12 zásad svatební etikety pro hosty

 • 14. lis 2021
 • Michaela Forrová
 • isifa / Shutterstock

Jelikož svatba patří mezi společenské události, na kterých se očekává dodržování jistých pravidel chování, přinášíme vám článek o svatební etiketě.

1. O chystající se svatbě by okolí měli informovat výhradně budoucí manželé

V žádném případě tedy není vhodné, abyste jim veřejně gratulovali (například na sociální síti) před tím, než oficiálně zveřejní termín svatby. Zároveň platí, že pokud potřebujete s budoucími manžely konzultovat nějaký detail týkající se svatby, měli byste tak učinit formou soukromé zprávy, aby se detaily ze svatby vašich přátel neobjevovaly na sociální síti všem ostatním přátelům.

2. Svatební hosté by se měli slavnostně obléci, nebo zvolit oblečení přiměřené k stylu svatby

Svatební etiketa se týká také společenských outfitů svatebních hostů. Dámy by se měly vyvarovat bílých či černých šatů, příliš extravagantních modelů a honosných večerních rób. Naopak, vhodné jsou pouzdrové nebo jednoduché dlouhé šaty, šaty áčkového střihu sahající minimálně po kolena nebo kostýmy pastelových barev.

Pánové by měli sahat především po tmavších oblecích a slavnostních košilích světlejších barev, ozdobených barevně sladěnou vázankou. Samozřejmostí je slavnostní obuv a vysoké, tmavé ponožky.

3. Hosté by za žádných okolností neměli k sňatku opozdit

Když už jsou všichni svatební hosté pěkně oblečeni a učesaní, mohou se začít shromažďovat na místě konání sňatku. Hosté by v žádném případě neměli opozdit, právě naopak, před kostelem či obřadní síní by se měli začít scházet v dostatečném časovém předstihu. V případě, že z nějakého důvodu hosté přece jen zpožďují, měli by po příchodu do kostela nebo sálu zůstat stát vzadu nebo venku.

4. Žena po pravici, starší mají přednost

Při vstupu do budovy nebo při usazování přítomných hostů platí klasická pravidla slušného chování. Ženy vždy vstupují do budovy po pravici muže, jdou před mužem nahoru po schodech a jdou za mužem ze schodů dolů. Starším lidem a ženám by pánové měli v kostele či v obřadním sále uvolnit místo k sezení.

5. Přední řady v kostele patří nejbližší rodině

Při usazování svatebních hostů platí, že v předních řadách sedí rodiče, sourozenci a prarodiče nevěsty a ženicha (nevěstina rodina je obvykle usazena na straně nevěsty a ženichova rodina na straně ženicha), za nimi sedí nejbližší rodina, pak vzdálenější rodina a na konci přátelé.

Hosté by měli mít během obřadu vypnuté mobilní telefony, a i když nejsou věřící, měli by se snažit „splynout s davem“ a nerušit slavnostní obřad. Po skončení obřadu většinou následují gratulace. Jako první by měli novomanželům gratulovat rodiče a nejbližší příbuzní. Přátelé, kolegové a známí by měli nevěstě i ženichovi gratulovat jako poslední.

6. Nevěsta a ženich vstupují do sálu první

Následně se svatební hosté odeberou na slavnostní hostinu. Do místnosti vstupuje jako první ženich s nevěstou v náručíYY a za nimi postupně ostatní hosté. Opět je třeba dodržovat pravidla slušného chování, nepředbíhal se a netlačit se. Do sálu vstupuje vždy první muž, aby dámu uvedl do neznámého prostředí.

7. Hosté by měli usadit podle zasedacího pořádku, žena si sedá první

Svatební hosté by měli být za slavnostní stoly usazení dle předem připraveného zasedacího pořádku. Dámy si vždy sedají jako první, přičemž by vždy měly být usazeny po pravici svého partnera.

8. Hosté by se měli vzájemně představit a seznámit

V případě, že se vedle sebe sedící hosté neznají, měli by se navzájem představit a seznámit. Představování by mělo probíhat vždy vestoje, přičemž platí, že společensky méně významný pár se představuje výše postavenému páru, přednost mají ženy, starší lidé a nadřízení. Hosté by se během svatební veselice neměli bavit o politických a náboženských tématech, telefonovat či surfovat na mobilním internetu.

9. Hosté začínají jíst až poté, co začne jíst hostitel

Po usazení a přivítání následuje slavnostní oběd / večeře. Jako první začíná jíst hostitel, po něm se do chutného svatebního menu mohou zakousnout svatební hosté. Při jídle byste neměli mluvit, srkat polévku, foukat jídlo či nekoordinovaně ho míchat. Vždy raději počkejte, dokud jídlo vychladne na přiměřenou teplotu.

V případě, že vám kousek jídla nebo část příboru spadne na zem, neshýbejte se a nezvedejte to, ale požádejte o nový kus příboru. Nápoje do sklenic nalévá buď obsluha, nebo samotní hosté, přičemž platí, že páni nalévají nápoje sobě i okolo sedícím dámám.

10. První tanec je věnován novomanželům

Po dojedení bude pravděpodobně následovat první novomanželský tanec, kdy parket paří výlučně nevěstě a ženichovi. Po jeho skončení následuje rodičovský tanec a následně se na parket mohou přidat i ostatní svatební hosté.

11. Svatební dary by hosté měli odevzdat v předstihu

Zvykem je, že každý svatební host obdaruje novomanžele svatebním darem. Dary by však neměly být novomanželům předávanou přímo na svatbě, ale v předstihu, na předem určeném místě. Novomanželé by se nejpozději do dvou týdnů od konání svatby měli hostům za přijaté dary osobně nebo telefonicky poděkovat.

12. Svatební hosté by bez svolení neměli zveřejňovat fotografie ze svatby

V souvislosti s rozmachem moderních technologií je nutné podotknout, že svatební hosté by neměly bez svolení přidávat na sociální sítě fotografie ze svatby svých blízkých. Jelikož téměř všichni novomanželé mají během svatby objednaného zkušeného fotografa, svatební hosté by své aparáty měli nechat odložené v kabelce nebo v kapse pánského saka.

Udělat si pár vlastních záběrů vám dozajista nikdo nezakáže, avšak na svatební hostině byste se měli především bavit a ne mobilem nebo tabletem fotografovat každý nevěstin krok.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?