Jak zažít dokonalou svatební noc?

 • 15. čvn 2017
 • Veronika Červenská
 • isifa / Shutterstock

Existuje v současnosti ještě něco tak posvátné, čím byla kdysi svatební noc? Svatební noc byla kouzelnou nocí, kterou pár toužebně očekával. V současnosti však málokterý vztah funguje bez předmanželského sexu, doba se změnila a také priority mladých párů.

Svatební noc už dnes nemá příchuť zakázaného ovoce, pro novomanžele je však krásnou tečkou za svatebním dnem. Považuje se za jakési vyvrcholení svatby, právě pro svou jedinečnost a neopakovatelnost.

Zajímavosti z historie svatební noci

Nejstarší tradice týkající se svatební noci je tradice tzv. Tobiášových nocí, která představovala pro novomanžele tři noci cudnosti po svatebním obřadu. Tato tradice byla typická hlavně pro Francii a také Španělsko. Vycházela z úcty novomanželů k svátosti, respektive k požehnání, které jim dal kněz během svatebního obřadu.

Od 12. století se od této tradice začalo upouštět. Šlo spíše o „byznys“, kdy si poddaní, tedy přesněji ženichové, kupovali od šlechty nebo duchovenstva za vysoké poplatky tzv. právo první noci a právo zmocnit se své ženy ve svatební noc. Později se však i od tohoto upustilo. V některých oblastech Francie však tato tradice přetrvávala až do konce 1. světové války.

Sexuální příručky pro svatební noc

V minulosti se dokonce psaly i sexuální příručky, které obsahovaly i pasáže ohledně svatební noci. Jedna z nich pochází již z roku 1894 s názvem "Rady a pokyny pro mladou nevěstu" od autorky Ruth Smythersové. Její obsah je skutečně zajímavý, protože se velmi liší od současného pojetí sexuality. Uznejte sami, že tehdejší představy o sexualitě se radikálně změnily.

Autorka v příručce psala o mladých ženách, které byly slušně vychovány, a paradoxně pro ně byl nejšťastnějším a nejhrůznějším zároveň svatební den. Svatbu považovala za Bohem požehnaný ceremoniál, který symbolizoval triumf nad mužem. Ano, dobře čtete, triumf nad mužem. Toho si totiž žena k sobě připoutala, aby jí plnil všechny touhy po zbytek života.

Za zápornou chvíli autorka považovala právě svatební noc, která byla vykoupením nevěsty právě tím, že bude poprvé čelit, jako ona popisuje, hrůze první sexuální zkušenosti. Mladým ženám radí, aby tuto zkoušku ohněm neočekávaly s radostí, protože sobecký a tělesně založený manžel by mohl nevěstino očekávání velmi snadno zneužít.

Ženám dále radí řídit se pravidlem, že v manželství mají dávat po troše, málokdy a pozor – hlavně s nechutí, protože jinak by se mohlo stát místem ukájení živočišných tužeb. Sex považovala v tom nejlepším případě za odporný a v nejhorším za bezbožný, bolestivý a také ponižující zážitek, který od počátku věků ženy musí přetrpět. Za odměnu se považovaly děti, které byly touto cestou zplozeny, a také svatost monogamního domova.

Sexuální zdrženlivost párů v současnosti

I dnes se najdou mnohé páry, které se ze svého přesvědčení nebo víry rozhodli pro sexuální zdrženlivost během předmanželského vztahu. Pro tyto páry je svatební noc premiérou, během níž si poprvé mohou naplno užít jeden druhého.

Svatební noc je pro ně magickou, přináší vzrušení, a na druhé straně pocity strachu, obav a nejistoty z neznámého, což je zcela přirozené. Musejí být však mnohem více trpěliví než ty páry, které nevydržely až do svatební noci. Souhra duší a těl totiž potřebuje dostatek času, tolerance a zejména láskyplný přístup partnerů.

Svatební noc – realita

Většina párů v současnosti od svatební noci neočekává mnoho. Tak jako máme uspěchaný a plný stresu život, tak takový je obvykle i svatební den. Novomanželé jsou tak unavení z celého dne, že obvykle na první manželský sex nebo jejich první sex vůbec nepomyslí. Jejich svatební noc tedy možná nevyjde tak, jak si představovali.

Právě proto je třeba předem počítat s oběma možnostmi. První manželský sex si proto mnoho párů nechává na další noc nebo se mohou držet tradice Tobiášových nocí, kdy jejich touha a očekávání pravděpodobně znásobí i rozkoš. V některých případech jim to může pomoci vyhnout se nespokojenosti či pocitům selhání a únava po celém dni je může obrat o velmi příjemný zážitek.

Svatební noc nemusí být jen o sexu

Svatební noc by měla být, ať už s prvním manželským sexem nebo bez něj, nezapomenutelná a originální. Proto je vhodné ji prožít v posteli mimo vaší ložnice, například v nádherné hotelovém pokoji, který vám nebude připadat všední.

Tipy pro dokonalou svatební noc

• Rozhodně nezapomeňte na pořízení romantické klasiky v podobě svíček, vonných a masážních olejů.

• Neznervózňujte se tím, že vše musí být dokonalé a podle představ. Jednoduše se uvolněte, buďte spontánní, přirození a užívejte si.

Pohár bílého vínka nebo kvalitního šampaňského rozhodně nebude na škodu. Dávejte si však pozor, abyste to již během svatební hostiny nepřehnala s alkoholem. Určitě nechcete, aby vaše svatební noc skončila fiaskem. V malém množství vám samozřejmě alkohol může pomoci odbourat trému a možná také odhodit zábrany.

Lehké občerstvení v podobě oříšků nebo jiných sladkých pochutin či zdravějšího ovoce jistě také uvítáte.

• Nevěsty by samozřejmě měly myslet na krásné, nové spodní prádlo v nebesky bílé barvě. Můžete si dovolit i odvážnější krajkové či síťované kousky, tkaničky a mašličky jsou také vítány.

• V případě dlouhého svatebního obřadu, hostiny a zábavy, kdy už následně nebudete mít sílu na sex, by neměly chybět polibky, dotyky a něžné mazlení se až do úplného vyčerpání.

• Po probuzení si dopřejte snídani do postele, klidně i o dvou chodech, kterou bude bez větších problémů možné pořídit zejména v případě, pokud se svatební noc odehraje v hotelovém pokoji.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?