Půjčit, koupit nebo dát si ušít svatební šaty?

 • 4. zář 2020
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Jednou ze zcela základních věcí, které má každá nevěsta, jsou svatební šaty. I malé svatby pouze se svědky se neobejdou bez speciálního a výjimečného oděvu nevěsty. Zároveň však mnohdy jde i o nákladnou položku svatebního rozpočtu.

ušít svatební šaty

Nevěsty často uvažují o tom, jakým způsobem svatební šaty získají. Některým nezáleží na ničem a jednoduše chtějí ty pravé a za jakoukoliv cenu. Jiné nevěsty sázejí na šaty z bazaru, které si koupí, případně si je koupí přímo v salonu a doufají, že se jim je podaří po svatbě opět posunout dál, a další skupinu tvoří nevěsty, které si dají šaty podle svých představ ušít na míru, a tedy šaty opět patří jim.

Tak či onak, směr tomuto rozhodování udávají zejména dva faktory a těmi jsou představa nevěsty o svatebních šatech a finanční limity. Ale co je tedy nejlepší? Koupit si svatební šaty, půjčit si je nebo dát ušít na míru? O jednotlivých výhodách a nevýhodách každého z těchto rozhodnutí se dozvíte v následujícím článku.

Koupené svatební šaty

Mnohé nevěsty často sahají po možnosti svatební šaty si jednoduše koupit. Jde zejména o ty, kterým sedí konfekce a nemusí příliš řešit zkracování šatů nebo jejich jiné úpravy.

V tomto případě jde zejména o koupi z bazaru, kdy nevěsty na šatech ušetří nemalou částku, nebo si šaty odkoupí ze svatebního salonu, případně si je koupí na svatebním veletrhu.

V bazaru k tomuto tématu
Krátké svatební šaty
Prodám svatební šaty, délka po kolena, nádherná krajka, tříčtvrteční rukávy...
3500
120 kusů vývazků
Prodám 120 kusů vývazků. Cena za 1 kus. Možno koupit i menší množství.
7.5

Výhody koupených svatebních šatů

 • Cena – nejvýraznější výhodou je zejména cena takových šatů. Podobné finance byste utratila i při zapůjčení, avšak po svatbě zůstávají šaty vaším majetkem.
 • Možnost šaty dále zpeněžit – stejně i vy můžete šaty dále nabízet v bazaru a opět tak ušetřit další finance.
 • Váš majetek – šaty jsou vaším majetkem, a pokud se vám na nich něco nezamlouvá, případně chcete něco doplnit nebo se vám nedejbože stane nehoda a šaty se na vaší svatbě zničí, nezodpovídáte se za to nikomu. Je to totiž jen a jen vaše vlastnictví.

Nevýhody koupených svatebních šatů

 • Uskladnění – řekněme si na rovinu, že představa předání svatebních šatů je sice pěkná, ale někdy trvá i několik měsíců, či dokonce let, než se vám to podaří. Do té doby je však budete muset někde uskladnit.
 • Čištění – svatební šaty, které si koupíte, musíte dát samy vyčistit, ať už před svatbou nebo po ní. Není mnoho čistíren, které čistí i předělané svatební šaty, a tak máte o starost navíc.
 • Omezenost výběru – mezi šaty, které jsou nabízeny ke koupi, zřejmě nenajdete ty úplně nejnovější modely, protože o ty je velký zájem. Zároveň jsou omezeny i vaše vyhlídky co se týče speciálních požadavků na šaty, a tedy vám ani nemusejí dokonale sedět.

Půjčené svatební šaty

Mnoho nevěst vsadí při výběru svatebních šatů na salony, které šaty půjčují. Máte tak jistotu, že vámi vybrané šaty jsou od renomovaného návrháře, z kvalitních materiálů, a buď jste první, kdo je má oblečené, nebo je mělo před vámi omezené množství nevěst. Půjčoven svatebních šatů je po celém Česku velké množství a vy si tak můžete vybrat šaty v blízkosti svého domova a rovněž podle svých představ.

Výhody půjčených svatebních šatů

 • Servis – s půjčením svatebních šatů přicházejí i ostatní služby kolem. Tedy vám je připraví na vámi zvolený datum, vyčištěny a připraveny podle vašich požadavků. Stejně po svatbě s šaty nemáte žádné starosti, stačí je jen předat v daném salonu.
 • Úprava – v rámci ceny půjčení šatů máte zahrnuty i drobné úpravy jako zužování či popuštění v místech, kde je to potřeba. Máte tak k dispozici šaty, které vám dokonale sedí.
 • Doplňkové služby – půjčovny svatebních šatů vám většinou ke každým šatům umějí dodat boty, šperky, či svršek podle představ – svetřík či bolero, které se k šatům dokonale hodí.

Nevýhody půjčených svatebních šatů

 • Cena – půjčení svatebních šatů s sebou přináší i výrazný zásah do svatebního rozpočtu. Takové půjčovné se může vyšplhat na několik tisíc korun a nepřinese žádnou dodatečnou hodnotu.
 • Jedinečnost – půjčené šaty jsou jednoduše půjčené šaty. Tak jako vy, může si je půjčit i tucet dalších nevěst ve vašem okolí.
 • Omezenost výběru – salony sice nabízejí všechny možné šaty, avšak nemusejí 100% splnit vaše představy a očekávání. Jde totiž o představu konkrétního návrháře.

Svatební šaty šité na míru

Poslední z možností je nechat si ušít šaty na míru. Přesně na vás, podle vašich představ a takové, které vám dokonale padnou.

Výhody šitých svatebních šatů

 • Podle představ – šaty, které si dáte ušít na míru, budou pravděpodobně přesně podle vašich představ, snů a tužeb (samozřejmě dle výběru švadleny či realizátora vašich šatů).
 • Jedinečnost – je velmi malá pravděpodobnost, že nějaká jiná nevěsta bude mít oblečené stejné šaty jako vy, jedině, že si obleče ty vaše, pokud se jejich po svatbě rozhodnete prodat.
 • Váš majetek – šaty jsou vaším majetkem, i když se rozhodnete je po svatbě zkrátit a změnit jejich barvu, abyste je mohla nosit i na jiné příležitosti.

Nevýhody šitých svatebních šatů

 • Obchodovatelnost – svatební šaty šité na míru zřejmě nebudou podle konfekce, a tak je zde náročnější cesta je prodat, protože ne každé zájemkyni musejí sednout a stejně vaše představy svatebních šatů nemusí odpovídat představě ostatních nevěst.
 • Uskladnění – stejně jako u koupených svatebních šatů je budete muset uskladnit.
 • Cena – v tomto případě platí, že originalita něco stojí a stejně to bude i u svatebních šatů ušitých na míru a samozřejmě to bude záviset na náročnosti šatů a materiálu, které zvolíte.

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 31.8.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • v případě, že všichni přítomní (včetně snoubenců, matrikáře, oddávajícího atp.) doloží negativní test, potvrzení o očkováni nebo onemocnění covidem-19 v době ne delší než 180 dnů přede dnem konání obřadu, může se svatby konané venku účastnit 2000 osob, uvnitř je pak limit 1000 osob
  • svatební hostinu je možné pořádat v restauraci, pokud se hosté prokáží negativním testem na covid-19 nebo srovnatelným potvrzením.

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?