Tipy na kreativní svatební video

 • 27. led 2016

Chystáte-li svatbu, určitě jste se zamýšleli nad volbou kameramana, respektive nejdříve jste asi zvažovali, zda budete z vašeho nezapomenutelného a neopakovatelného dne D chtít jen fotografie nebo i svatební video . Většina dnes počítá s oběma alternativami zachycení těchto nejhezčích momentů – fotografiemi i videozáznamy. Dospěli jste k rozhodnutí, že chcete oboje i vy? Nyní se vynasnažím být alespoň na těchto pár řádcích zdrojem vaší inspirace, která vám snad pomůže k výtvoru skutečně neobyčejného svatebního DVD.

Volba kameramana

Pojďme pěkně od začátku. Rozhodli jste se – chcete video. Když znáte vcelku šikovného kameramana ve svém okolí, anebo je to dokonce někdo z rodiny, pravděpodobně máte rozhodnuto. Když jste s jeho výtvory spokojeni oba, a navíc vám udělá dobrou cenu (nedejbože pro vás udělá tuto práci gratis), jste ohledně videa, dá se říci „v suchu“. Minimálně to berte alespoň jako pojistku. Pokud však žádného schopného kameramana ve svém okolí neznáte, nebo jste se přesto, že by se toho někdo z vaší rodiny ochotně ujal, rozhodli, že chcete oslovit profesionála, zeptejte se na reference. Jsou kameramani, kteří se specializují na stužkové slavnosti, a jsou i takoví, kteří se specializují na svatební videa. Ptejte se známých, oslovte nebo napište do několika studií, dohodněte si s kameramanem setkání, na kterém všechno potřebné proberete.

On zjistí vaše představy o tom, jak by měl podle vás videozáznam vypadat, případně vám předloží své návrhy. Nebojte se zeptat na jeho portfolio. Uvidíte tak jeho styl a zjistíte, zda se i vám zamlouvá střihová skladba a zda celkové provedení videozáznamu a cena je i podle vašich představ. Ochota a osobnost kameramana je velmi podceňovaný faktor. Dobře si promyslete, zda chcete na svatbě raději nevrlého chlapíka běhajícího mezi stoly, kterému budou muset všichni uhýbat, neboť potřebuje získat skvělé záběry, které nakonec i tak nebudou stát za nic, anebo takého, který bude mezi hosty proklouzávat jako šedá myška, a výsledek vás mile překvapí. Nebojte se kameramana vyzkoušet. Dnes už by neměl být problém dohodnout se na krátkém zkušebním videu. Uvidíte tak jeho pokyny, můžete si dohodnout signály, a v neposlední řadě zažijete jeho práci na vlastní kůži.

Svatební den na filmové pásce

Znáte ty typy videí, jejichž „děj“ se odvíjí přibližně takto – námluvy, nasedání do aut, vstup do kostela, obřad, východ z kostela spojený se sypáním rýže nebo svatební špalír pro novomanžele, příchod do sálu, rozbíjení talířů, projev, přípitek, svatební tanec a nakonec happyend v obrazu svatební zábavy a polibku novomanželů na dobrou noc. Existují různé variace. Faktem však je, že v skladbě záběrů jednotlivých svatebních videí není tak obrovský rozdíl. Naopak, povězme si na rovinu, v tomto jsou svatební videa více či méně na jedno kopyto. Co s tím? Vy přeci jen toužíte po videu, jaké nemá každý druhý pár. Tak čím ho ozvláštnit, aby se alespoň trochu vymykalo z tohoto jednolitého těsta fádních videozáznamů?

Tipy na kreativní svatební video

1. Hollywood style

Kdo řekl, že svatební video se má točit jen ve svatební den? Co takto natočit nějaké sekvence a záběry i z dní před a těsně po tomto velkém dni? Můžete například na začátek natočit, jak se loučí se svobodou budoucí ženich a jak budoucí nevěsta. Na závěr celého videa zase můžete přidat záběr, jak vypadalo ráno po svatbě. Můžete využít námět z komedie „Pařba v Bangkoku“.

Popřemýšlejte nad příběhem! Novomanžel se probudí na dlažbě uprostřed svatebního sálu, pes mu olizuje tvář, utrpí dočasnou ztrátu paměti. Brzy se dozvídá od svých přátel, že se předchozího dne oženil. Novomanželka mu dala podmínku, že na důkaz své věrnosti a lásky k ní si nikdy nesmí sundat prsten z ruky nikdy. Jinak mu ze života udělá peklo. Háček je však v tom, že ženich prsten hned první den ztratil. Spolu s přáteli se snaží rozpomenout na to, co se v předchozí večer vlastně stalo, a najít prsten do oběda toho dne, kdy se s manželkou opět setká u jednoho stolu. Nakonec zjistí, že prstýnek snědl pes. Dají mu projímadlo a vyčkají, dokud se prstýnek neocitne na svobodě, aby se po důkladné dezinfekci opět skvěl na ženichově ruce. A všechno se v dobré obrátí… Příběh je jen na vás!

2. Výsostně osobní styl

Zvěčněte svůj vlastní příběh! Jak jste se poznali? Jaké bylo vaše první rande, první polibek? Na kterém filmu jste byli spolu poprvé v kině? Máte nějakou společnou vtipnou vzpomínku? Tak šup s ní do vašeho svatebního videa! Nechejte si natočit „film“, v němž bude zachyceno to, co byste si chtěli vždy připomínat, i za 10 let. To, co vás rozesměje, nebo dokonce to, co se obáváte, že zapomenete, nebo to máte čerstvě v paměti. Nevynechejte ani společně řečené svatební „ano“ ani první tanec. To je samozřejmost.

Ale video vlastně nemusí probíhat kontinuálně. Může to být jakoby mozaika různých vzpomínek. Nebojte se požádat tvůrce vašeho videa (pokud mu plně důvěřujete) o vložení specifických vzpomínek z vašich podomácku natočených videí, které jsou jediným záznamem vašich společně strávených nezapomenutelných (a možná i vtipných) chvil a zážitků, ať už z dovolených nebo rodinných oslav. Video můžete rovněž doplnit o úvodní i závěrečné titulky v podobě účinkujících hostů, novomanželů i svědků jako herců v hlavních rolích. K představení osob může tvůrce DVD vložit do videozáznamu u úvodních titulků jakoby zastavení snímku v podobě fotografie, v níž bude záběr na protagonistu a jeho jméno uvedené na podtitulku.

3. Ruský styl

Tvůrce DVD má v programu určeném na střihovou skladbu videa zpravidla k dispozici množství různých efektů a animací. S nimi můžete i z celkem obyčejného a nezáživného momentu v záběru vytvořit doslova zlatý hřeb videozáznamu. Tak si vezměte záběr, kde družička rozlévá hostům před vstupem do sálu pálenku. Nic extra zajímavého, že? A co kdyby po každém kalíšku vyběhly hostům oči z důlků? Stačí pár takovýchto perfektních a přitom jednoduchých animací nebo efektů (například zrychlený film a podobně) a video zaručeně nebude působit obyčejně, ba co více, i po letech se často postará o skvělou zábavu. A proč ten název „ruský styl“? Na internetu totiž najdete nejedno svatební video ruského páru, které hojně využívá už zmíněné efekty… Klidně se jimi inspirujte.

4. Video ve stylu kriminálního vyšetřování (CSI)

Dalším netradičním způsobem může být video ve stylu reportáže, rozhovoru či kriminálního vyšetřování. Redaktor (například jeden ze svědků) pozve do večerní diskusní relace v předvečer svatby nejprve ženicha a potom nevěstu. Diskuse může být postavena na otázkách a odpovědích ve smyslu osobních přiznání ženicha a nevěsty. Takový by mohl být úvod do svatebního videa. Ke svatebnímu kriminálnímu vyšetřování může dojít na druhý den po svatbě, kde se bude na základě relevantních důkazů dokazovat pravost manželského slibu, nebo může dojít k obžalování nevěsty za násilné donucení ženicha vzít si ji za manželku a podobně.

Profesionálové
0
Svatební fotografka ...
Fotograf na svatbu
Myslím, že jedna z důležitých vlastností svatebního fotografa je empatie, cit, pokora a láska k práci. To vše se snažím do focení přinášet.
Děčín
3
Jan Fiala Fotograf
Fotograf na svatbu
Svatební reportážní fotograf. Na fotografiích se snažím zachytit hlavně emoce a atmosféru Vašeho svatebního dne. Domluva po celé ČR :)
Celá ČR

Jaký by měl být obsah svatebního videa?

Co zachytit a nadobro zvěčnit na filmové pásce, a co naopak vynechat? Deset minut ve stylu záběr na hosta, který jí polévku, záběr na jeh souseda, který jí zákusek, na dalšího souseda dojídajícího hlavní jídlo asi nebudou top. I když, jak jsme zmínili, animace dokážou všelico zachránit. Ale co je moc, to je moc. Naštěstí se takovéto záběry jednoduše dají vystřihnout. Proto je v zásadě lepší točit více (i podobných záběrů) a později vybrat, než nenatočit nic, a potom nemít co na DVD dát.

Mezi klíčové momenty, které nesmějí na svatebním videu chybět, určitě patří námluvy, příchod nevěsty k oltáři, slib, výměna prstenů, první novomanželský polibek, posyp z rýže nebo lupínky květů padající na novomanžele, přenesení nevěsty přes práh, rozbití talíře a čepení nevěsty (když se realizují), slavnostní přípitek, první tanec novomanželů a určité specifické momenty, které se najdou na každé svatbě.

Očekávání versus výsledek

Všichni nedočkavě čekají na výsledek, aneb „co to bude, až to bude“. Jednoznačně si však dopředu oba ujasněte, co vlastně od videa očekáváte. Neboť i to se koneckonců odrazí na dojmu z výsledku. Co jste ochotni pro jeho výsledek udělat vy dva? Kolik zaplatit? Nepřekáží vám focení a natáčení? Jste otevřeni experimentům a zábavě v podobě natočení vašeho svatebního filmu? Pokud ano, ať hlavní protagonisté nahlédnou do tajů natáčení. Zde jste herci a herečkami v hlavních rolích. Máte jedinečnou šanci spolu s vašimi komparzisty vychutnat si atmosféru domácího Hollywoodu, tak ji využijte co nejkreativněji. Fantazii se meze nekladou! Reakce vaše i vašich příbuzných po zhlédnutí konečného DVD záznamu za to stojí.

A otázka na ty z vás, kteří jste už svoji: Jaké jsou vaše zážitky z natáčení? Podělte se s námi o perličky, které se vám podařilo přežít!


Autor: Kristína Cimeráková, Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?