Co dělat, když vám dodavatel zruší účast na poslední chvíli

 • 25. úno 2024
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Výběr jakéhokoliv ze svatebních dodavatelů není jednoduchá záležitost. Děláte si průzkum trhu, ptáte se známých i neznámých na doporučení, sledujete sociální sítě, hodnocení, výsledky práce, porovnáváte desítky odborníků v oboru. Toto všechno předchází momentu vašeho finálního výběru dodavatele. Co ale dělat, když vám dodavatel zruší účast na poslední chvíli?

Pravděpodobně jste již uhradila zálohu, podepsala smlouvu (víme, že nejdříve nepodepsala, protože na co) a následně jste si vydechla a odškrtla další náročný úkol a položku z vašeho dlouhého seznamu toho, co je třeba vyřídit a vyjednat před svatbou.

Myslíte si, něco podobného se asi často nestává, vždyť jde o profesionála. Ale co když? Tento scénář se jeví jako obrovská katastrofa a zruinování vašeho svatebního dne. Ale nebojte se, stále můžete váš svatební den zachránit. Přinášíme vám vše co, je třeba udělat, pokud vám dodavatel zruší účast na vaší svatbě na poslední chvíli.

dodavatel zruší účast

Co dělat, když dodavatel zruší účast? Nepanikařte!

Chápeme, jde zřejmě o moment, který byl vaší předsvatební noční můrou a pronásledoval vás na každém kroku. Nadechněte se, vydechněte a pojďme na to. Určitě dokážete najít adekvátní náhradu i na poslední chvíli. Ano, je docela možné, že váš svatební rozpočet to bude stát více než původní alternativa, ale nyní musíte zachránit den D.

Možná budete muset hledat kompromisy, možná budete muset zcela změnit původní představy, ale pokud váš svatební dort nebude mít pět pater a každé nebude odrážet vaše milníky životem, ale bude dvoupatrový nahý s jednoduchými květy, stále se nezmění ta nejdůležitější věc, a to, že jste si vzala lásku vašeho života. Vše ostatní je jen poleva na dortu. Už jste klidnější?

plánovaní svadby

Komunikujte

Stejně jako v celém životě je komunikace klíčová. Zjistěte, co se stalo a proč vám musel dodavatel odřeknout na poslední chvíli? Šlo o jeho neprofesionalitu, nepředvídatelné okolnosti nebo neodkladné soukromé záležitosti?

Ať už jde o cokoliv, snažte se s dodavatelem stále komunikovat písemně, abyste v případě potřeby měla v rukou přesné záznamy a informace, pokud byste je případně musela použít v budoucnu (což, pevně věříme, nebude nutné).

Pokud jde o skutečně nepředvídatelnou, ale i nevyřešitelné situaci, dodavatel vám možná bude schopen dohodit i někoho se svých spolupracovníků jako náhradu, za kterou se umí sám zaručit, jen musíte komunikovat.

dodavatel zruší účast na poslední chvíli

Zkontrolujte smlouvu

Pokud se změna, resp. zrušení účasti dodavatele odehraje na poslední chvíli, může, jak jsme již zmínili, dodavatel doporučit jiného, „záložního“ dodavatele. Velmi často se u dodavatelů setkáváme s podobnými doložkami ve smluvních vztazích, přičemž se uvádí, že pokud v důsledku osobní nouze dodavatel není k dispozici, může být poskytnuta náhrada.

Ujistěte se proto, zda nemáte podobné ustanovení zahrnuté ve vašich smlouvách, případně, pokud jste smlouvu nepodepisovala, zda se o něčem podobném dodavatel nezmínil v komunikaci s vámi.

Dalším řešením je obrátit se na manažera místa konání. Možná vás to překvapí, ale i oni umějí často pomoci na poslední chvíli. Disponují seznamem dodavatelů, s nimiž jsou zvyklí spolupracovat, a je docela možné, že někdo z nich bude mít volno. Poznámka redakce: dámy skutečně dbejte smluvní zajištění vztahů s dodavateli. Vždyť to nikoho nic nestojí, na internetu najdete řadu vzorů i bez množství paragrafů a odvolávek, takže stačí číst s porozuměním. Nikdy nevíte, co se může stát, a za klidný spánek to skutečně stojí.

co dělat, když svatební dodavatel zruší účast

Síla sociálních médií

Pokud jste již skutečně v koncích, paniku jste sice odložila stranou, ale nepodařilo se vám sehnat žádnou náhradu ani přes původního dodavatele, ani přes místo konání, je čas využít sílu sociálních médií.

Nemáme teď na mysli, abyste donekonečna prohledávala internet a pátrala po záložním řešení. Jednoduše si postěžujte svým blízkým a uvidíte, že vám pomohou váš problém vyřešit. Každý přece zná někoho, kdo zná někoho, a někdo se nakonec přece jen najde a nahradí vašeho vypadnuvšího dodavatele.

katalog svatebních dodavatelu

Právní poradenství

Nyní z trošku jiného soudku. Psychickou újmu zřejmě nebudete mít nikdy předplacenou, avšak pokud jste dodavateli uhradila jakoukoli zálohu, musí vám ji vrátit, ba dokonce by měl na sebe vzít náklady, které jste měla v souvislosti s dodávanou službou navíc. Vezměte všechny maily, či materiály, které jste si s dodavatelem vyměnila, a najděte si důvěryhodnou právní pomoc, aby vám poradili, jaké máte možnosti, co dělat, když dodavatel zruší účast a na co všechno máte nárok.

Samozřejmě vše závisí i na důvodech odstoupení dodavatele, jeho snaze situaci vyřešit a všech okolnostech. Jsme přece lidé a v životě se dějí mnohé veselé, ale i smutné nepředvídatelné události. Pokud šlo o kvalitního a doporučeného dodavatele, sám bude mít zřejmě snahu situaci vyřešit ve prospěch obou stran, vždyť ústní reklama a doporučení jsou v oblasti svateb přece to nejdůležitější.

smlouva se svatebním dodavatelem

P.S. – Věděli jste, že spoustu svatebních inspirací, tipů a rad najdete i na našem slovenském webu? Přihlaste se svým účtem i na Mojasvadba.sk

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?