Jak vybrat správnou svatební obuv pro ženicha?

 • 6. kvě 2021

Svatební obuv je součástí oblečení nejen nevěsty, ale i ženicha, dotváří jeho celkový outfit. Výběr obuvi k obleku je dokonce důležitější než výběr obuvi pro nevěstu. Ženichova obuv je totiž více na očích, protože nevěstina je většinou ukryta pod dlouhými svatebními šaty. Svatební obuv pro ženicha může jeho outfit buď podtrhnout, nebo pokazit. My vám poradíme, jak máte vybrat vhodnou obuv pro ženicha, která jeho celý outfit správně podtrhne.

Čeho je třeba si při výběru svatební obuvi všímat?

Někdy se může zdát, že v případě výběru pánské obuvi není moc co vybírat. Opak je však pravdou, záleží nejen na barvě obuvi, ale i na jejím tvaru, způsobu ušití a materiálu, z něhož je vyrobena. Nekvalitní oblečení nedokážou vylepšit ani nejkvalitnější boty a to samé platí i naopak. Nekvalitní obuv dokáže úplně znehodnotit i nejkvalitnější společenský oděv a u mužů to platí dvojnásobně.

Existují dva základní typy společenské obuvi, a to obuv s uzavřeným šněrováním a obuv s otevřeným šněrováním. Každý typ se však hodí pro jinou společenskou událost. Společenská obuv pro muže, v níže je vrchní díl s uzavřeným šněrováním, tvoří jeden celek a jazyk je do ní všitý zespodu. Taková obuv je vhodná pro společenské události více než obuv s otevřeným šněrováním, u níž je jazyk součástí vrchu obuvi, a její boční díly jsou přišité k přednímu.

Jaká obuv se nejvíce hodí k svatebnímu obleku?

K oblekům se obecně hodí jen šněrovací obuv na co nejtenčí podrážce. O celkovém charakteru zvolené obuvi rozhoduje vždy barva a struktura oblečení, a též styl celé svatby. Obuv tedy musí být sladěna zejména s barvou obleku. Nejvhodnější jsou kvalitní, elegantní a hladké šněrovací polobotky štíhlého tvaru. Mokasíny a jim podobné druhy společenské obuvi je vhodné zvolit tehdy, když se svatba uskuteční v méně formálním stylu, například na zahradě. Úplně nevhodná je obuv s tlustou podrážkou a s vyšším podpatkem. Takováto obuv je vhodná spíše pro volný čas.

Jak si vybrat správnou barvu obuvi?

Svatební obuv by měla být nejtmavší částí ženichova oděvu. Obuv by tedy měla mít o jeden stupeň tmavší odstín barvy, jaký má svatební oblek.

K černému svatebnímu obleku se nejvíce hodí černé polobotky. Pokud byste chtěl k černému obleku zvolit hnědé topánky, celkový outfit bude působit formálně. Takováto kombinace je vhodná na méně slavnostně pojatou svatbu.

K světlému svatebnímu obleku je vhodné zvolit hnědou, šedou nebo béžovou obuv. Obuv potom nevytváří s oblekem příliš velký kontrast a pěkně barevně doladí svatební outfit ženicha.

Jaký materiál je vhodné upřednostnit?

Pánská společenská obuv se vyrábí z různých materiálů. U většiny mužů však vyhrává zejména celokožená společenská obuv ušitá z většího podílu ručně přepracovaná do nejmenšího detailu. Co se týká materiálu, z něhož je vyrobena podrážka, nejvhodnější je zvolit koženou. V případě svatby přes zimu může ženich zvolit i syntetickou podrážku, aby se zabránilo promoknutí. Obuv s gumovou podrážkou není vhodná kvůli tomu, že se v ní více potí noha, a též během chůze po parketách a kamenné dlažbě nepříjemně píská a vrže. Čím elegantnější oblečení ženich zvolí, tím může být obuv jednoduššího tvaru, vyrobená z hladší a lesklejší kůže. Rovněž platí, že může být tenčí i podrážka.

V bazaru k tomuto tématu
Krátké svatební šaty
Prodám svatební šaty, délka po kolena, nádherná krajka, tříčtvrteční rukávy...
3500
120 kusů vývazků
Prodám 120 kusů vývazků. Cena za 1 kus při koupi celého množství. Možno kou...
8

Pozor na barvu ponožek!

Mnoho mužů investuje do kvalitní obuvi a ponožky už příliš neřeší. Nesmí se zapomínat, že ponožky musejí barevně ladit s obuví, neměly by působit kontrastně. Zvolit je třeba jednobarevné ponožky. Je třeba se vyhnout různým barvám, vzorům, či jiným ozdobám. K hnědé obuvi se nejvíce hodí hnědé nebo béžové ponožky. K černé obuvi se hodí pouze černé ponožky. Bílým ponožkám je třeba se vyhnout při každé společenské události, ty jsou určeny jen pro sport.

Nejlepší je zvolit bavlněné ponožky, je třeba se vyhnout ponožkám z umělých vláken. V případě mokasín ponožky nejsou třeba, nosí se totiž bez nich, na bosou nohu. Kromě barvy je nutné upřít pozornost i na jejich délku. Vhodnější jsou delší ponožky, protože není vhodné, aby muži bylo při sezení v případě vyhrnutí nohavic vidět holou pokožku. V takovémto případě je vhodné uvažovat i o podkolenkách, či podvazcích na přidržení ponožky.

Na co ještě nesmíte zapomenout?

Nezapomeňte, že ženich a ani nevěsta se ve svatební den nezastaví, proto je nutné dbát kromě designu a barvy i na její komfortnost. Nejvhodnější je taková obuv, která má měkkou a odvětrávanou podrážku, aby se ženichovi příliš nepotily nohy. Rovněž je důležité zvolit správnou šířku bot. Vhodné je též před svatbou obuv rozchodit.

Kromě ponožek ve správné barvě nezapomeňte ani na opasek. Každý svatební oblek by měl být doplněn opaskem. Opasek by měl být ve stejné barvě a materiálu, z jakého je vyrobena ženichova obuv. Má-li však cit pro barvy, opasek může být sladěn i s barvou obleku. Potom však musí mít velmi podobný barevný odstín jako oblek.

Zajímá Vás, s jakou obuví byli spokojeni jiní ženichové a nevěsty? Nebo kde svou vysněnou obuv seženete? Poraďte se s jinými uživateli a nevěstami v našich diskusích. Získáte určité množství cenných rad.


Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?