Víte, co všechno se dá na svatbu vyrobit z papíru?

 • 12. úno 2021
 • Silvia Blahovcová
 • isifa / Shutterstock

Svatba jako taková bývá nákladnou záležitostí. Každá nevěsta má svou představu o tom, jak by měla probíhat a zejména vypadat. Některé ustoupí z výběru jídel, jiné ušetří na sále a některé nechtějí šetřit na ničem. Je tu však možnost snížit rozpočet na výzdobu o některé položky a zároveň tak popustit uzdu své fantazii a šikovnosti. Víte, co všechno se dá na svatbu vyrobit z papíru?

co všechno se dá na svatbu vyrobit z papíru

Nástroje

Na výrobu vlastních dekorací budete kromě inspirací a vaší představy určitě potřebovat množství papíru, lepidlo, tavnou pistoli (nejlépe s transparentními tavnými tyčinkami), nůžky, provázek, tužky, pastelky, fixy, pravítko, ořezávátko, gumu, případně jehlu, nit a různé korálky a rozhodně šikovné ruce.

Tiskoviny

Papírovými výtvory můžete začít už na počátku plánování svatby a vyrobit si vlastní oznámení, pozvání ke stolu, či následně menu, program a jiné tiskové materiály určené pro hosty.

Na originální svatební oznámení vám bude stačit zajímavý tvrdší papír, tiskárna, lepidlo a fantazie. Oznámení můžete dotvořit kousky vystřiženými vlnkovaný nůžkami či vyřezávačkami, různými stužkami, kamínky, třpytkami, či případně sušenými květy, jutovým provázkem nebo brožemi.

Stejně platí, že fantazii se meze nekladou, a vytvoříte tak velmi originální materiály, které konec konců v případě zadání profesionální agentuře mohou z rozpočtu ukrojit větší kus financí.

Obálky

K vlastním handmade sdělením a pozvánkám na svatbu rozhodně patří i ručně vyrobené obálky. Existuje množství typů, které si zvládnete vyrobit i samy, ovšem musíte myslet na to, aby rozměrově seděly s vašimi již existujícími výtvory.

Květiny

Jednou z výrazných položek rozpočtu bývají květiny a výzdoba z nich. Co byste ale řekla na to, kdybyste ve vázách měli například krepové růže nebo papírové tulipány. Zejména mimo sezónu květin je to velmi zajímavá náhrada a určitě v rozpočtu ušetří nemalou částku.

Na internetu je množství návodů, a tak stačí do vyhledávače zadat správné heslo a můžete si vybírat z rozmanitých vzorů, druhů a materiálů papírových květin, přičemž určitě najdete i různou náročnost výroby. Kromě květin do vázy můžete z papíru vykouzlit i květiny, které budou viset ze stropu, jako například pompomy připomínající hlavičky květin. Případně můžete vyrobit obří květiny, které opřete ke zdi na některých místech v sále a vytvoříte tak překrásné kulisy.

Ubrousky

Zajímavým zpestřením svatební výzdoby jsou různě skládané ubrousky, které oživí bílé stoly, a dle výběru barev, struktury a materiálu ubrousků vhodně doplní svatební výzdobu. Je důležité rozlišovat, zda budete mít na svatbě při vstupu do sálu na stolech připravené předkrmy, případně předkrm vynecháte, a na stole budou naaranžované hluboké talíře na polévku, nebo zda vše naservírují číšníci až po vašem příchodu.

Pokud plánujete mít už nějaké jídlo na stolech nebo nechcete na ubrousky příliš upozorňovat, je třeba přizpůsobit skládání ubrousků uspořádání na stole a vhodné budou spíše ploché vzory uložené u příborů nebo přímo přizpůsobené jemu. Pokud na stolech nebude vyloženo žádné nádobí, případně pouze talíře na polévku, je možné z ubrousků vykouzlit různé 3D tvary a například květiny dle výběru. Stejně platí, že na internetu najdete mnoho návodů, jak na to, vše zvládnete připravit doma a za nízkou částku vykouzlíte dokonalou výzdobu stolů.

Fotostěna

Velkou módou a hitem na svatbách se stávají tzv. fotostěny, které jsou umístěny v sále nebo v jeho blízkosti, a svatebčané se tak mohou vyfotit před krásně naaranžovaným svatebním pozadím.

Kromě možnosti pronájmu je zde alternativa vlastní výroby takové ozdoby. Bude vám stačit pevný podklad a fantazie. Pokud nemáte k dispozici žádnou oporu v podobě konstrukce, můžete využít i stojící karton, například z ledničky, či jiného velkého spotřebiče. Po oblepení takového kartonu na něj můžete umístit různé ozdoby v podobě květin, závěsných řetězů, pompomů a čehokoliv, co se vám hodí do výzdoby, a zvládnete si vyrobit ve vlastní režii.

Dekorace za hlavní stůl

Velmi podobně jako fotostěnu můžete naaranžovat i prostor za novomanželi. Jako zástěnu můžete využít stejně pevnou plochu, kterou polepíte různými papírovými dekoracemi, případně na ni zavěsíte rozmanité ozdoby, a osvěžíte tak bílou zeď.

Dekorace na stůl

Nejdekorovanějším stolem na svatbě bývá většinou stůl, za kterým sedí nevěsta s ženichem. Ve smyslu plánované výzdoby můžete i tento stůl dozdobit ozdobami z papíru a vytvořit tak originální svatební výzdobu. Kromě květin z papíru, můžete na jeho výzdobu použít různé origami výtvory, či pouze vystříhaná srdíčka a jiné tvary z papíru. Tento typ dekorací můžete následně zopakovat na všech ostatních stolech a vytvoříte tak neopakovatelnou svatební výzdobu za pár drobných.

Řetězy

V případě, že se vám papírové dekorace líbí, ale netroufáte si na jejich výrobu, je tu možnost, jak je do svatební výzdoby zakomponovat v menším měřítku a způsobem, který zvládne každý. Svatební dekorace, která je efektní, není náročná na výrobu, a přesto si ji můžete přizpůsobit vlastní fantazii, je dekorační řetěz.

Na provázek či jinou stužku můžete buď navlékat, lepit nebo přivazovat různé ozdoby z papíru, které však nemusíte náročně vyrábět, ale stačí je pouze vystřihnout. Můžete tak získat girlandu se srdíčky, kytičkami, či jinými tvary a podle velikosti připevněných vystřižených částí do nich můžete i psát různá hesla jako například – Novomaželé či Děkujeme.


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 1.1.2021:

  • na svatbě může být maximálně 15 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • svatební hostinu není možné pořádat v restauraci
  • účastnit se svatby se lze pouze na území okresu, kde má osoba bydliště.

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?