Jak mít šťastné manželství? Těchto 7 šťastně vdaných žen vám to prozradí!

 • 15. pro 2020
 • Dana Račko
 • isifa / Shutterstock

Každá nevěsta se určitě ptá sebe samé: „Jak mít šťastné manželství?“ Asi to znáte. Náhodou potkáte v supermarketu manžele, kteří se k sobě už na první pohled chovají s láskou. On tlačí nákupní košík, ona si s úsměvem na tváři do něj vloží svetr, který ji právě okouzlil. A on jí opětuje úsměv, něžně ji políbí na tvář a nakupují dále.

A co ten rozkošný pár důchodců, který se každé odpoledne prochází v parku, držíce se za ruce? Tehdy si řeknete, že i vy toužíte po takovém šťastném manželství až za hrob.

Jak mít šťastné manželství

Mám štěstí, že v mém okolí je až sedm takových šťastných manželství. Oslovila jsem tedy manželky, které jsou v manželství kratší či delší dobu, aby nám prozradily své tipy a odpověděli na otázku: „Jak mít šťastné manželství?“

„Šťastné manželství je tehdy, pokud beru na vědomí, že je to muž, a tudíž neumí mluvit jazykem ženy. Takže každý požadavek je třeba mu říci přímo, ne náznaky. A samozřejmé je ve šťastném manželství podporovat muže v takových těch infantilních věcech, jako jsou videohry, auta, motorky… Muži to potřebují, stejně jako my kytice květin, slova ujištění, objetí, polibky.“ (Martina, 5 let manželství)

„Kněz, který nás oddával, nám při obřadu řekl, že žena se má postarat o to, aby se muž vracel domů rád. Druhá myšlenka, na kterou si občas vzpomenu je od Gizky Oňové. (Pozn.: „Tchyně“ z programu TV Markíza.) Ta jednou řekla, že žena se stará, aby bylo vše tak, jak má být. A muž se stará, aby bylo za co. Volný čas trávit v dvojce plus děti. Když toto manželé plní, dům voní bábovkou a zní smíchem. To je život!“ (Julie, 11 let manželství)

„Já si myslím, že v manželství je důležitá tolerance a odpouštění. Hlavně hodně mluvit, společně řešit problémy, pokud nastanou, a spoustu věcí dělat společně. Ale nejdůležitější je láska. Pokud se dva milují, život je hezčí a všechno jde snadněji. S láskou se dají překonat všechny překážky.“ (Maria, 28 let manželství)

„My jsme studentská láska a za ten dlouhý čas se leccos přihodilo. Trápení, radosti, ale i pochybnosti a menší krize. Ale my jsme si vždy uměli popovídat, neměli jsme tichou domácnost. A vždy jsme se omluvili a nikdy jsme se neuráželi. Platí to dodnes.“ (Viera, 32 let manželství)

„Nejdůležitější je vzájemná úcta. Neboť tam, kde je úcta, dostane místo i láska. Velkou roli hraje i umět se obětovat pro partnera. Zohledňovat i jeho potřeby a umět dělat ústupky. A hlavně, řešit problémy mezi sebou, ne s jinými. Protože pak dochází ke zbytečným podezříváním, dohadům, hádkám. Važte si jeden druhého a vše ve společném životě půjde snadněji.“ (Jolana, 44 let manželství)

„Dívky, nikdy se ráno nepodívejte na svého mužíčka odulé, ale usměvavé. Nikdy neusínejte, aniž abyste po hádce neudobřili. Před manželstvím mějte oči dobře otevřené, v manželství je přimhuřte. Dbejte o svůj zevnějšek, abyste nebyly pro manžela všední a ošklivé. I doma v kuchyni můžete být pohledná. To je ten nejlepší způsob, jak předejít nevěře.“ (Mariana, 56 let manželství)

„Milujte se a odpouštějte si. Nám velmi v manželství pomohla i víra v Boha. Když jsme měli krize, často jsme se utíkali k Bohu, aby nám dal sílu překonat špatné. Netřeba být pošetilým a příliš hrdým. Těšte se ze života, protože ne každému je souzena láska. Ale nejdůležitější je odpustit a zapomenout. Proto každé ráno začínej znovu a nedávej mu na snídani, co jsi mu k večeři odpustila.“ (Marta, 65 let manželství)


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 1.1.2021:

  • na svatbě může být maximálně 15 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • svatební hostinu není možné pořádat v restauraci
  • účastnit se svatby se lze pouze na území okresu, kde má osoba bydliště.

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?