Svatební dress code – jaké jsou trendy a co o něm potřebujete vědět?

 • 29. led 2018
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Novodobé svatby přicházejí i s novodobými trendy v různých oblastech. Mezi zajímavé, ale bohužel často nepochopené novoty patří i předepsaný dress code. Požadované oblečení však často nevychází ze zažitých společenských konvencí, ale posouvá se o něco dál, kdy se požadavky netýkají typu formálnosti, ale nevšedních prvků.

Jak dát pozvaným hostům vědět, že si přejete, aby přišli oblečeni v určitém stylu, určité barvě, případně aby měli na sobě speciální prvek? A naopak, jak se k předepsanému oblečení postavit jako host? To všechno a něco navíc se dozvíte v dnešním článku.

Co to vlastně dress code je

Dress code představuje určitá pravidla oblékání pro konkrétní příležitost. V mnoha firmách či pracovních odvětvích se dress code dodržuje každý den. V případě svateb jde o jakési doporučení, jak se správně obléci, jakou mají novomanželé představu a v jakém duchu se bude svatba nést.

Trendy

Nejen nevěstě a ženichovi záleží na tom, aby byli v svatební den dokonalí. Stále větší důraz na své outfity, krásný make-up či účes kladou i pozvaní hosté. Vždyť svatba je velká událost a každý se chce ve vzpomínkách vracet ke dni, kdy bylo všechno a všichni dokonalí.

V minulosti se mezi předepsané oděvy počítaly instrukce jako black tie či white tie, kdy každý věděl, co se pod daným dress code ukrývá, a podle toho se náležitě oděl. V současnosti se do popředí dostávají spíše instrukce ohledně barev či speciálních prvků, jako například klobouků, škrabošek, případně oblečení podle místa svatby, jako zahradní party.

Všechno má však své zásady a přání nevěsty a ženicha je třeba respektovat. I když starší generaci se některé výmysly mladých zdají přehnané a hloupé, přesto by se je měli snažit splnit. Novomanželé to přece dělají s určitým cílem. Vždy je však třeba myslet na zásadu, že nevěsta musí být nejkrásnější a musí být vidět hlavně ji, a ne vás. Samozřejmě, totéž platí i o ženichovi.

Základní typy dress code v případě společenských událostí

 • White tie, případně ultra formal je nejpřísnější z dress code. Využívá se zejména pro významné události jako plesy v opeře či udělování cen. Ženy mají v tomto případě předepsanou večerní róbu, uzavřené boty, psaníčko a vyčesané účesy. Mužům náleží fraky, bílé vesty, bílý motýlek, černé lakované boty a černé ponožky. Nevhodné jsou dokonce i náramkové hodinky, které mohou nahradit hodinkami na řetízku. Oběma partnerům by měly příslušet i rukavičky, v případě dam v barvě róby.

 • Black tie je v našich končinách častěji používané formální oblečení. Dámy by měly být oděny v dlouhých róbách, ostatní prvky (kromě uzavřené špičky bot) jsou již volnější, a tedy mohou mít různé účesy, případně šperky nahradit bižuterií. U pánů se však i black tie nese v přísnějším duchu, jejich oděv sestává ze smokingu, bílé košile, černého motýlka, černých lakovaných bot a černých ponožek.

 • Creative black tie přesně dle názvu vychází z kreativity pozvaných. V případě dam mohou být šaty kratší po kolena a stejně mohou sáhnout po různých materiálech. Kreativitu mohou popustit na doplňcích jako například mohutný náhrdelník, případně fascinátor ve vlasech. U pánů se kreativita může ukázat v barvě smokingu, případně motýlku nebo košile.

 • Semi formal je nejčastěji využívaný dress code na českých svatbách a hosté se do něj oblékají bez zbytečných upozornění. Jde o koktejlové šaty, jednoduché šperky, u pánů obleky různých barev s použitím motýlka nebo kravaty.

Jak to oznámit

V současnosti je mnoho způsobů, jak požádat svatebčany o konkrétní styl oblečení. Můžeme jim to prezentovat osobně při předávání oznámení a pozvánek, případně přiložit kartičku s instrukcemi, kde je o vašich plánech budete informovat.

Velmi zajímavou možností je obléci do dress code pouze nejbližší kamarády jako například družičky či mládence a ostatní připravit na to, že většina hostů bude mít například modré oblečení. Pokud však trváte na tom, že všichni zúčastnění musí být oděni konkrétním způsobem, musíte jim to speciální zdůraznit a říci, že vám na tom skutečně záleží.

Pokud nechcete nejbližší kamarádky a družičky omezovat, ale byla byste ráda, kdyby se sladily, můžete nechat výběr šatů na nich a poprosit je, aby se sjednotily, případně jim trošku napomoci drobnými dárky, které jim v rámci rozloučení se svobodou nebo jednoduše „dámské jízdy“ darujete (například šperk určité barvy). Rovněž je zde možnost obdarovat jejich partnery, mládence dárkem, ke kterému se družičky budou muset sladit. Tím může být například motýlek nebo kravata konkrétní barvy.

Mezi nejčastější požadavky v rámci oblečení patří v dnešní době zejména oděvy, kdy je svatba neformálnějšího charakteru a koná se pod širým nebem. V takovém případě je určitě na místě hosty informovat, že se mají obléci volněji, pohodlněji, a dámy by doma měly nechat například boty na vysokých podpatcích či extravagantní róby. Rozhodně jde o pohodlnost.

Pokud však plánujete svatbu v gotickém stylu, připravte se na možné negativní reakce pozvaných. Vždy však myslete na to, aby vaše požadavky nebyly pro hosty příliš finančně náročné, protože požadovat od někoho, aby na vaši svatbu přišel v historickém kostýmu, může mít opačný efekt a hosté se takové události raději nezúčastní.

Jak reagovat

V případě, že vás pozvali na svatbu a nevěsta si přála, abyste na sobě měli prvek červené barvy, pohrajte si s tou myšlenkou. Určitě ji neignorujte a snažte se co nejvíce splnit uvedené představy. Vždyť i za málo peněz lze zahrát hodně muziky.

Že vy už šaty koupené máte a nebudete si kvůli podobným vrtochům kupovat nové na poslední chvíli? Zkuste tedy kombinovat. Pokud se řeklo červený prvek a vy i váš partner jste již sladění do modra, nevadí. Zkuste mu vyměnit kapesník v saku za červený a vy si vyberte výraznou červenou rtěnku, případně červené nehty nebo šperk. Určitě jste vynalézavá a spokojené budou obě strany.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 31.8.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • v případě, že všichni přítomní (včetně snoubenců, matrikáře, oddávajícího atp.) doloží negativní test, potvrzení o očkováni nebo onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání obřadu, může se svatby konané venku účastnit 2000 osob, uvnitř je pak limit 1000 osob
  • svatební hostinu je možné pořádat v restauraci, pokud se hosté prokáží negativním testem na covid-19 nebo srovnatelným potvrzením.

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?