Jak si naplánovat přípravy, pokud máte 12 měsíců do svatby?

 • 25. říj 2017
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Říká se, že svatba by měla být uspořádána do roka a do dne od přijetí zásnubního prstenu. Pokud jste se rozhodla toto přísloví dodržet, měla byste si hned po zásnubách připravit harmonogram povinností, které je třeba během následujících 12 měsíců vyřídit a stihnout.

12–9 měsíců před svatbou

Během první fáze byste se měla soustředit na sběr informací a průzkum trhu. Prolistujte si svatební magazíny a prolustrujte svatební portály. Jinými slovy, hledejte inspiraci.

Jelikož nádherných inspirací najdete dozajista mnoho, stanovte si maximální rozpočet a předběžný počet hostů, které byste chtěla pozvat.

Hned na začátku svatebních příprav byste se s partnerem měli dohodnout na tom, zda si své ANO řeknete na matrice nebo v kostele. V případě, že plánujete svatbu v kostele, ujistěte se, že vy i partner splňujete všechny podmínky nezbytné pro uzavření manželství. Pokud by totiž jeden z vás nepřijal všechny povinné svátosti, mohli byste mít s církevním sňatkem vážný problém.

Během tohoto období byste měla formulovat představu, jak by vaše svatba měla vypadat. Pokud již zhruba víte, co chcete, můžete začít s obhlídkou potenciálních svatebních prostor a s návštěvou svatebních salonů.

Doporučujeme vám nechat si připravit několik cenových nabídek – ať už v souvislosti se svatebními prostory, nebo v souvislosti s cateringem.

V případě, že již máte vyhlédnutého svatebního fotografa, kameramana či dýdžeje, neváhejte je oslovit v dostatečném časovém předstihu. Později se totiž může stát, že daný den již budou mít zarezervovaný pro jiné novomanžele.

9–6 měsíců před svatbou

V tomto období byste již měla mít o své vysněné svatbě jasnou představu a můžete tedy začít pracovat na detailech. Přibližně půl roku před svatbou byste měla mít jasnou představu o svatebním dortu, sepsaný seznam zákusků a sestavené svatební menu.

Zároveň byste si měla definitivně vybrat styl a barvu svatební výzdoby.

Také byste si měla ujasnit, jaké tradice chcete zahrnout do svatebního programu. Chcete-li, aby vám při čepení zpíval folklorní soubor, je načase zarezervovat si jej.

Můžete začít i s výrobou svatebních oznámení. Je vždy lepší informovat hosty o plánované svatbě dříve, než na poslední chvíli, a to především pokud plánujete letní svatbu. V letních měsících si mnoho lidí plánuje dovolenou, a pokud by se termín svatby a rezervace dovolené překrývaly, mohli byste své blízké či přátele dostat do nepříjemné situace.

Doporučujeme vám psát si deník nebo poznámky, do kterých si zapíšete každý nový nápad nebo připomínku.

6–3 měsíce do svatby

Toto období je vhodné na doladění svatebního outfitu, nákup šperků, bot a večerních šatů, které si obléknete po půlnoci.

Po slavnostním oděvu by se měl začít poohlížet i ženich.

Zároveň byste měla zjistit seznam věcí, které vám v domácnosti chybějí, a měla byste sepsat seznam darů, které by vás od svatebních hostů potěšily.

Jelikož ani svatební hosté by ze svatby neměli odcházet s prázdnýma rukama, vymyslete a pořiďte pro ně vhodné dárky a objednejte krabice na výslužky.

Pokud jste to dosud neučinila, vyberte si svatebních svědků.

V případě, že na svatbu zvete i hosty s malými dětmi, objednejte jim chůvu nebo jim zajistěte program.

3–1 měsíc do svatby

Poslední týdny před svatbou byste měli využít k doladění posledních detailů.

Zajděte do salonu krásy a rezervujte si termín u vizážistky a kadeřnice.

Nezapomeňte si zkontrolovat platnost svých i partnerových dokladů.

V případě, že plánujete církevní sňatek, začněte chodit na předmanželskou nauku.

Dýdžejovi doručte seznam svých oblíbených písní, které na svatbě nesmějí chybět, i seznam písní, které nemáte rádi a které si na svatební veselici nepřejete.

Také si můžete závazně objednat svatební kytici a pírka pro pány.

4 týdny do svatby

Během některého z posledních předsvatebních víkendů absolvujte rozlučku se svobodou. V milé společnosti vašich přítelkyň se dozajista pobavíte a odbouráte stres ze svatebních příprav.

Po vydařeném večírku můžete zajít na matriku a podat oficiální žádost o uzavření manželství. V případě, že jste ještě neabsolvovala zkoušku účesu a vizáže a závěrečnou zkoušku svatebních šatů, je nejvyšší čas.

Doporučujeme vám sbalit taštičku první pomoci, do které vložte náhradní punčochy, leukoplast, jehlu, nit, nůžky na manikúru, lak na vlasy, pilník na nehty, antiperspirant, lék na bolest, zubní kartáček a zubní pastu.

Sestavte si detailní harmonogram svatebního dne.

Zkontrolujte seznam pozvaných hostů a těch, kteří vám na pozvánku neodpověděli, kontaktujte a zjistěte jejich účast.

Připravte si svatební řeč.

Domluvte se s majitelem nebo provozovatelem svatebních prostor, kdy můžete začít připravovat svatební výzdobu.

Den před svatbou

Poslední den před svatbou si připravte svatební šaty, všechny doplňky a doklady.

Vše důležité by už mělo být vyřízeno a zarezervováno, takže poslední den, kdy vás ještě všichni oslovují „slečno“, využijte k odpočinku a relaxu. Čeká vás totiž velmi náročný, ale dozajista krásný a nezapomenutelný den.

Profesionálové
3
Svatba v Itálii u mo...
Pořádání svateb (svatební agentury a koordinace)
Svatby na míru pro 2 až 50 osob, zajištění všeho od ubytování po fotografa, květiny i vizážistku, osobní přístup, NEUTRATÍTE NESMYSLNÉ PENÍZE!
Praha

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?