Jak vybrat večerní šaty na svatbu pro nevěstu i hosty?

 • 14. srp 2017
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Jelikož svatba je považována se slavnostní společenskou událost, výběru vhodného oděvu je třeba věnovat zvýšenou pozornost.

Společenské šaty pro nevěstu

Na českých svatbách je zvykem, že nevěsta po půlnoci vymění své bílé svatební šaty za jiný společenský model.

Popůlnoční šaty by měly být v porovnání se svatebními šaty méně stahující, lehčí, vzdušnější a hlavně pohodlnější. Měly by nevěstě umožňovat volně a komfortně se pohybovat a tančit až do časných ranních hodin.

Střih večerních šatů

Výběr večerních šatů je výlučně na vás. Vhodné jsou dlouhé i kratší šaty. V případě, že jde o formálnější svatbu, doporučujeme vyhnout se příliš krátkým a vyzývavým modelům. Pokud toužíte i po půlnoci vypadat jako pravá dáma, pořiďte si dlouhé šaty zvýrazňující vaše křivky a přednosti.

Hitem letošní svatební sezony jsou krajkové večerní šaty nebo šaty s transparentním živůtkem a prsa zahalujícími kamínky nebo krajkami. Skvělou volbou jsou i v současnosti velmi populární, dlouhé, splývavé šaty střižené pod prsy. V tomto typu šatů bude vypadat jako elegantní dáma a zároveň budete moci volně dýchat a tančit.

Barva večerních šatů

V případě, že jste jemná, romantická duše, můžete zvolit šaty pudrové, růžové, fialové či meruňkové barvy.

Pokud naopak patříte mezi extravagantnější nevěsty a preferujete výrazné vzory a syté barvy, nebojte se jít do živějších, sytých odstínů citrónově, královsky modré či hráškově zelená barvy. Ideální je, pokud se vám večerní šaty podaří sladit se stylem svatby a s barvami svatební výzdoby.

Krajkové večerní šaty

Krajka je symbolem ženskosti. Večerní šaty zdobené touto jemnou dekorací jsou tedy rozhodně správnou volbou. Aktuálně jsou velmi populární společenské šaty s krátkými či tříčtvrtečními krajkovými rukávy. Krokem vedle nejsou ani jednoduché šaty zdobené krajkou kontrastní barvy.

Večerní šaty s květinovým vzorem

Dalším, v současnosti mimořádně oblíbeným typem společenských šatů jsou šaty s květinovým potiskem či s květinovými 3D aplikacemi. V případě, že se vám podaří najít večerní šaty zdobené stejnými květy, jaké jsou zakomponovány ve svatební výzdobě (či ve vlasech nevěsty), bude váš popůlnoční outfit takzvanou třešničkou na dortu.

Boty a doplňky k popůlnočním šatům

V případě, že vaše původní svatební obuv s večerními šaty neladí, nezapomeňte si k popůlnočním šatům přibalit i vhodné boty (doporučujeme spíše nižší, pohodlný model).

Také se může stát, že původní spodní prádlo bude pod vyměněnými šaty působit rušivě (například tehdy, pokud měly původní svatební šaty rukávy, pod které jste si mohla dovolit podprsenku s klasickými ramínky, a večerní šaty mají odhalená ramena a je pod ně vhodná jen samodržící podprsenka bez ramínek). Aby váš outfit působil skutečně tip-top, doporučujeme šaty před svatbou vícekrát vyzkoušet a doladit každý jednotlivý detail.

Večerní šaty pro svatební hosty

Přestože se na svatbu chystáte jen jako host a nebudete středem pozornosti, i tak dozajista toužíte být krásné upravená a oblečená.

Střih večerních šatů

Pokud patříte mezi nevěstinu či ženichovu blízkou rodinu, můžete zvolit i výraznější, bohatě zdobené šaty à la princezna. Šaty by však neměly být natolik výrazné, aby zastínily nevěstu.

Typ šatů byste měla přizpůsobit stylu svatby a místu konání svatebního obřadu. Zatímco na méně formální svatbu v zahradě jsou vhodné jednoduché vzdušné šaty, na městskou svatbu v kostele se hodí elegantní „koktejlky“. V případě církevního obřadu si nezapomeňte zahalit ramena (například sakem, svetříkem, štólou či bolerkem).

Pokud vám nevěsta nedá přesné instrukce, jak máte přijít na svatbu oblečená, je výběr večerních šatů výlučně ve vaší režii. Šaty by však měly korespondovat s typem vaší postavy, měly by zvýrazňovat vaše přednosti a zakrývat případně nedostatky.

V případě, že patříte mezi útlejší dámy s menšími prsy, doporučujeme šaty s výstřihem ve tvaru V, přičemž výstřih může být zdobený květinami, krajkou nebo jinými doplňky. Pokud naopak máte větší prsa, volánem, nápadným vzorům či lesklým látkám v oblasti dekoltu se raději vyhněte.

Na vyšších dámách s úzkým pasem a širšími boky nejlépe vyniknou korzetové vodorovně střižené šaty. Menší dámy zase zazáří v šatech střiženými pod prsy, odkud šaty pokračují sukní rozšířenou do písmene A.

Při výběru šatů nezapomínejte ani na pohodlnost a praktičnost, abyste se v šatech mohla do sytosti vytancovat a naplno si vychutnat svatební zábavu.

Barva večerních šatů pro svatební hosty

Co se barev týče, platí pouze jedno omezení. Žádná pozvaná dáma by na cizí svatbu neměla přijít oblečená v bílých šatech či v bílém kostýmu. Tato barva je v den svatby určená výhradně pro nevěstu.

Vhodné jsou zejména šaty růžové, mentolové, žluté či béžové barvy. Obecně platí, že pro tmavší hnědooké typy žen se hodí zejména fialová, žlutá, tyrkysová či růžová barva. Blond zas budou zářit v světle modré, královsky modré nebo v světle červené barvě. Pihovaté krásky se zrzavými vlasy vyniknou ve zlatých, zelených či v oříškových šatech.

Tabu není ani červená či černá barva, avšak v tomto případě je třeba pamatovat na to, aby červené šaty nepůsobily vulgární a černé šaty příliš smutně. Červené šaty proto doporučujeme kombinovat s béžovými lodičkami a méně výraznými doplňky. Černé šaty můžete ozvláštnit zlatým náhrdelníkem či výraznějšími zlatými náušnicemi.

Věříme, že vás náš článek inspiroval a podaří se vám najít vaše vysněné šaty.

Další inspirace společenských šatů na svatbu:


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?