Co dělat po zásnubách? Tyto tři kroky byste neměli vynechat.

 • 23. říj 2020

Po opadnutí první euforie ze zásnub se páry většinou přepnou do módu stresu a chaosu, protože třeba vše začít plánovat. Málokdo ví, kde a jak přesně začít a přesně to přináší nejvíce nervozity. Co dělat po zásnubách?

co dělat po zásnubách

Začít je v podstatě velmi jednoduché. Je jedno, jestli byste chtěli mít svatbu o rok či dva, první tři kroky byste měli udělat co nejdříve. Možná máte už vysněné své svatební šaty, či dort nebo místo konání. Jako první se však třeba zaměřit na vaše priority, seznam hostů a rozpočet. Věřte mi, opravdu velmi vám to usnadní další plánování.

Tip na diskusi: Na čem se dá na svatbě ušetřit?

Co dělat po zásnubách?

Na hodně místech se dočtete, že první, co musíte udělat, je stanovit si rozpočet. Ale jak byste si vůbec mohli vědět určit rozpočet, aniž jste vlastně věděli, co chcete? To je jako jít do obchodu s rozpočtem 20 eur ale nevědět, jestli jdete kupovat kilo cibule nebo pračku. Ano, nedává to smysl a to je ta podstata. Stanovení si priorit je asi nejdůležitější první krok.

svatební rozpočet

Zároveň, když se dostanete do Pinterestových a Facebookových svatebních kruhů, najednou zjistíte, co všechno by se vám líbilo. Možná zjistíte, že vlastně chcete krásně vyzdobenou sál nebo živou kapelu, možná se budete chtít přivést v monster trucku…

A přesně o to jde v mém přirovnání s pračkou a cibulí. Všechno má odlišnou cenu a musíte nejprve vědět, co je pro vás důležité. Rovněž vás to udrží na správném kurzu, když na vás bude z každé strany útočit milion věcí, které vlastně vůbec nechcete ani nepotřebujete. Stačí si určit pár věcí, při kterých nechcete dělat kompromisy a smířit se s tím, že u ostatních věcech níže v seznamu, nebo mimo něj, asi kompromisy budou nutné.

Co nevynechat při plánování svatby?

Určitě si své priority, jakékoliv jen chcete. Je to vaše svatba a hlavně vy z ní musíte mít radost a hezké vzpomínky. Pokud je pro vás mimořádně důležité, aby vám přišli zazpívat Maroon 5, určitě to dejte do svého seznamu. Pokud na to, samozřejmě, máte dost peněz a nemusíte kvůli tomu zaprodat svého prvorozeného syna.

Určitě doporučuji, sepsat si je, ať už do počítače nebo na papír, to už nechávám na vás. Nezapomeňte si je očíslovat od nejdůležitějších po nejméně důležité. Nikdy tak nezapomenete, co jste si určili a uvědomíte si, že ty krásné pestrobarevné květiny, které jste viděli na Pinterestu a rostou pouze v Brazílii, asi nepotřebujete, protože možná mezi vašimi prioritami je omezený rozpočet na mnohem vyšší příčce.

Přečti si také: Jak na nezapomenutelnou svatbu? Těchto 15 věcí ti nesmí chybět.

plánování svatby

Jak jsem již naznačila, díky seznamu priorit se víte rozhodnout o tom, na co utratit více peněz a na čem raději ušetřit, protože to pro vás, vlastně není až tak důležité. Například na třetí příčce budete mít živou hudbu a obrovská vyzdobena svatební dort nebude ani na vašem seznamu priorit, možná si tak uvědomíte, že takovou krásnou a drahou dort, kterou jste právě viděli na svatební výstavě, aaaž tak nepotřebujete. Ale ten sladký zvuk saxofonu byste opravdu za nic nevyměnili. A toto vše se ihned dočtete ve svém úžasném seznamu priorit.

Ideální svatební rozpočet

Gratuluji! První krok jste zvládli. Pomalu se tak dostáváme k dalším dvěma krokům, které jsou rozpočet a hosté. Hned tu využijeme náš první krok a o tom, zda se nejprve zaměříte na hosty nebo rozpočet bude záležet od vašeho seznamu priorit. Pokud vám v první řadě záleží na dodržení rozpočtu a jste ochotni pak dělat kompromisy v počtu hostů, začněte ním. Pokud vám záleží na určitém množství hosty, neboť máte například velkou rodinu, či mnoho kamarádů, sepište si nejprve seznam hostů a rozpočet určíte podle něj. Vidíte? Jednoduché, malé krůčky.

svatební plánování

Kolik svatebních hostů pozvat?

Já jsem se rozhodla pokračovat seznamem hostů, protože u nás (nebo přesněji u mě) bylo velmi důležité, mít na svatbě všech svých nejbližších. Tak jsem se pustila do seznamu a zjistila jsem, že těch mých nejbližších je přibližně…75. Co je docela velké číslo, protože seznam hostů mého snoubence byl asi třetina z mého.

Ale shodli jsme se, že kolem sto lidí na celé trvání svatby akceptujeme a stanovili jsme si podle toho rozpočet. Avšak rozpočet byl v rámci našeho seznamu priorit těsně za hosty a proto jsme si určili rozpočet, který nám na tolik lidí stačil, ale bylo jasné, že svatba se nebude konat v žádné restauraci ani hotelu v Bratislavě a mnoho věcí si budeme muset udělat sami. Ale nebylo to těžké rozhodnutí díky tomu, že jsme věděli, jaké jsou naše priority, a křišťálové lustry či komfort ve vyřizování to nebyly.

Třeba také počítat s tím, že prvotní seznam hostů se bude ještě měnit. Možná si na někoho ještě vzpomenete a budete je chtít přidat, možná si uvědomíte, že někoho už nemůžete nebo nechcete pozvat a zejména vysoce pravděpodobně, ne všichni pozvaní se budou moci svatby i zúčastnit. Přestože se bude seznam měnit, dává vám však první představu o tom, zda to bude malá svadbička v kruhu nejbližších nebo obrovská hostina pro stovky lidí.

na co nezapomenout během svatebního dne

Pod rozpočtem se v podstatě skrývají ještě tři minibody nebo rady: buďte vždy striktně realistický, nechte si rezervu a dodržte ho.

Buďte striktně realistický v analýze svých finančních možností. Co to znamená? Jednoduše, když na tak drahou svatbu nemáte a ani nevíte tolik peněz našetřit či získat, dokud to bude nutné, tak jednoduše nepočítejte s tím, že do té doby se peníze nějak objeví, způsobíte si zbytečný stres a možná i další problémy. Je třeba také počítat s tím, že platit za různé položky budete již v průběhu příprav, jde o různé zálohy, či nákupy výzdoby. Je tedy třeba myslet na to, že našetřit si na svatbu, neznamená mít peníze k dispozici v datum svatby, ale už měsíce předtím.

Nutná rezerva k rozpočtu

Asi se nedá přesně říci jak velká rezerva je nutná, ale řekla bych, že těch 20% navíc je docela rozumných. My jsme například s rezervou vůbec nepočítali, ale byli jsme přinuceni našich původních 10 000 eur zvýšit na 12 000 eur. Do této částky jsme se pěkně mohly vejít a ještě nám zbylo pár stovek eur navíc. Rezerva je potřebná na věci, které nečekáte nebo jste na ně zapomněli při přípravě rozpočtu. Je tedy dobré připravit si rozpočet nejprve na o 20% nižší částku než si umíte reálné dovolit a těch 20% si nechat do zálohy a nepočítá s nimi hned od začátku. Věřte mi, určitě se nečekané náklady objeví.

kolik stojí svatba

Poslední tečka, jak úspěšně zmanažovať své svatební finance je samozřejmě své plány i dodržet. Opravdu si každý jeden malý výdaj zkuste zapsat. Bude jich tolik, že se ani nenadějete a najednou mohou být všechny peníze fuč. Vy najednou nebudete mít na zaplacení DJe či kapely. Pokud se snažíte ušetřit, netřeba využít první jednoduchou možnost, ale opravdu pořádně pátrat po nejlevnější a zároveň dobré možnosti. Je to hodně práce, ale pokud na to máte čas, chuť a energii, tak můžete docela pěkně ušetřit.

Držím palce s vašimi prvními krůčky a těším se, jak vás na této cestě budu moci dále doprovázet. Jak s rozpočtem začít a s čím vším vlastně třeba počítat, se dočtete v mém dalším článku.

Autor článku: Alžbeta Kerekeš – www.svadobnykompas.sk

Zdroj foto: iStock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?