Kategórie

Svatební plánovač (29): 5 nejhorších věcí, které můžete čekat od svatebních hostů

Abyste se během svého svatebního dne vyhnula zbytečnému stresu, je třeba být připravena na všechno, například i na nevhodné chování některých hostů. Možná byste to nečekala – zvete přece svou rodinu a přátele, ale stát se může leccos. Podle výpovědí nevěst je toto 5 nejhorších věcí, které můžete od svých hostů očekávat.

1. Účast bez potvrzení nebo bez pozvání

Někteří hosté si myslí, že když už dostali pozvánku, automaticky se s nimi počítá, proto nepovažují za nutné (nebo zkrátka zapomenou) potvrdit svou účast. Nebo, což je ještě horší, předpokládají, že pozvánka automaticky platí i pro jejich partnera, přesto, že to tam není napsáno, a přivedou ho bez vašeho vědomí. Vy pak nemáte tohoto člověka kam usadit, nemáte pro něj objednané jídlo a velmi nepříjemná situace je na světě.

Jak tomu předejít?

Abyste zcela předešla podobným nedorozuměním, na každou pozvánku jasně napište, komu je určena, respektive, zda se vztahuje i na další lidi kromě jména uvedeného na ní. Kromě toho si veďte podrobný seznam lidí, které jste pozvala, a vždy, když vám někdo potvrdí účast, poctivě si to zapište.

Měsíc před svatbou si pro jistotu ještě jednou obvolejte všechny hosty, a potvrďte si, kdo přijde a v jakém počtu. Abyste měla lepší přehled, používejte svatební plánovač, ve kterém můžete sdružovat všechny důležité informace.

Jak to řešit?

Naplánujte zasedací pořádek tak, aby se u každého stolu dalo udělat ještě jedno místo navíc, a pro jistotu se domluvte s personálem, aby měli v zásobě jeden stůl, který by se mohl prostřít, pokud by se objevilo více neočekávaných hostů. Dohodněte se také, aby byli připraveni přichystat narychlo nějaké jídlo, pokud by bylo třeba. Jsou to sice netradiční požadavky, ale lepší je mít plán B, jak mít o 2 lidí navíc, které nemáme kam posadit a nemáte jim dát co jíst.

2. Hlasitá kritika

Někteří lidé prostě musejí mít vždy na všechno názor a za každých okolností ho musí říct. O to horší, pokud rádi vyprávějí nahlas. Je jasné, že se nedá zavděčit každému, a proto se určitě najdou lidé, kteří budou mít výhrady, ať už vůči zasedacímu pořádku, hudbě, občerstvení. Při troše slušnosti si to však nechají pro sebe, protože vědí, jak těžké pro vás muselo být zorganizovat tak velkou událost. Někteří lidé ale rádi všechno kritizují, a ať už je to vaše babička, teta či přítelkyně nejlepšího kamaráda, je třeba počítat s tím, že se někdo takový může najít.

Jak tomu předejít?

Můžete přímo na pozvánku napsat něco ve smyslu: „Budeme se snažit, jak umíme, aby se vám na svatbě líbilo, proto prosíme, nekritizujte. :)“ Nebo můžete požádat osobně co nejvíce lidí, aby si negativní vyjádření nechali pro sebe, a pokud zaslechnou někoho něco nahlas kritizovat, aby ho umlčeli.

Jak to řešit?

Pokud se přece jen na vaší svatbě vyskytne nějaký hlasitý kritik, můžete udělat dvě věci. Buď ho budete zkrátka ignorovat a nenecháte si tím zkazit svůj velký den, nebo požádáte někoho z rodiny, případně přátel, aby tomuto člověku vysvětlil, že jeho chování není vhodné, a umlčel ho. Určitě se řešením této situace nezabývejte vy a užívejte si svou svatbu naplno.

3. Příliš mnoho alkoholu

Někteří hosté zkrátka nevědí, kdy mají dost. Svatba je přece velká oslava, a tak je třeba se bavit, co hrdlo ráčí. Pokud se však přestanou kontrolovat a každému začne být zjevné, kdo vypil víc, než měl, přestává to být zábavné. Není nic horšího než opilý strýc, který to roztočí na parketu a začne se dvořit všem družičkám.

Jak tomu předejít?

Pokud víte o někom, ať už z rodiny nebo kamarádů, kdo si na oslavách rád vypije a neví, kdy přestat, slušně ho před svatbou požádejte, aby se ovládal a pil s mírou. Případně pověřte někoho, aby na něj dával pozor. Možností je také zajistit jen omezené množství alkoholu na osobu a informovat o tom své hosty.

Jak to řešit?

Pokud se stane, že to přece jen někdo velmi přežene a nebudete si s ním vědět rady, poproste někoho z rodiny nebo personálu, aby mu zavolal taxi a slušně ho poslal domů.

4. Bílé šaty

Bílé šaty jsou výsadou nevěsty, to ví přece každý. Ne každý je však ochoten to dodržet. Bohužel, stává se i to, že se někdo z hostů objeví na svatbě v bílých šatech. Samozřejmě, nemusí to být problém, pokud si na tom až tak nezakládáte, nebo pokud střih šatů ani zdaleka nepřipomíná svatební. Pro některé nevěsty to však může být rána pod pás.

Jak tomu předejít?

Pokud je pro vás nepředstavitelné, aby byl na vaší svatbě někdo jiný kromě vás v bílém, dejte to lidem najevo. Jako součást pozvánky pošlete hostům i požadavky na dress code. Není to žádný nátlak, ani nestandardní požadavek. Někteří lidé ani nevědí, co se patří nebo nepatří obléci na svatbu, a když jim pošlete návod, budou jen rádi. Požadavky formulujte stručně a jasně. (Například: Pánové – oblek, košile, kravata. Dámy: společenské šaty, délka pod kolena, ne bílá barva).

Jak to řešit?

Pokud si přeci jen někdo bílé šaty oblékne, už s tím bohužel nic neuděláte. Nemůžete dotyčnou dámu poslat domů se převléknout, ani ji vyhodit ze svatby, takže nejlepší bude, když si pomyslíte své, případně se postěžujete nejlepší kamarádce na toaletě, a dále tomu nebudete věnovat pozornost. Nestojí to za to, abyste si pokazila svůj velký den.

5. Neschválené fotky na sociálních sítích

Napadá vás něco horšího, než kdyby po sociálních sítích kolovala vaše fotka v svatebních šatech, kde jste zachycena, jak si právě do úst vkládáte velký kus dortu, nebo děláte prapodivnou grimasu? Špatné fotky ze svatby jsou určitě něco, co dokáže zkazit náladu. V případě fotografa se však zkažené záběry jednoduše vymažou a vy se můžete pyšnit jen krásnými momentkami. V případě kamarádů vyzbrojených telefony s fotoaparátem a aplikacemi všech sociálních sítí, je to trochu horší.

Jak tomu předejít?

Nejjednodušší způsob, jak zabránit tomu, že budou světem kolovat takové fotografie, je poprosit rodinu a přátele, aby nezveřejňovali fotky ze svatby bez vašeho souhlasu. Ke vstupu do obřadní místnosti postavte tabuli s prosbou, aby každý záběr, který chtějí zveřejnit, s vámi konzultovali.

Abyste měla úplnou jistotu, můžete si připravit před začátkem večeře stručný proslov, v němž všech přivítáte, poděkujete za účast a poprosíte, aby bez vašeho souhlasu nesdíleli žádné fotografie, i když si budou myslet, že na nich vypadáte úžasně.

Jak to řešit?

Pokud se přesto podaří někomu propašovat na internet nepěkný záběr, poproste ho, aby ho vymazal. Můžete pověřit některou z družiček, aby průběžně během večera kontrolovala sociální sítě, zda se tam nezjevují fotky z vaší svatby, a pokud se mezi nimi najde nějaká, kterou jste neodsouhlasila a nechcete ji tam, můžete hned autorovi říct, aby ji stáhl, a problém bude zažehnán.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)