Svatba v zahraničí – zvažujete ji i vy?

 • 16. čvn 2016
 • Jana Červenková
 • isifa / Shutterstock

Důvodů, které vás přivedou k rozhodnutí strávit svůj velký den mimo rodného Česka, může být několik:

– váš nastávající je jiné národnosti než české a chce mít svadbu ve své domovině, – váš partner je jiné národnosti, a protože s ním plánujete žít v jeho rodné zemi, i díky svatbě získáte občanství, – toužíte po exotice a svou svatbu byste ráda měla v destinaci, kterou už dlouho toužíte navštívit.

Pokud jste na některý z těchto důvodů podvědomě přikývla, vězte, že podstatné je zejména to, abyste měla spolu se svou polovičkou ve věci jasno a věděla, proč jste se rozhodli pro svatbu mimo Čech.

Když důvodem pro svatbu v zahraničí je původ vašeho partnera

V době globalizace je běžným jevem, že páry už netvoří jen lidé jedné národnosti. V případě českých žen je nejpravděpodobnější původ jejich partnera ze střední Evropy (z kteréhokoliv sousedního státu, nejčastěji jde o Slováky, Němce a Brity, ale vyloučeni nejsou ani Maďaři či Ukrajinci, záleží i na tom, ve které části Čech žijete, nebo zda máte působiště v jedné z těchto zemí).

Svého partnera však můžete poznat i dále od domova, na dovolené (přímořské oblasti – Chorvatsko, Bulharsko, Turecko, Egypt, Itálie) nebo během studijních pobytů, stáží a tak dále (USA, Velká Británie, Austrálie, Čína, Japonsko…).

Je-li důvodem pro svatbu v zahraničí původ vašeho partnera, měla byste se předem rozhodnout, o jaký obřad máte oba zájem. Partneři by se měli shodnout v tom, zda chtějí civilní nebo náboženský obřad. Rovněž je třeba si uvědomit, že v případě svatby v zahraničí se bude obřad i svatební hostina nést ve znamení tradic země, v níž jste se pro sňatek rozhodla.

Pokud jste vždy toužila po svatbě s rozbíjením porcelánu pro štěstí, jedením polévky z jednoho talíře či únosem nevěsty a podobnými českými zvyky, raději si ještě jednou s partnerem ujasněte, kde nakonec budete mít svatbu. Jeden můj známý si vzal ženu z Číny, oba spolu žijí v Londýne, kde měli civilní obřad, ale protože chtěli potěšit své rodiny, rozhodli se pro dvojitou svatbu – i v Čechách, resp. na Moravě, i v Číně. Nevěsta si tak mohla vyzkoušet moravský kroj a ženich zase hedvábné červené roucho – tato barva je pro čínské svatební obřady typická.

Mnohé z nás mají rády filmové komedie. Lídrem na trhu produkce filmových komedií jsou nepochybně Spojené státy. Mnohé americké filmové komedie se odehrávají ve svatební den a/nebo během svatebního obřadu a hostiny. Jestli je váš partner původem Američan a svatba se bude odehrávat na americké půdě, počítejte s tím, že váš svatební den se může podobat radostné atmosféře, jakou často vidíte v těchto filmech.

Svatba u moře na pláži, v altánku, nebo v americky stylovém domě partnerových rodičů, tyto a mnohé další patří k možnostem, z nichž si můžete v případě „americké“ svatby vybírat. Nezapomeňte si obléci něco půjčeného, něco starého, něco nového a něco modrého, Američané tuto tradici milují a americké nevěsty ji velmi rády dodržují.

Nepochybujeme, že si svého vyvoleného berete v první řadě z lásky. Jste-li ale rozhodnuta žít v jiném státě, svatebním obřadem získáte občanství země, v níž jste rozhodnuta žít, rychleji. Jedna moje kamarádka si vzala svého dlouholetého přítele, původem Němce, na městském úřadě. Civilní obřad vyřízený jen v přítomnosti svědků a nejbližších rodinných příslušníků je v Německu běžným. Německá svatební veselice však obsahuje podobné prvky jako naše české svatby – rozbíjení porcelánu pro štěstí, tanec novomanželů či tanec nevěsty s tchánem a naopak.

Svatba v zahraničí – exotická pláž, romantický ostrov nebo horské prostředí?

Dalším důvodem, proč jste se rozhodla pro svatbu v zahraničí, je to, že zkrátka chcete zažít exotiku, něco dobrodružného a nečekaného, a kdy je lepší důvod vydat se na své vytoužené místo než právě během svatebního dne? Na svatbě se vždy podílejí dva lidé, prodiskutujte se svou polovičkou, které místo na světě se stane svědkem vašeho slibu věrnosti.

Máte-li vy ráda plážový písek a váš partner upřednostňuje horský pokoj, je třeba zvážit všechna pro a proti. Oba máte raději teplo? V tom případě se dohodněte na lehce dostupném místě, kde je po většinu roku příjemné počasí. Máte-li ráda pláže, ale váš partner nevyhledává tropická horka, vyberte si za místo vaší svatby přímořské oblasti během jarních měsíců, nebudete se muset bát návalu turistů, nakolik ještě nebude probíhat turistická sezona a zároveň budou dny příjemně teplé, ale ještě ne příliš horké.

Pokud jste se spolu s vaším budoucím manželem shodla na tom, že upřednostňujete horské prostředí, Česko má výbornou geografickou polohu, hned za hranicemi máme Rakousko a do Švýcarska, Itálie nebo Francie rovněž vůbec není daleko. Alpy poskytují množství romantických zákoutí, údolí a průsmyků, které učiní z vašeho svatebního dne nezapomenutelný zážitek. Samozřejmě, Alpy v tomto případě posloužily pouze jako ilustrační příklad, svět je velký a možností je mnoho.

Chcete mít svatbu v exotice? Jednou z možností jsou i Seychely:

[blog-album /blog/jana_dovolenasnu/album/svatebni-cesta-ci-svatba-na-seychelach-7zr8ri“ „DALŠÍ FOTOGRAFIE…“


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?