Kravata pro ženicha na svatbu – víte, jakou vybrat?

 • 20. kvě 2016

Určitě nám dáte za pravdu, že svatební outfit ženicha je neméně důležitý než svatební outfit nevěsty. Oblek, košile, kravata a boty jsou nepostradatelnými kousky oblečení každého ženicha. K nim se přidružují i další doplňky, jakými jsou pásek, hodinky, manžetové knoflíky, spona na kravatu, či jiné extravagantnější kousky jako cylindr, klobouk.

Nejvíce času zabere výběr správného obleku a vhodné košile, následně však přijde na řadu další nenahraditelná součást oděvu, a to kravata. Vždyť ne nadarmo se říká, že je třeba začít největším kouskem outfitu a pokračovat až po ten nejmenší.

Jakou barvu kravaty vybrat? Hodí se ženichovi kravata se vzorem, zda raději bez, a co šířka a délka kravaty? Záleží i na materiálu, z něhož je vyrobena kravata? Netrapte se! My vám poradíme.

Kravata, nebo motýlek pro ženicha?

Stojíte před rozhodnutím, zda na svatbu zvolit kravatu nebo motýlka? Nedivíme se, protože v současnosti je motýlek stále oblíbenějším doplňkem mužských outfitů.

Motýlek je vhodný zejména pro extravagantnějších ženichy, kteří se nebojí experimentovat. Motýlky se vyrábějí ve více barevných a také materiálových provedeních. Na trhu se dokonce můžeme setkat s motýlky vyrobenými ze dřeva, které mají delší životnost než látkové. Co se týče výběru barvy, vzoru a materiálu svatebního motýlka, platí téměř totožné pravidla jako při kravatě. Tak pojďme na ně.

Barva svatební kravaty

Kouzlo společenského oblékání spočívá v ladění barev oblečení a doplňků, jak u žen, tak i u mužů. Kravata by měla barevně ladit s košilí, měla by ji tedy doplňovat. Méně je i v tomto případě více. Optimální je obléci ženicha do dvou hlavních barev, a to do jedné na košili a druhé na obleku. Další doplňková barva outfitu by měla být na kravatě, případně u odvážnějších pánů na motýlku.

K tmavé košili je vhodné zvolit světlejší kravatu a naopak ke světlejší košili je vhodné zvolit tmavší kravatu. Společenská etiketa předepisuje hned několik barev, které jsou vhodné pro barvu kravaty – jsou jimi modrá, šedá, červená, bordó, černá a odstíny těchto barev.

Vždy však dbejte na to, aby kravata nebyla světlejší než košile, nevypadá to velmi dobře.

Vzor na svatební kravatě

Vzor na kravatě by měl také ladit s košilí a pěkně ji doplňovat. Na důležité slavnostní příležitosti je vhodná kravata s vetkaným kašmírovým vzorem nebo také stále oblíbenějším květinovým vzorem. Takové kravaty vypadají velmi elegantně a luxusně.

Vyvarujte se kravat s károvaným, proužkovaným nebo jiným vzorem, které jsou vhodné spíše pro pracovní záležitosti či běžné nošení.

Materiál svatební kravaty

Jelikož svatba je důležitou a zároveň výjimečnou situací v životě jedince (nevěsty nebo ženicha), je vhodné, aby byla jak kravata, tak i ostatní části ženichova oděvu z kvalitního materiálu. Nejkvalitnější je kravata z hedvábí. Kromě hedvábí může být kravata vyrobena i z polyesteru (mikrovlákna), vlny nebo ze saténu.

V bazaru k tomuto tématu
Krátké svatební šaty
Prodám svatební šaty, délka po kolena, nádherná krajka, tříčtvrteční rukávy...
3500
120 kusů vývazků
Prodám 120 kusů vývazků. Cena za 1 kus při koupi celého množství. Možno kou...
8

Šířka svatební kravaty

Šířka kravaty se měří v nejširším bodě, těsně nad předním koncem nad zkosením do trojúhelníku. Volba šířky kravaty je obvykle ovlivněna aktuálními módními trendy. V současnosti nic nezkazíte kravatou o šířce 7 až 9 cm, která je velmi trendy. Širší kravata (10 až 15 cm) není příliš trendy, nese se ve znamení sedmdesátých let.

Úzkou, tzv. slim kravatu (4 až 6 cm) mají pánové v oblibě čím dál tím víc. Pozor však na to, aby se ženichovi hodila, protože slim kravata se nehodí pro každého muže. Užší kravata totiž opticky zeštíhluje a také prodlužuje postavu.

Délka svatební kravaty

Svatební kravata má obvykle standardní délku 130 až 150 cm. Jak ověříte, zda má kravata správnou délku? Velmi jednoduše. Kravata správné délky zakrývá špičkou sponu opasku nebo končí uprostřed pasu kalhot. Kravatu by nemělo být vidět zpod vesty ani zpod saka ženicha.

Pokud je příliš dlouhá, je vhodné ji zasunout mezi první a druhý knoflík košile, v případě, že má ženich na sobě vestu či sako.

Uzel na svatební kravatě

Po výběru správné barvy, vzoru a materiálu kravaty nastupuje na řadu další dilema, a to jak kravatu uvázat? Uzel na kravatě je totiž tím, co ovlivňuje celkový dojem z kravaty v outfitu. Uzel na kravatě (nejen na svatební) je třeba zvolit s přihlédnutím ke tvaru límce košile.

Základem je, aby byl hezký, a to zejména tehdy, jestliže ženich upustí od vesty. Díky vhodnému uzlu na kravatě se vám může podařit opticky prodloužit ženichů kratší krk nebo také zkrátit šířku jeho ramen.

Doplňky ke svatební kravatě

Kapesník

Pokud se dopředu počítá s tím, že ženich bude mít v horním kapse svatebního saka vložený kapesník, nesmíte zapomenout na to, že i ten musí ladit s kravatou.

Spona na kravatu

Kravata může být také dozdobena sponou, která má kromě estetické funkce i funkci praktickou. Spona se však nepoužívá u dvouřadých obleků. Správné uchycená spona je taková, která je uchycená těsně nad otevíráním saka ženicha, vždy na šířku jeho dlaně, nad pasem kalhot nebo páskem.

Nezapomeňte, že spona by měla ladit s ostatními doplňky svatebního outfitu ženicha, ať už s páskem, hodinkami, prstenem nebo manžetovými knoflíčky.

Inspirujte se těmito outfity ženichů:

CELÝ ALBUM
Kompletní album

Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?