Vybíráme svatební šaty…

 • 18. dub 2016

Svatební den patří jednoznačně k jedním z nejvíce očekávaných dnů každé ženy. I když v dnešní době už vyprchávají svatební tradice, můžeme říci, že téměř každá žena touží po tom obléci se do krásných svatebních šatů, v nichž bude vypadat jako princezna, a projít uličkou za svým vyvoleným.

Svatební šaty

Každá nevěsta chce být v den své svatby co nejkrásnější a za tím stojí mnoho práce. Kromě perfektního účesu a make-upu si musí pro sebe vybrat dokonalé šaty. Důležité je, aby šaty nebyly jen pěkné, ale měly by být hlavně i pohodlné, aby si nevěsta svůj velký den uměla náležitě užít. Přeci jen by to nebylo ono, kdyby ji na šatech škrábala krajka, nebo se její šaty stále posouvaly dolů.

Výběr vhodných svatebních šatů

V první řadě by si nevěsta měla promyslet, po jakém stylu šatů touží, protože s výběrem šatů je spojen i výběr správných doplňků. Nevěsta by se měla snažit nekombinovat různé styly dohromady, ale spojit vše v jedno, aby se vytvořil celek. Překombinování může vést až ke kýči, a to by určitě žádná nevěsta nechtěla. Svatební šaty musíme doladit se střevíčky, závojem, případně vlečkou a šperky, jako jsou náušnice, náhrdelník, náramek či diadém. V neposlední řadě finálním doplňkem každé nevěsty, který je potřeba sladit, je i kytice.

Při výběru vhodných svatebních šatů bychom si určitě měly nechat poradit od někoho nestranného, proto je nejlepší na nákupy vzít s sebou i kamarádku, případně může názorem přispět i prodavačka. V tomto případě nestranný pohled může být pro nás velmi cenný, protože můžeme mít utkvělou představu, že chceme šaty jako pro princeznu, ale ve skutečnosti v nich nemusíme vypadat dobře. Při výběru svatebních šatů je potřeba sledovat střih, materiály a barvu.

Svatební šaty podle postavy

Nejideálnějším typem postavy jsou tzv. přesýpací hodiny. Pro tento typ postavy se hodí skoro všechny střihy, i když se nedoporučuje empírový, protože překrývá štíhlý pás, kterým se mohou ženy s touto postavou pyšnit.

Pro typ ženské postavy tzv. jablko jsou nejvhodnější šaty vcelku s prodlouženým pásem a pěkným výstřihem. Šaty tím vyzdvihnou pěkný dekolt a zakryjí kritické části těla. Vhodnou volbou pro tento typ postavy je i empírový střih svatebních šatů.

Dalším typem postavy je „hruška“, pro kterou se nejvíce hodí pohádkové šaty s velkou sukní a originálním korzetem. Korzet pěkně zvýrazní užší horní část těla, a široká sukně schová problémové partie. Ženy s tímto typem postavy by měly úplně vynechat typ šatů nazývaný „mořská panna“.

V bazaru k tomuto tématu
120 kusů vývazků
Prodám 120 kusů vývazků. Cena za 1 kus při koupi celého množství. Možno kou...
8
Svatební panenka na auto
Starší, ale krásná panenka, délka panenky 45 cm. Má dvě malé vady na kráse ...
490

Typy svatebních šatů

Známe více druhů svatebních šatů. Jedním z nejznámějších a nejvyhledávanějších jsou korzetové šaty. Jejich výhodou je, že padnou skoro na každou postavu, protože korzet je přizpůsobitelný a může vytvarovat pěkný pas. Korzetové svatební šaty mají přiléhavý živůtek a mohou být s ramínky i bez nich. Linie pasu může být normální, snížená, nebo stříhaná do tvaru písmene V.

Dalším oblíbeným střihem jsou empírové šaty. U empírových šatů je linie pasu přestřižená pod prsy a odtud jemně splývá sukně do tvaru A.

Další volbou jsou tzv. princeznovské šaty, jako z pohádky. Tyto šaty charakterizuje hlavně široká sukně do tvaru písmene A, nebo mohou připomínat pěkný patrový dort. Spodní část šatů plynule přechází do vrchní, kterou tvoří živůtek nebo korzet.

Protikladem „princeznovských“ šatů jsou pouzdrové šaty, nebo šaty mořské panny. Pouzdrové šaty jsou typické úzkým střihem, který lemuje celou postavu a ukazuje krásné ženské křivky. Střih může být v dlouhém či krátkém provedení.

Šaty mořské panny mají taktéž úzký střih, ale na rozdíl od pouzdrových se spodek šatů od kolen rozšiřuje a vzadu prodlužuje.

Barevné škály svatebních šatů

Většina žen se stále přiklání ke krásným sněhobílým šatům. Bílé svatební šaty na nevěstě představují čistotu a nevinnost. Ale to, že nevěsta by měla být celá v bílém, už je dnes pasé. Bílá barva nemusí slušet každé ženě, proto už najdeme i jiné odstíny svatebních šatů, které si nevěsty volí podle toho, jak se jim hodí hlavně k barvě pleti. Bílé šaty se hodí pro nevěsty zimního typu, nazývané aj „Sněhurky“.

Měkčí variantou sněhobílé je slonovinová, která se však nemusí hodit každé nevěstě. Populární je i krémová barva či odstíny do zlatova, nebo stříbrná. Najít můžeme i barvu šampaňského anebo různé pastelové odstíny pro odvážnější nevěsty.

Máme i nevěsty, které se zásadně vyhýbají tradicím a konvencím, které nemají problém s tmavšími odstíny, jako je například bordó. Při výběru barvy je důležité myslet na to, aby se šaty hodily ke kytici i celkové výzdobě, kterou jsme na svatbu zvolili.

Profesionálové
0
Elody – šaty a prste...
Svatební salony a svatební šaty
www.elodyprsteny.cz
Praha
1
Autorské svatební ša...
Svatební salony a svatební šaty
Jsem oděvní návrhářka specializující se na svatební šaty na míru. Navrhnu a ušiji Vám originální svatební šaty pro Váš den.
Praha

Výběr vhodných materiálů na svatební šaty

Pro nevěsty, které se rozhodnou mít svatbu na jaře či v létě, jsou vhodné vzdušné materiály, jako je hedvábí a hedvábný krep, šifon, žoržet či plátno. U zimních svateb by nevěsty měly myslet na to, že je třeba se obléct tepleji a je potřeba zvolit silnější materiály jako samet nebo brokát. Svatební šaty je možné doplnit pelerínou, umělou kožešinou či svatebním kabátem. Satén, taft či tyl se nosí po celý rok.

Na závěr pár dobrých rád předtím, než si nevěsta půjde zkoušet svatební šaty. Měla by mít na sobě spodní prádlo, které bude mít i ve svatební den, aby šaty sedly přesně podle něj. Myslet je třeba i na střevíčky. Pokud ještě nemáme ty svatební, měly bychom mít s sebou střevíčky alespoň s takovým podpatkem, který si představujeme i na svatbu, abychom uměly odhadnout přesnou délku šatů. Už jen popřeji mnoho štěstí a ať jsou všechny nevěsty krásné a usměvavé.

Další inspirace pro vaše svatební šaty:

DALŠÍ SVATEBNÍ ŠATY
Kompletní album

Autor článku: Katarína Zábojníková / Fotografie: isifa / Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?