Svatební dorty podle ročních období

 • 12. dub 2021
 • Zuzana Grossmanm
 • istock

Inspirací pro svatební dorty najdete mnoho, ale jak vybrat správnou, aby ladila a stylem zapadla i do ročního období, ve kterém bude svatba? S tím vám hravě pomůžeme. Sestavili jsme pro vás seznam kritérií, která by měli splnit svatební dorty podle ročního období.

Profesionálové
15
My Bakery
Občerstvení - dorty, koláče, nápoje
Výroba svatebních dortů.
Praha
6
Vlčnovské vdolečky V...
Občerstvení - dorty, koláče, nápoje
Vlčnovské vdolečky jsou tradiční ručně dělané slovácké výrobky kulatého tvaru z jemného máslového převalovaného těsta.http://www.vlcnovske-vdolecky.cz
Brno

Jarní dort

Jako první okouzlí dort barevností. Ta by proto měla být citlivě vybírána tak, aby ladila se zbytkem výzdoby, respektive s tématem svatby. V tomto období se příroda probouzí, takže s sebou nese jemnost a svěžest. Pokud váháte, v jakých barvách ladit dort, jarnímu svatebnímu dortu nejvíce sluší zelená, jemně žlutá, růžová a šampaň.

Samozřejmě, celoroční klasikou zůstává bílá s kombinací zlaté. Pro toto období jsou výbornou volbou dorty, jejichž barvy nejsou příliš výrazné, spíše jemné, a rovněž jejich kombinace by měla být jemňounká. Ideální je kombinovat dvě, maximálně tři barvy, například růžová-bílá, zlatá-růžová, zelená-krémová a podobné.

Pro jarní svatbu je vhodné použít jak jednopatrový, tak i dvou-, či třípatrový. Tvar může být přitom jakýkoliv – od hranatého půdorysu přes kruhový, až po kombinovaný. Fantazii se meze nekladou.

Zdobení jarního dortu by mělo být stejné jako jeho barvy – jemné a decentní. Ideální jsou sezonní dekorace – květiny či ovoce typické pro jaro, například čajové růže, pivoňky, tulipány, nebo jen zelené lístky jako symbol jara, případně třešně – májovky, které dozrávají dříve a můžete je tak použít pro ozdobení.

Musíte dát pozor na květiny s pylovými tyčinkami, které by mohly pylem zaprášit krém. Doporučuje se odstranit tyčinku, nebo použít jiný kvítek. Samozřejmě je tu i stálá klasika v podobě stužek, marcipánových postaviček nebo i cukrové krajky. Mnoho nevěst si vybírá ručně malované dorty, které dávají prostor cukrářskému talentu.

Jaké chutě svědčí jarnímu dortu? Opět je to svěžest a jemnost, která dominuje jaru. Vybrat proto můžete jemné ovocné, například jahody, maliny, borůvky nebo třešně. Kombinovat se dají s tvarohem, či lahodným mascarpone krémem, a dodají mu jemně nakyslou chuť, což jarnímu dortu sluší. Použít můžeme i máslový krém, který je chuťově výraznější a spíše sladší, a je na jaře, kdy ještě nejsou teploty tak vysoké, trvanlivý.

Letní dort

Slunce pálí, počasí je horké a všude mnoho barev. Toto by mohl odrážet i váš dort, pokud budete mít svatbu v létě. Skvěle se proto pro něj hodí zlatá, žlutá, oranžová, tyrkysová a téměř všechny syté a teplé tóny těchto barev. Celý dort proto může být v jedné syté barvě doplněn květy nebo ornamenty. Velmi oblíbené jsou nyní naked dorty – bez fondánu a krému na bocích, nebo jen ve velmi malém množství, bohatě zdobené ovocem.

Dort proto můžeme přikrášlit kromě zmíněných šťavnatých kousků ovoce, které perfektně osvěží horký letní den, i květy gerber, růží, hortenzií, slunečnic nebo anemonek. Krásným kontrastem budou i barevné stuhy, či malované vzory v barvách léta. Letní svatební dortík může mít i několik pater, zvláště pokud jde o naked dort s ovocem kolem něho, krásně vynikne bílý krém v kombinaci s tmavým korpusem a ovocem výrazných barev.

Chutí je v létě mnoho, a čím osvěžující, tím lépe. Do náplně se rozhodně hodí letní, ba až exotické chutě jako ananas, pomeranč či mandarinka, banán, višně a broskve. Při vysokých teplotách se příliš nedoporučují těžké máslové krémy, či příliš mnoho marcipánu. Ideálním kompromisem by mohl být mascarpone krém s tvarohem nebo smetanový, který je kyselejší chuti. Můžete vyzkoušet například kombinaci kakaového krému s malinami nebo jahodami. Je to jen na vás.

Podzimní dort

Podzim je obdobím, kdy se příroda pomalu chystá na období zimy, a tento čas je doprovázen červenou, oranžovou, žlutou, hnědou ale i fialovou či tmavě zelenou barvou. Hodí se přitom i jiné barvy, pokud jsou v zemitých – tlumených odstínech. Pokud se vám líbí klasika, můžete dort ladit v bílé, jako základní barvě s použitím květin či dekorací ve výrazných barvách, pokud máte sklon k extravaganci či chcete něco „neotřelého“, zkuste dort s krémovým lemováním ve stínech jedné barvy.

Pro toto období se hodí tyto dortové ozdůbky: jablíčka, ořechy, tykvičky, šišky, listy, větvičky či sušené květiny. Jejich barevné ladění přizpůsobte celkovému vzhledu a tónu dortu. Styl ozdob by samozřejmě měl odrážet i celkové téma svatby. Pokud máte například zlatou svatbu, můžete vybrat oranžový dort se zlatými prvky. Univerzální ozdobou jsou také květy v barvách podzimu. Velmi oblíbené jsou růže, červené pivoňky.

Pro výběr chutí se můžete rozhodnout mezi typickými chutěmi podzimu jako jablko, skořice, hruška, švestka či fíky a ořechy nebo zvážit i čokoládu či karamel. Do náplně se skvěle hodí i máslové krémy a marcipán, ale opět můžeme do výběru zahrnout i všestranné mascarpone.

Zimní dort

Sněhobílá země či ledové království, tak by se dalo popsat krásné zimní období, které si mnohé páry vyberou pro svůj svatební den. Tento krásný čas si přímo žádá výzdobu a téma svatby, která by ho ještě více vyzdvihla. Mnoho nevěst si proto volí barvy zimy – červenou, modrou, stříbrnou či zlatou, ale zejména sněhobílou, ale i tmavě zelenou pro svůj den. Tyto můžete použít i při výběru dortu, která bude korunou vašeho chuťového výběru a poctou pro chuťové pohárky.

Pro výzdobu si klidně vyberte větvičky jehličnanů, koblihy, brusinky, cukrářské sněhové vločky či malé vánoční koule, případně řetízky. Cokoliv, co vám bude připomínat to krásné období.

Chutím se meze nekladou, nabízejí se syté, hřejivé a sladké chutě jako ořechy, brusinky, karamel, vanilka v kombinaci s marcipánem, sytou máslovou nádivkou nebo čokoládovou polevou. Pro nevěsty, které chtějí něco jiného, můžete zkusit karamelizované jablíčko s ořechy jako hlavní složku náplně a kouzlo zimní svatby je na světě. Ať už máte svatbu kdykoliv, už víte, jaký dort si vybrat.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 10.5.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • můžete se však v okruhu blízkých setkat např. doma, i zde však platí omezení počtu účastníků, tedy 30 osob
  • od pondělí 17. května 2021 se pro veřejnost otevřou zahrádky restaurací

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?