tuto délku dodržet, protože příliš dlouhé sako vám opticky zkrátí nohy a naopak příliš krátké sako zmenší váš trup.

Délka rukávů na saku by měla sahat po zápěstní kost. Zpod rukávů saka by měly přesahovat o 1,5–2 cm delší rukávy košile s manžetovými knoflíčky.

Kromě celkové délky a délky rukávů je důležité, aby vám sako „padlo“ v oblasti ramen. Příliš široké šle přečnívající přes rameno působí směšně a deformují postavu. Naopak úzké šle způsobí, že se budete v saku cítit nepohodlně a stísněně.

Poměrně častou chybou jsou i příliš dlouhé kalhoty, které se vlní v oblasti kotníků a vytvářejí harmoniku, která opticky deformuje nohy. Ideální délka je taková, při které vytvářejí kalhoty nad nártem nanejvýš jeden zlom. Obecně platí pravidlo, že čím jsou kalhoty dolů užší, tím kratší by měly být.

2. Nesprávný typ obleku

Různé společenské události vyžadují různé typy společenského oblečení:

Smoking

Takzvaný „black tie“ byste neměly ze skříně vytáhnout před 18. hodinou. Smoking je typ pánského společenského oděvu, který je vhodný na významné společenské události. Smoking by se měl kombinovat výhradně s bílou košilí se skrytým zapínáním (případně s košilí s malými ozdobnými knoflíky) a černým motýlkem.

Sako smokingu nemusí být výlučně černé. Odvážnější pánové si mohou dovolit i tmavomodrý nebo vínový model. Klopy na saku nejsou vyrobeny ze stejného materiálu jako zbytek saka, ale jsou „potaženy“ hedvábím nebo jinou lesklou látkou. Lesklým pásem jsou zdobeny i boky kalhot. Sako se nejčastěji zapíná jedním (v případě jednořadého saka) nebo čtyřmi knoflíky (v případě dvouřadého saka).

Černý oblek

Černý oblek by neměl chybět v žádném pánském šatníku. Je vhodný na večerní společenské události konající se po 18. hodině. I pánové, kteří nosí obleky během celého dne, tak mohou svým outfitem odlišit pracovní schůzku od významné společenské události.

Byznys oblek

Byznys oblek je vhodný pro každodenní pracovní schůzky. Může být šedé, tmavě modré nebo černé barvy s jemným vzorem. Na rozdíl od smokingu či klasického tmavého slavnostního obleku jej můžete doplnit vkusnou vzorovanou košilí či vzorovanou vázankou.

Volnočasový oblek

Ze všech obleků patří tento typ oděvu mezi nejméně formální typy obleků. Volnočasový oblek může být sestavený například z krémových kalhot a tmavomodrého saka s košilí světlé barvy. Jelikož jde o neformální outfit, košili není nutné doplňovat vázankou.

3. Nevhodná barva obleku

Kromě správné velikosti a typu obleku je důležité vybrat oblek správné barvy. Daniel Craig sice vypadal jako James Bond ve světle šedém obleku božsky, avšak většina mužů bude v obleku této barvy vypadat komicky. Světlé barvy totiž vaši postavu opticky rozšíří a zvýrazní všechny případné nedostatky postavy.

Barva obleku by tedy měla být v souladu s barvou vaší pokožky, barvou vlasů a typem vaší postavy.

Pozor si třeba dávat i na příliš výrazné vzory. Černé sako s bílými proužky může být sice cool, avšak hranice mezi sexy gentlemanem à la Al Capone a nevkusnou proužkovanou parodií na styl, je velmi tenká. Výrazné vzory tedy doporučujeme spíše sebevědomým pánům, kteří mají s nošením obleku zkušenosti a vědí daný model do detailů doladit a prodat.

4. Oblek z levného materiálu

Na trhu najdete nespočetné množství obleků vyrobených z nejrůznějších materiálů. To, z čeho je oblek vyroben, se odráží na jeho kvalitě, vlastnostech a nepochybně i na jeho ceně.

Vlněné obleky

Obleky, které jsou vyrobeny převážně z vlny, v kombinaci s mohérem, hedvábím nebo kašmírem, jsou jemné, odolné a komfortní.

Oblek z hedvábí

Hedvábná vlákna odrážejí světlo, díky čemuž působí oděvy vyrobené z tohoto materiálu leskle a luxusně. Hedvábí navíc dokáže absorbovat vlhkost, takže v létě se v něm nebudete potit.

Kašmírové obleky

Kašmír je jemná, tenká látka, která se získává vyčesáváním spodní vrstvy srsti kašmírských koz. Přestože jde o tenčí typ látky, má výborně termoregulační vlastnosti. Sako vyrobené z tohoto materiálu vás v zimě příjemně zahřeje a naopak v létě příjemně zchladí.

Oblek z polyesteru

Hlavní výhodou polyesteru je jeho nízká cena. Protože však nejde o přírodní materiál, v saku z polyesteru se budete potit a stoprocentně vám neposkytne takový komfort jako vlněné, kašmírové či hedvábné sako. Pokud polyester tvoří více než 20 % materiálu, ze kterého je sako vyrobeno, doporučujeme vám poohlédnout se po jiném kousku.

Pokud tedy uvažujete o koupi levnějšího polyesterového obleku, doporučujeme vám přidat pár korun a pořídit si kvalitní oblek z přírodních materiálů.

5. Nevhodně zvolené doplňky

I ten nejkrásnější oblek můžete doslova „zabít“ nevhodně zvolenými doplňky.

Vyhnout byste se proto měli staromódním špičatým či hranatým botám či nízkým, kotníčkovým ponožkám. Ideální obuví k obleku jsou kvalitní, lesklé, šněrovací boty s oválnou špicí. K černému a šedému obleku jsou vhodné černé boty, k modrému a béžovému obleku zase ladí boty hnědé barvy. Barva bot by měla ladit s barvou opasku.

Ponožky by měly být černé barvy a měly by být dostatečně vysoké na to, aby zakrývaly celou část nohy mezi botou a nohavicí, a to i tehdy, když muž sedí s přeloženou nohou přes nohu.

Celkový dojem může pokazit i špatně zvolená vázanka. Kravata by měla mít podobnou šířku jako klopa na saku.

Ke starším typům sak se tedy hodí širší vázanka, a naopak k moderním slim sakům se hodí spíše tenčí typ kravaty.

Hledáte inspiraci jak ozdobit oblek pro ženicha?