Víte, podle čeho si vybrat tu nejkrásnější svatební kytici?

 • 6. bře 2024

Svatební kytice stejně jako svatební šaty jsou doménou nevěsty. V současnosti kromě tradičních svatebních kytic z bílých růží jsou v oblibě i kytice z rozmanitých druhů květů, ale i z materiálů od perel, knoflíků, broží, krystalů až po látky. Víte, podle čeho vybrat svatební kytici?

Co prozrazují barvy a druhy?

Barevné provedení svatební kytice by mělo zrcadlit povahu nevěsty. Popularita bílých růží spočívala zejména v symbolice bílé barvy. Bílá barva představuje čistotu a nevinnost, tu měla každá nevěsta zosobňovat. Bílé růže se lehce kombinují se světle růžovými tóny, čímž se zachovává tradiční jemnost nevěsty. Mezi typické květy, které zosobňují romantickou duši, patří například kamélie, frézie a drobné konvalinky.

Nevěsty optimistické a hravé povahy stavějí základ svých kytic na veselých barvách, mezi které patří především žlutá barva. Jednoduché kopretiny, slunečnice, žluté kosatce či tulipány představují zářivou a veselou svatební kytici. Modrá i fialová barva jsou považovány za barvu věrnosti a víry. Svatební kytice modré barvy jsou často dekorovány například z irisu, šeříku, levandule či z pivoněk. Vášnivé typy žen upřednostňují ohnivou a živelnou červenou barvu. Červené růže i tulipány v sobě nesou poselství náruživé a trvalé lásky.

podle čeho vybrat svatební kytici

Pro mnohé svatební kytice je příznačné jejich barevné kombinování, přičemž převládající základ kytic je postaven na květech bílé barvy. Důvodem je nejen zachování symbolu nevinnosti, ale i jednoduchá kombinovatelnost s dalšími barvami. Nepsané pravidlo svatebních aranžérů doporučuje sladit maximálně čtyři druhy květů podobného barevného odstínu. Oblíbenou kombinací je kombinace bílé, růžové a světle fialové. Nevěsty zůstávají především věrné osvědčené souhře bílé a růžové, nebo bílé a žluté. V současnosti roční období nehraje žádnou překážku v dostupnosti sezonních květin. Milé nevěsty by však neměly zapomínat na vyšší cenu sezonních květin, případné zhoršení jakosti květin, jako jsou jejich trvanlivost, velikost či původní barva květů.

Jak vybrat přiměřený tvar a velikost svatební kytice?

Kromě barevné škály a rozmanitosti druhů květin podléhá dobovým trendům i celkový tvar a velikost kytice. Robustnost a tvar kytice by měl být částečně závislý i na výšce a postavě nevěsty. Pravidlo proporcionality napomáhá zvolit si vhodnou svatební kytici zejména u nevěst silnější a nižší postavy. Plnoštíhlé nevěsty se nemusejí obávat velkolepějších a větších svatebních kytic ve tvaru volné koule, případně kaskády, co znázorňuje slzu, anebo půlměsíce. Naopak nevěsty nižšího vzrůstu by si neměly zvolit kytice převislých tvarů. Vhodnou volbou pro ně by mohly být menší kytice kulatých tvarů, ať už volná kulatá, nebo dokonale uspořádaná kulatá kytice takzvaná biedermeier. Štíhlé a vysoké nevěsty nejsou omezeny velikostí i tvarem svatební kytice, pro ně jsou vhodné rozmanité převislé svatební kytice.

Výběr kytice podle svatebních šatů

Třetím kritériem při výběru svatební kytice jsou nevěstiny šaty. Mnohé nevěsty si své svatební šaty vysnily už jako malé holčičky. K princeznovským šatům zdobenými krajkami, kamínky a typickou širokou sukní přísluší pestře zdobená kytice doplněná jemnými krystaly a perličkami. Varianta jednoduchých šatů by měly být podtržena jednoduchou kyticí. Pod jednoduchostí rozumíme svatební kytici převážně z jednoho, nebo z malého počtu druhů květin. Na královské svatbě prince Williama a Kate vynikla právě jednoduchá svatební kytice z konvalinek.

K elegantním a zároveň extravagantním svatebním šatům se hodí květiny jako například francouzské tulipány, kaly, lilie, pivoňky a orchidea. Pro nevěsty hledající unikátnost a atypičnost je adekvátní právě glamélie. Glamélie je atypická svou vazbou. Takováto svatební kytice je složená buď z lístků z okvětí gladiol, nebo podobného velkého květu poskládaného z vícero okvětních lístků. Méně populární extravagantní svatební kytice jsou například kabelky z květů či květinové náramky.

Netradiční svatební kytice

Květinové trendy podléhají vlivu modernosti a stylovosti stejně jako svatební šaty. Vyzkoušela byste svatební kytice z broží, perel, knoflíků, krystalů, papíru, pírek či textilu? Ano, čtete správně, všechny jmenované komponenty se používají při výrobě extravagantních a netradičních svatebních kytic. Kytice z broží jsou tvořeny nejčastěji z broží květinových tvarů a motýlů. Tyto kytice jsou doslovným šperkem v rukách nevěsty. Při výrobě látkových kytic se využívají saténové látky, které jsou doplněny jemnými perličkami či ozdobnými kamínky. Satén je jednou z noblesnějších a luxusnějších textilií, proto se používá při výrobě speciálních svatebních kytic. Kromě toho se často používá krajka a háčkované kvítky. Výhodou takovýchto typů svatebních kytic je trvanlivost a výjimečnost.

Ženichovo pírko či korzáž musí podle estetické zásady ladit s nevěstinou svatební kyticí. Na nevěstinu kytici navazuje i ostatní svatební výzdoba v obřadní místnosti a v sálu. Vysněná svatební kytice by měla být pro každou nevěstu originální, jedinečná a měla by vystihovat její osobnost.

Další druhy svatebních kytic

Neméně důležité svatební kytice jsou určeny pro svatební matky, kmotry, prarodiče, případně družičky. Dané svatební kytice nejsou totožné, ale příbuzné k nevěstině kytici. Rozdíl je především v jejich velikosti. Faux pas nehrozí, jsou-li jednotlivé svatební kytice rozdílné. Důležité je zachovat barevný soulad s hlavní, teda s nevěstinou svatební kyticí.

Hledáte inspiraci pro vaši vysněnou svatebnou kytici?

DALŠÍ SVATEBNÍ KYTICE
Kompletní album

Autor článku: Jana Václavová / Fotografie: thinkstock.com

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?