Kategórie

Vyberte si svůj zásnubní prstýnek!

V poslední době jsou zásnubní prsteny považovány za jakousi samozřejmost. Lidí si je dávají z lásky, ale zpravidla nevědí, jaký význam se za nimi skrývá. Zásnubní prsteny jsou symbolem několika emocí a slibů. Zásnubní prsten obvykle dává muž jako dar své přítelkyni, když ji žádá o ruku. Dává jí tím najevo svůj zájem o budoucí svatbu a společný život.

Zásnubní prsten a jeho historie

Věnování zásnubního prstenu jako výrazu úcty a věrné lásky je známé už od starověku. Zásnubní prsten je povinným symbolem zásnub od roku 860, a to na základě dekretu vydaného papežem Mikulášem I. Kromě jiného tento dekret požadoval to, aby zásnubní prsten byl ze zlata, jako symbol oběti ze strany budoucího manžela. Zpočátku byly darovány železné zásnubní prsteny, později bylo železo nahrazeno zlatem, s nímž přišly do módy i drahé kameny osazené v různých drahých kovech. Nosili je však zejména příslušníci královských rodin. Věřilo se, že čím byl prsten zdobenější a dražší, tím větší lásku jím ženich projevil ke své budoucí nevěstě.

Proč právě prsten?

Hlavním účelem, který plní zásnubní prsteny, je vyjádřit nekonečnou lásku, věrnost, úctu, budoucnost a štěstí. Zásnubní prsten je symbolem věčnosti mezi tím, kdo jej dává, a tou, která jej přijímá. Prsten má tvar kruhu, který nemá konec ani začátek, což znamená, že je věčný. Dědictvím od našich předků je i to, že se prsten nosí na čtvrtém prstě – prsteníčku. Naši předkové totiž věřili, že žíla nacházející se v tomto prstu vede přímo do srdce.

Tradice na Západě versus Česko

Ve vyspělém světě se zásnubní prsten kupuje nejméně za 2–3násobek platu budoucího ženicha. Tradicí je také to, že zásnubní prsten se dědí z pokolení na pokolení, starší generace jej odevzdávají svým potomkům. V Česku utratí muži za zásnubní prsten v průměru 15 - 25 tisíc korun. Samozřejmě záleží na solventnosti daného muže.

Jaké zásnubní prsteny jsou trendy?

Někteří muži a ženy dnes tvrdí, že zásnubní prsten a samotné zásnuby jsou přežitek. Také můžeme slyšet, že by si vybrali například zásnubní prsten bez drahého kamene, ale pokud bychom porovnali radost milované osoby ze zásnubního prstenu zdobeného drahým kamenem, byla by určitě větší.

Nejpopulárnějšími jsou zásnubní prsteny z bílého zlata a také ze žlutého zlata zdobené drahým kamenem, většinou jde o zirkony, brilianty, či nejcennější diamanty. V oblibě je též vyrývání krátkého textu na vnitřní stranu prstene. Zásnubní prsteny se vyrábějí i ze stříbra, chirurgické oceli, či kombinací různých drahých kovů.

Jak a kdy vybrat správný zásnubní prsten?

V první řadě je nutné vědět, jakou velikost prstenů nosí budoucí nevěsta. Velikost se udává v milimetrech a běžné dámské velikosti se pohybují v rozmezí od 52 do 57 mm. Menší nebo větší velikosti se většinou zhotovují na míru, proto je v tomto případě nutné počítat s delší dodací dobou. Zásnubní prsten je vhodné začít vybírat 4–6 týdnů před očekávaným datem zásnub. Muži nejčastěji nakupují zásnubní prsteny z bílého zlata, ale také ze zlata žlutého. Přesněji řečeno – jde zejména o 14karátové zlato a také 18karátové, jehož cena je však trošku vyšší. V 18karátových zlatých prstenech je vyšší poměr zlata, což však může být trochu i nevýhodou. Takový šperk je měkčí, a proto je nutné vyhýbat se případným nárazům či odření při jeho nošení.

Je opravdu důležité se při koupi prstenu přesvědčili o jeho ryzosti. Doporučujeme vám, abyste se vyhýbali prstenům z 9karátového zlata, které se už skoro ani nedá nazvat zlatem. Jeho výskyt v této slitině je přibližně 1/3, tyto prstene obsahují více mědi než zlata. Můžete tedy očekávat, že takový zásnubní prsten bude oxidovat.

Výběr drahého kamene do zásnubního prstenu

Diamantový prsten, po takovém touží, předpokládám, každá žena. Takový prsten je velmi hodnotný a může se tak dědit z generace na generaci. Lety narůstá jeho cena, je odolný vůči poškrábání, nedá se rozbít a nikdy neshoří. Platí však, že jeden větší diamant je dražší než několik malých kusů diamantů. Dále jsou vhodné i brilianty.

Brilianty jsou vlastně diamanty s briliantovým výbrusem. Tento výbrus je považován za nejdokonalejší typ výbrusu. Otázkou však je, zda byste chtěli zásnubní prsten zdobený jedním výrazným větším briliantem a s několika menšími po obvodu, případně s několika stejně velkými brilianty. Druh a velikost drahého kamene však závisí především na rozpočtu.

Výběr vhodného obchodu

Volba vhodného zásnubního prstenu je velmi důležitá, proto je důležitý i výběr co nejlepšího zlatnictví. Při výběru vhodného zlatnictví je dobré zjistit si všechna pro a proti, například to, jak prodávající komunikuje se svými zákazníky, také to, zda se zdokonaluje v nových trendech, nebo zda umí poradit. Nejlepší je nakupovat v obchodě, v němž například k diamantu dodají i certifikát o jeho pravosti.

Jsou to obchody registrované na Puncovním úřadě nebo majitelé certifikátu Bezpečný nákup. V internetových obchodech jsou ceny šperků nižší než v kamenných prodejnách, rozdíly v jejich cenách jsou někdy obrovské a dosahují 20 – 60 % rozdílu z ceny prstenu. Kromě ceny je potřeba si všimnout toho, jak obchod postupuje při případné reklamaci. Pokud náhodou i vy hledáte kvalitní zlatnictví, poraďte se s našimi uživateli v diskusích. Určitě vám rádi a ochotně pomůžou.

Inspirujte se snubními prsteny slavných:


Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: isifa / Shutterstock