8 nejběžnějších mýtů o šetření na svatbě

  • 8. úno 2018
  • Zuzana Maliníková
  • isifa / Shutterstock

Při plánování svatby se setkáte s mnoha názory jak se dá ušetřit, případně, na čem by se šetřit nemělo. Co se však vyplatí poslouchat a co raději ne? Abyste si nezpůsobila více problémů než užitku, v tomto článku vyvrátíme nejběžnější mýty týkající se šetření při plánování svatby.

Mýtus č. 1: Ručně dělaná výzdoba vás nebude stát skoro nic

Může to být pravda, ale také nemusí. Záleží na tom, jakou výzdobu si vymyslíte. Pokud se rozhodnete vyrobit si na svatbu papírové květiny z jednoduchých bílých ubrousků, bude vás to stát hlavně váš čas. Pokud se však rozhodnete pro nějaký složitější projekt, na který si budete muset nakoupit různé pomůcky a nástroje, může se stát, že vás to bude stát nejen množství času, ale i peněz.

Je třeba si také zvážit, zda vám to za ty ušetřené peníze bude stát. Vyrobit 2–3 ozdůbky může být zábava, ale pokud je na svatbu potřebujete 30, už to taková zábava být nemusí. Stejně je důležité uvědomit si, jaké jsou vaše schopnosti. Ne každý má umělecké sklony a talent na ruční práce a strávit hodiny vyráběním výzdoby, která nakonec nebude taková, jakou jste chtěla, opravdu nemá význam.

Určitě vás neodrazujeme od vyrábění vlastní výzdoby – může to být zábavné, můžete na tom ušetřit, a dokonce tak výzdoba bude působit osobnější a svatbě dodáte váš charakteristický „podpis“. Než se do nějakého projektu pustíte, zjistěte si přesně, kolik na něj budete potřebovat peněz a času, zda vám bude mít kdo pomoci a jaké náročné to bude.

Mýtus č. 2: Když na některé činnosti „najmete“ kamarády namísto profesionálů, ušetříte si spoustu peněz

Možná máte bývalého spolužáka, který se ve volném čase věnuje focení, a tak si řeknete, že ho pozvete na svatbu a on vám za to udělá nějaké fotky, a ušetříte tak spoustu peněz za fotografa. Možné to je, ale pravděpodobnější je, že nebudete mít ani jednu svatební fotku, kterou byste se mohla pochlubit, nebo vám bude na záběrech chybět polovina hostů, fotografie budou působit amatérsky a budou chybět důležité záběry.

Profesionální fotograf samozřejmě není zárukou kvality, a to, že někdo nefotí profesionálně, neznamená, že nedělá dobré fotky, proto je nutné si vždy prohlédnout jeho předchozí tvorbu. Nejde samozřejmě jen o focení, kamarády můžete zapojit do různých jiných činnosti – na zdobení sálu v den svatby, jako kameramana, dýdžeje, moderátora, oddávajícího při symbolickém obřadu, jako koordinátorku a podobně.

Pokud chcete na svatbě něco ušetřit, určitě je dobrý nápad oslovit známé, aby vám pomohli, musíte však být opatrná a dobře si to rozmyslet. Než někomu svěříte nějakou důležitou roli, prověřte si, zda je schopen ji splnit.

Mýtus č. 3: Levnější místo = levnější svatba

Mnoho lidí si myslí, že když vybere na svatbu levnější místo, ušetří tím spoustu peněz. Pravda je, že tím ušetříte spoustu peněz za místo, zda tím opravdu ušetříte na celé svatbě, je otázka. Vždy to závisí na konkrétním místě. Některé sály mohou být levnější, protože jsou špatně situovány, a vy pak budete muset pro hosty platit dopravu, aby se vůbec měli jak dostat na svatbu a z ní, nebo dokonce ubytování, což vám přidá nejen další práci, ale i náklady.

Jiná místa zas mohou být cenově výhodné kvůli tomu, jak vypadají – například stará školní jídelna nebo polorozpadlý kulturní dům jsou určitě levné alternativy pro svatbu, ale vyzdobit je tak, aby vypadaly svatebně, vás může stát opravdu hodně peněz a opravdu hodně námahy. Pokud zvolíte prostor, který je dobře dostupný a vypadá hezky, budete mít o několik starostí méně.

Než rezervujete nějaké místo, spočítejte všechny náklady, které jsou s tím spojené, ať už se jedná o dopravu, ubytování, výzdobu, catering, ozvučení a nasvětlení prostoru nebo jakékoliv jiné náklady, které budete mít. Uděláte si tak hned přehled o tom, zda skutečně něco ušetříte rezervací tohoto prostoru a zda se vám to vyplatí vzhledem k dalším úkolům, které budete muset splnit, abyste tam mohla mít svatbu.

Mýtus č. 4: Svatební šaty vás budou stát hodně peněz

Svatební šaty jsou pro nevěstu jednou z nejdůležitějších věcí na svatbě a pro některé dámy možná i tou úplně nejdůležitější, proto je to položka, do které jsou téměř všechny nevěsty ochotné investovat. Neznamená to však, že musíte investovat 20 000 Kč do jejich půjčení nebo 50 000 Kč do jejich koupě.

Hezké svatební šaty najdete i za nižší ceny, musíte jen vědět, kolik jste ochotna za ně zaplatit. Samozřejmě, nemůžete očekávat, že je koupíte za 2 000 nebo 3 000 Kč, přece jen, jsou to svatební šaty. Pokud však hledáte cenově dostupné šaty a chcete si je půjčit, najdete pěkné modely i v cenové kategorii 8 000–13 000 Kč, pokud si je chcete koupit, můžete se vejít do 20 000 Kč.

Mýtus č. 5: DJ nemůže stát hodně

Mnoho lidí si myslí, že dýdžeje může dělat v podstatě každý, kdo má na to vybavení, a že do této položky se nevyplatí investovat, nebo že najmout si dýdžeje je podstatně levnější než mít živou kapelu. Pravda je taková, že ani jedno z toho není pravda. Dobrý DJ vám vytvoří na svatbě příjemnou atmosféru, bude zapojovat hosty do programu, vyzývat je na parket a udržovat zábavu v plném proudu.

Dobrý DJ bude hrát to, co se lidem líbí, a přizpůsobovat styl hudby tomu, jak se vyvíjí večer tak, aby se stále většina lidí bavila. Špatný DJ vám naopak můžete celou svatbu pokazit. Na hudbě záleží, pokud chcete, aby se lidé bavili. Když však bude hrát hudba, která lidi nebude bavit, nebo bude hrát v nesprávných časech, celý večer to poškodí. Nebojte se tedy do dýdžeje investovat, investujete tím do zábavy na svatbě.

Dobrý DJ může být sice stejně drahý jako živá kapela, možná i dražší, ale určitě se to vyplatí. Dejte si také pozor, abyste nevybírala jen podle ceny, nejdražší DJ nemusí být nejlepší a nejlevnější nemusí být nejhorší. V případě dýdžeje je poměrně těžké si ho nějak otestovat, ale můžete si alespoň vyžádat nějaké reference, zkusit zjistit, jak s ním byly spokojeny jiné páry, nechat si od něj poslat orientační playlist, nebo v nejlepším případě i záznam z nějaké svatby, na které hrál, abyste měla představu, jakým způsobem pracuje.

Mýtus č. 6: Vyšší cena znamená vyšší kvalita

U mnoha věcí sice platí, že čím jsou dražší, tím jsou kvalitnější, není to však pravidlo, a při plánování svatby si na to musíte dát extra pozor. Hlavně proto, abyste zbytečně nepřeplatila něco, co nemusíte. Nebojte se oslovit i dodavatele, kteří si za své služby účtují překvapivě nízké ceny. Nemusí to znamenat i nízkou kvalitu.

Pokud je možnost, vždy si prohlédněte předchozí tvorbu nebo navštivte konkrétní provoz a prohlédněte si zboží na vlastní oči dříve, než se rozhodnete. Můžete tak narazit na začínající umělce, kteří odvedou skvělou práci za poloviční cenu než profesionálové, nebo živnostníky, kteří danou službu poskytují levněji, neboť se jí věnují pouze jako zábavě při zaměstnání. Do této kategorie patří například studenti fotografie, rekreační filmaři, paní, která vedle práce peče svatební dorty nebo aranžuje květiny a podobně.

Mýtus č. 7 Na občerstvení nemůžete šetřit

Můžete. Svatba je sice oslava, na níž se počítá s množstvím jídla a pití, neznamená to však, že se stoly musejí prohýbat pod váhou všech dobrot a alkohol musí téct potoky. Vše je třeba dělat s mírou, zejména, pokud máte omezený rozpočet.

Občerstvení je sice na svatbě důležité, ale jsou i důležitější věci, do kterých se vyplatí investovat. Proto nemusíte mít špatné svědomí, pokud se rozhodnete na svatbě servírovat nějaké levnější jídlo (například kuře s rýží) a pouze 4 druhy alkoholu. Abyste měla jistotu, že budete mít dost alkoholu na celý večer, napřed si od hostů zjistěte, co budou pít.

Můžete to udělat dvěma způsoby:1. Dejte jim na výběr z druhů alkoholu, který jste se rozhodla servírovat. • 2. Nechte jim volný výběr a potom alkohol objednejte podle počtu lidí, kteří ho chtějí pít (například, když vám jen 2 lidé nahlásí, že budou pít borovičku, koupíte jen jednu láhev). Zajistíte si tak, že všeho bude dostatek, a vy zbytečně nevyhodíte peníze za něco, co vám pak zůstane nebo se vyhodí.

Mýtus č. 8: Umělé květiny jsou levnější než živé

Bohužel, nejsou. Dnes už najdete umělé květiny tak detailně propracované, že na první pohled je ani nerozlišíte od živých, a to se projeví i na ceně. Některé umělé květiny jsou dokonce dražší než živé. U umělých květů se totiž počítá s jejich trvanlivostí, čili si platíte vlastně za to, že můžete květiny využívat dlouho a na více příležitostí.

Pokud si například chcete nechat na památku svou svatební kytici, nechte si ji udělat z umělých květin a pak si ji můžete doma vystavit a na dlouhou dobu si tak zkrášlit byt. Pokud ale chcete použít umělé květiny na svatební výzdobu, abyste na ní ušetřila, rovnou na to zapomeňte. Výzdoba by vás vyšla stejně jako ze živých květin, možná i dráže, a nakonec byste s ní neměla co dělat.

Autorku článku najdete i mezi našimi Profesionály jako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?