Svatební plánovač (18): Těchto 10 stadií vás čeká při plánování svatby!

 • 22. čvn 2016
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Každá nevěsta při plánování svatby prochází různými stadii, aniž by si to vůbec uvědomovala. Tato období se mohou mírně lišit v závislosti na konkrétní dámě a její povaze, ale obecně se dají předsvatební pocity shrnout do 10 základních stadií. Od zasnoubení až do momentu, kdy si řeknete před oltářem své ano, přejde dlouhá doba a během této doby se různě bude měnit i váš postoj k svatbě, ke svatebním přípravám a k manželství.

Toto jsou nejběžnější stadia a pocity, které můžete očekávat:

1. Fáze: Jsem zasnoubená!

Toto stadium je obvykle doprovázeno návaly euforie a vy se neumíte přestat usmívat. Všechny důležité lidí ve svém okolí postupně informujete o tom, že jste se zasnoubila, a neustále se chlubíte svým krásným novým prstýnkem. Dokola každému vykládáte o svých zásnubách a zkrátka užíváte si tento významný krok ve vašem vztahu.

Na svatební plánování zatím příliš nemyslíte, zatím si jen představujete, jak kráčíte uličkou v nádherných svatebních šatech, a všechny oči se dívají se závistí jen na vás. Během tohoto období pravděpodobně ještě nebudete umět ani zodpovědět otázku, kdy bude svatba, a zatím nebudete mít žádnou reálnou představu.

2. Stadium: Budu se vdávat!

Když opadnou první pocity radosti a postupně se začnete ztotožňovat se statusem snoubenky, začnete si také uvědomovat, že se opravdu budete vdávat, a měli byste si stanovit datum svatby a začít uvažovat nad tím, co všechno vlastně budete potřebovat.

V tomto období vás může chytit první záchvat paniky, když si uvědomíte, že nevíte, kde začít a co dříve dělat, a pravděpodobně začnete hledat na internetu nějaké rady. Na konci tohoto stadia již pravděpodobně budete mít stanoveno datum vašeho velkého dne.

3. Stadium: Hledání inspirace a shánění informací

V tomto okamžiku se můžete cítit mírně zmateně ze všech těch informací, které jste se dozvěděla na internetu. Postupně budete sbírat užitečné rady, hledat inspiraci a vytvářet jistou představu. Během tohoto stadia se začnete na svatební plánování opravdu těšit.

Zjistíte, co všechno je třeba zařídit, a získáte základní přehled o možnostech, cenách a dodavatelích. Na konci tohoto stadia budete mít již množství nápadů a docela slušný přehled o různých možnostech.

4. Stadium: Výběr a rozhodnutí

Když se trochu zorientujete ve všech možnostech a cenách, začnete si vytvářet reálnou představu o svatbě. Vyberete barevnou kombinaci, styl, sestavíte rozpočet a rozhodnete se pro počet hostů. V tomto období uděláte všechna důležitá rozhodnutí: jaký typ lokality na svatbu hledáte, rozhodnete se, zda chcete mít svatbu venku nebo uvnitř, jestli budete mít obřad na stejném místě jako hostinu, a podobně.

Nakonec ze všech zajímavých lokalit vyberete do užšího výběru několik, které navštívíte, a ze všech dodavatelů, jež jste našla na internetu, vyberete ty, které opravdu oslovíte a požádáte o cenovou nabídku. Toto období často doprovází nadšení a radost, máte množství energie, nápadů a odhodlání. Nemůžete se dočkat, kdy se podíváte na všechna místa, které jste vybrala, a zároveň cítíte jistou nervozitu, protože máte před sebou ještě řadu vyřizování.

5. Stadium: První reálné přípravy

První svatební přípravy s sebou přinášejí i první zklamání. Ta mohou přijít, když vám například nebude vyhovovat cena fotografa, jehož tvorba se vám opravdu líbila, nebo když zjistíte, že v lokalitě, kterou jste zvolili, již není volný váš termín, a podobně. Připravte se tedy na to, že na začátku skutečného plánování se může vytratit vaše prvotní nadšení a svatební přípravy začnete vnímat jako další úkoly ve svém seznamu.

Konečně se dostáváte k reálné organizaci svatby a zajišťujete první nezbytnosti. V tomto období si vyberete místo na svatbu a zarezervujete ho, podáte žádost o uzavření manželství a oslovíte množství dodavatelů. Budete si muset projít všechny cenové nabídky a setkat se s vybranými dodavateli, abyste uměla rozhodnout, koho zarezervovat.

6. Stadium: Já se opravdu budu vdávat!!!

Při první zkoušce svatebních šatů si opět uvědomíte, že se reálně budete vdávat, a opět se vrátí vaše radost a začnete se na svatbu opravdu těšit. Zapomenete i na zklamání, která jste zažila, a na množství vyřizování, které vás ještě čeká.

S novým nadšením se pustíte do oslovování dalších dodavatelů, dokončíte seznam hostů a necháte vyrobit pozvánky.

7. Stadium: Přeměna představy v realitu

Když se úkoly začnou kupit a vy zjistíte, že vedle práce nestíháte vyřizovat vše potřebné ohledně svatby a že stále je toho tak mnoho, co ještě je třeba vyřídit, budete se cítit přepracovaně a unaveně. Pravděpodobně nastane období, kdy se vám už nebude chtít svatbu vůbec řešit. Postupně se však budete propracovávat k výsledkům a vaše představa se začne přeměňovat v realitu. Čím více toho zajistíte, tím budete klidnější.

Když začnete mít pocit, že je toho už příliš mnoho, jednoduše si dejte přestávku a pár dní se svatebnímu plánování vůbec nevěnujte. Pokud vás přípravy začnou nudit, zkuste vyřídit některé zajímavější věci. Velmi dobře se budete například cítit, když si vyberete floristu, cukráře, či zarezervujete nebo koupíte svatební šaty.

8. Stadium: Svatební šílenství

Může se stát, že se vám svatební přípravy po čase vymknou z rukou. Čas se bude krátit, vyřizování bude stále dost a hosté vám nebudou schopni potvrdit účast, takže nebudete moci řešit další záležitosti. Bez přesného počtu hostů nemůžete zarezervovat svatební menu ani objednat výzdobu (protože potřebujete vědět množství židlí a stolů), čekáte s výrobou tiskovin (jmenovky, menu karty, programy na stoly pro hosty), cukrářům neumíte říci, jaké množství výslužek a zákusků potřebujete, nemůžete objednávat dárky pro hosty a podobně.

Nevyřešené úkoly se začnou před vámi množit a nervozita bude narůstat. Je dost možné, že vás nemine nějaký záchvat paniky, a namísto radosti ze svatby budete cítit jen vyčerpání. Musíte se připravit i na toto období, protože nemine téměř žádnou nevěstu. Ať už bude trvat týden, měsíc, dva dny nebo jen několik hodin, pravděpodobně se do něj v jistém bodě svatebního plánování dostanete. Nezoufejte však, i toto období pomine a všechny úkoly se vám podaří vyřešit. Zhluboka se nadechněte, pár dní si od všeho odpočiňte a odreagujte se, dělejte něco příjemného, například jděte s družičkami vybírat jejich šaty, nebo jen tak na kávu. Nebojte se, všechno nakonec stihnete. 🙂

9. Stadium: Dolaďování detailů

S blížící se svatbou se zkracuje i váš seznam úkolů. Měsíc před svatbou už budete mít všechny důležité věci zabezpečené a budete už jen dolaďovat detaily. Stres z množství vyřizování už dávno pominul a vy se opět začnete těšit na svatební den. Absolvujete zkoušku make-upu a účesu, předsvatební focení, či natáčení videa a samozřejmě rozloučenou se svobodou. Toto období je většinou docela příjemným, neboť jen potvrzujete dohodnuté termíny, množství a lokality, doobjednávají drobnosti, plánujete program a podobně.

Možná začnete pociťovat mírnou nervozitu z blížící se svatby a zároveň se bude stupňovat vaše radost. Určitě se opět objeví i momenty uvědomění, kdy se vytrhnete z koloběhu vyřizování a každodenních úkolů, a uvědomíte si, že už za několik týdnů / dnů budete kráčet k oltáři. Připravte se i na drobnou husí kůži a na to, že místy se vám to celé může zdát nereálné, a nebudete moci uvěřit, jak to celé rychle seběhlo.

10. Stadium: Pomoc, svatba!

Svatba je opravdu za rohem. Zbývají vám poslední dny či hodiny, než vykročíte uličkou v nádherných šatech, s překrásným účesem a spojíte svůj život se svým vyvoleným. Připravte se na návaly štěstí a nedočkavosti, ale i na záchvaty paniky a stresu. Smíšené pocity a náladovost takto blízko před svatbou nejsou nic neobvyklého, ale jakmile začne obřad, na všechno zapomenete a začnete si svůj den užívat naplno.

Měla byste však být připravena i na to, že při posledních kontrolách a dolaďování posledních detailů vás přepadne panika, zda jste na nic nezapomněla, a čím blíže bude svatba, tím výraznější budou obavy, aby se nic nepokazilo. Snažte se proto soustředit na to pozitivní a odpočívejte, jak se dá. Vyjděte si ven s kamarádkami, udělejte si klidný večer doma při dobrém filmu, jděte s partnerem na romantickou večeři, prohlédněte si společné fotky a snažte se vyvolat příjemné pocity. Není důvod k obavám. Vše, co jste mohla, jste již zarezervovala a vyřídila, a nyní je čas se uvolnit a užít si svatbu naplno.

A v jaké fázi plánování jste momentálně vy? Napište nám do komentáře.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?