11 tipů, jak naplánovat svatbu v roce 2021 a nezbláznit se z toho

 • 27. říj 2020
 • Jana Martišková
 • iStock

I svatba v roce 2021 nejpravděpodobněji bude ovlivněna koronavirem. Plánování svatby v době, kdy ve světě zuří pandemie, může být někdy náročné a stresující. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak si naplánovat svatbu na rok 2021 a neztratit při tom hlavu a hlavně radost.

nevěsta v roušku, svatba v roce 2021

1. Nestresujte se tím, který měsíc je nejvhodnější

Nikdo zatím neví přesně předpovědět, jak se virus bude chovat v nejbližších týdnech, natož o několik měsíců. Proto se nesnažte pátrat po nepřesných předpovědích i tak se jen dostanete k hrozivým scénářům, které vás zbytečně vystraší. Vyberte si termín, který byste si vybrali i bez korony.

2. Pátky, čtvrtky, neděle a svátky jsou nové soboty

Vzhledem k tomu, že svatby se v tomto roce masově rušili a přesouvali na příští rok, můžeme očekávat, že počet svateb v roce 2021 se bude vymykat normálu. Je pravděpodobné, že svatební prostory budou na všechny soboty velmi brzy zarezervované. Proto budete muset vzít v úvahu i svatbu v pátek, v neděli nebo jiný den v týdnu. Doporučujeme také prohlédnout si, na jaké dny v týdnu padají v roce 2021 svátky.

V dnešní době už svatba v jiný den než v sobotu není žádný problém a obecně je to akceptováno i mezi hosty.

Doporučujeme článek: Co dělat po zásnubách? Tyto tři kroky byste neměli vynechat.

svatba v roce 2021, termin svatby

3. Naplánujte si svatební obřad i hostinu v exteriéru

Nevíme vám zaručit, že ve vašem termínu budou svatby v exteriéru povoleny. Svatby venku jsou však bezpečnější z pohledu šíření koronaviru a opatření vůči nim byly letos o něco volnější. Zatímco v jednom období byly svatby v interiéru již omezené, svatby v exteriéru se mohly konat bez výraznějších opatření. Díky tomu bude vyšší šance, že si svůj svatební den budete moci naplno užít.

4. S výběrem dodavatelů nečekejte a rezervujte si je co nejdříve

I za normálních okolností jsou někteří svatební dodavatelé vybookovaní už na rok předem. Vše naznačuje tomu, že v roce 2021 bude ještě komplikovanější najít svého svatebního dodavatele.

Pokud tedy máte vytouženého fotografa nebo svatební kapelu, ozvěte se jim co nejdříve a rezervujte si u nich termín. Pokud seznam vytoužených dodavatelů zatím nemáte, prohlédněte si seznam svatebních dodavatelů, které doporučujeme.

5. S dodavateli si namísto osobního setkání domluvte videohovor

Není nad osobní setkání, ovšem v této situaci poslouží alespoň videohovor přes Skype, Zoom nebo FaceTime. U některých svatebních dodavatelů, jako je například fotograf, koordinátor či stařešinové, je důležité, abyste si s nimi sedli i osobně. Přece jen budou s vámi celý den a měli byste se s nimi cítit uvolněně a přirozeně. O tom, zda jste na jedné vlně, se z mailů nepřesvědčíte, no videohovor vám to dostatečně napoví.

6. S dodavateli si domluvte, jak budete postupovat v případě přesunu nebo zrušení svatby

Ve srovnání s letošními nevěstami máte výhodu, že na nepříznivou situaci se můžete připravit a s dodavateli si víte předem dohodnout, jak budete postupovat a na co se připravit.

Dohodněte si, co se bude dít, když svatbu přeložíte, a také, co v případě, že byste museli svatbu nebo termín u dodavatele úplně zrušit. Může se totiž stát, že svatbu sice jen posunete na jiný termín, ale některý z dodavatelů bude mít daný termín již obsazen a vy jeho služby nevyužijete.

Po dohodě si vše uveďte do smlouvy, pozorně si ji přečtěte a obě strany smlouvy podepište. Dejte si pozor na zásadní rozdíl při výrazech „záloha“ a „rezervační poplatek“.

Záloha je částečná úhrada závazku před uskutečněním dohodnutého plnění. Zálohu tedy platíte jako zálohu za služby, které by měly být provedeny v den svatby. Pokud z nějakého důvodu nebude možné služby dodat, zálohu by měl dodavatel vrátit.

Rezervační poplatek je poplatek za to, že svatební dodavatel si váš termín rezervuje a všechny ostatní nabídky (i ty, které jsou pro něj výhodnější) odmítne. Rezervace termínu je v tomto případě brána jako služba, za kterou platíte poplatek. Rezervační poplatek je většinou nevratný.

Je na každém dodavateli, jak si určuje podmínky a je jen na vás, jestli je budete akceptovat nebo si vyberete jiného dodavatele. Důležité je, abyste si podmínky otevřeně dohodli předem a měli je písemně potvrzeny.

podpis smlouvy se svatebními dodavateli

7. Při výběru svatebního oznámení myslete na případnou změnu data

Může se stát, že i když naplánujete svatbu na říjen 2021, situace vám stále nedovolí uspořádat si svatbu podle snů. Proto už při výběru svatební pozvánky myslete na to, že na ní možná budete muset upravit datum. Několik tipů, jak na to:

 • umístěte datum na okraj pozvánky, abyste jej mohli odstřihnout tak, že to nenaruší jiný obsah a vzhled pozvánky – datum následně dopíšete rukou
 • oznámení vytiskněte bez datum a nechte na nich volné místo, kde budete moci definitivní datum dopsat rukou
 • vybírejte materiál, na kterém drží lepidlo – při změně data jednoduše přelepíte neaktuální datum a nahradíte ho potvrzeným datem
 • pošlete hostům virtuální pozvánku, kde kdykoliv víte změnit datum podle potřeby a hostům informaci o změně termínu zazdieľate na Facebooku nebo pošlete mailem (vyzkoušejte například možnost vytvořit si svatební pozvánku u nás, kde si kromě data svatby víte vytvořit seznam dárků, které by vás potěšily , zda uvést kompletní program svatby).

8. Na svatební obroučky či sklenice neuvádějte datum

Věřte nám, datum svatby si zapamatujete i bez toho, abyste ho měli vygravírovaný na sklenici nebo obroučkách. Pokud toužíte po individualizovaných obroučkách, doporučujeme vygravírovat si na ně vaše jména, otisky prstů nebo souřadnice místa, na kterém jste se poznali či zasnoubili.

Informujte se ve zlatnictví, jaké různé možnosti personalizovaných obrouček nabízejí.

svatba v roce 2021, nevěsta a ženich s obroučkami

9. Pouvažujte o svatební cestě v Čechách nebo se spolehněte na last minute

Dopřejte si nějakou luxusnější svatební cestu i na Slovensku, například na místo, které vás vždy lákalo, ale vždy jste raději dali přednost zahraničí. Jděte na místo, kde byste běžně nešli. Nebo jděte kamkoliv, kam vás srdce zavede. Koneckonců, svatební cesta není o tom, kde jste, ale s kým tam jste 🙂 Co doporučujeme my?

Pokud byste nejraději jeli na svatební cestu do exotiky, nerezervujte si nic předem a spolehněte se na last minute. Pokud situace dovolí cestování do zahraničí, v nabídkách cestovních kanceláří určitě něco najdete, nebo si svatební cestu zorganizujete na vlastní pěst přes Airbnb nebo booking.com.

10. Připravte si záložní plán

Štěstí přeje připraveným. Mít promyšlený plán B vám pomůže zvládnout změnu situace bez většího stresu.

Připravte se také na minimalističtější verzi svatby. V plánovaný termíny se můžete vzít pouze na úřadě za přítomnosti těch nejbližších a podle situace si dát alespoň svatební oběd v restauraci nebo na zahradě. Svatební hostinu se širší rodinou, přáteli či kolegy si uděláte později, když to bude možné a bezpečné. A ať je to svatba „se vším všudy“, můžete si své sliby vyznat opět v kostele, nebo si je jen obnovit před všemi hosty.

Sňatek během koronapandémie můžete se svými přáteli sdílet i online. Díky dnešním technologiím mohou vaši přátelé být s vámi i dálku a sledovat vaši výměnu slibů v přímém přenosu.

Udělejte si po obřadu a hostině portrétní focení někde v přírodě a berte to jako svatební piknik, který si oba vychutnáte a budete mít památku na váš mini svatební den. Je to lepší než říct si své ano a skončit v pantoflích před večerními zprávami. Udělejte si váš den navzdory situaci výjimečným a nezapomenutelným.

svatební piknik v přírodě

11. Sledujte aktuální informace v magazínu a ve fóru na Beremese

Informace o aktuální situaci najdete u nás nejen v magazínu (doporučujeme náš pravidelně aktualizovaný článek „Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
„, ale také v diskusích ve fóru, kde se každá nevěsta může zapojit.

Přidejte se k nevěstám, které mezi sebou sdílejí své svatební přípravy, starosti i radosti, kde si mezi sebou radí a pomáhají. Kromě diskusí o svatbách v čase korony ve fóru najdete i kopec dalších zajímavých diskusí ohledně plánování svatby.

V plánování svatby vám určitě pomůže náš online svatební plánovač, ve kterém naleznete kompletní seznam úkolů, které před svatbou musíte vyřídit.

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?