Svatební doprava – vše, co byste o ní měla vědět

 • 26. dub 2021
 • Silvia Blahovcová
 • iStock

Když se řekne svatební doprava, či konkrétněji svatební auto, mnozí z vás si hned představí krásného veterána, který veze nevěstu k obřadní síni či ke kostelu. Nicméně není to úplně tak, pod pojmem svatební auto se může ukrývat několik jiných možností dopravy, a kromě toho, mnoho snoubenců musí předem zorganizovat odvoz nejen sobě, ale i mnoha svatebním hostům.

Jak jsme již opakovaně zmiňovali, na začátku je jednoznačně třeba myslet na to, že ve váš velký den nemusíte nic (pouze se vzít a mít u sebe občanský průkaz) a můžete všechno. Je tedy jen a jen na vás, co všechno se rozhodnete sobě či dalším účastníkům svatby naplánovat a uhradit. Závisí to jak na charakteru či místa vaší svatby, tak i na vašem svatebním rozpočtu.

Jaké jsou tedy možnosti svatební dopravy a komu všemu byste měla, resp. byste mohla zajistit svatební odvoz, vám prozradíme v následujícím článku.

Svatební auto pro snoubence

Zcela prioritní je doprava pro snoubence. Pokud máte kompletní svatbu včetně obřadu naplánovanou na jednom místě, kde budete i ubytování, dopravu řešit nebudete. Stačí se zamyslet, jak půjdete k oltáři, ale to už je jiná písnička.

V minulosti platilo, že nevěsta a ženich by se měli na místo obřadu dovést v samostatných vozidlech a odjet společně v jednom. Toto pravidlo však dávno není striktní, jelikož se již upustilo i od prvního uvidění se snoubenců při obřadu. Takže se můžete na dané místo dopravit společně. Otázka však zní, jak :-).

Opět se budeme opakovat, ale závisí pouze na vašem vkusu, preferencích, představách a snech. Pokud jste vždy toužila po luxusní svatbě, je na výběr množství luxusních aut či limuzín, například Silverline Bohemia s.r.o..

Pokud chcete trošku recese, případně se vaše svatba nese v tématu vintage, retro či čisté romantiky, k dispozici máte nádherné veterány.

Samozřejmě, kromě toho se nabízí alternativy jako svatební vozy, kočáry, nebo se na vlastní svatbu můžete dopravit jednoduše vlastním způsobem. Několik oblíbených nevěst z Mojej svatby využilo alternativních dopravních prostředků, jako jsou kola, koně, taxi, či dokonce městskou hromadnou dopravu.

Zřejmě vás už napadlo, že nevěsta auto ve svatebních šatech odřídí zřejmě komplikovaněji (o vysokých podpatcích raději pomlčíme) a ženichovi také nemusí být zrovna taková jízda komfortní. Ze zkušeností víme, že podobné situace jsou spíše raritní, a snoubenci volí raději jiné řidiče a užívají si společnou jízdu. Často bývá ve svatebním autě přítomen i fotograf, který tuto cestu dokumentuje.

Mnohé společnosti pronajímající vozidla na svatbu v rámci svých služeb poskytují i ​​řidiče. Pokud tomu tak není, nejvhodnější je do této role pasovat někoho vám blízkého, který vydrží s přípitkem až do místa hostiny, a je zároveň i dobrým řidičem.

Svatební odvoz

Kromě snoubenců bývají dalšími důležitými osobami i rodiče či prarodiče a sourozenci, svědci, družičky a mládenci a při plánování odvozu třeba určitě uvažovat i nad dopravou pro poskytovatele služeb. V dnešní době se již fotograf, kameraman, kapela či DJ dokáže dopravit ve vlastní režii, ale pokud chcete mít například fotografie či video záznam i z cesty do kostela, musíte počítat i s touto osobou.

Samozřejmě, nejjednodušší je nechat všechny, aby se na místo konání dopravili sami, ovšem musíte počítat s tím, že svatba je oslavou lásky, a při oslavách se nešetří ani alkoholem. Měla byste si tedy, zejména u těch opravdu důležitých osob, udělat přehled, jak se na místo konání dopraví a jak se z něj dostanou domů. Pokud je v místě konání zajištěno ubytování, resp. je možnost ubytovat se, je to určitě jednodušší, pokud ne, musíte kombinovat, kalkulovat a plánovat.

Oblíbenými dopravními prostředky jsou autobusy, mikrobusy, případně taxíky. Nejjednodušším řešením je, abyste před vaší svatbou skutečně nemusela zoufale zabývat příjezdy a odjezdy hosty, dát jim možnost odvozu z místa konání a příjezd nechat v jejich režii. Vždyť objednat si taxi či dohodnout s dalšími svatebčany zvládnou i oni sami. Pak jim prostě zabezpečte mikrobus nebo podle počtu hostů a míst jejich bydliště několik aut s řidiči a máte vystaráno.

Samozřejmě, plánování se vám zkomplikuje, pokud máte obřad na jiném místě než hostinu, v tom případě totiž třeba plánovat i přesun hostů. Pokud se vám to zdá komplikované, nezoufejte. Vždyť jde o dospělé lidi, kteří si umějí dopravu naplánovat i sami. Pokud však plánujete velkou a luxusní svatbu, určitě vám s touto problematikou pomůže svatební koordinátor. A řekněme si na rovinu, pokud někdo na vaši svatbu přijít chce, způsob si najde, a když přijít nechce, bude hledat komplikace i tam, kde nejsou.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 10.5.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • můžete se však v okruhu blízkých setkat např. doma, i zde však platí omezení počtu účastníků, tedy 30 osob
  • od pondělí 17. května 2021 se pro veřejnost otevřou zahrádky restaurací

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?