12 věcí, které vás ovlivní, pokud se rozhodujete pro svatbu v exteriéru

 • 17. zář 2018
 • Michaela Forrová
 • Isifa / shutterstock.com

S jarními slunečními paprsky přišla i další svatební sezona. Asi každá nevěsta touží po tom, aby ji na cestě ke svatebnímu obřadu provázelo slunečné počasí a příjemné teploty. Právě proto se snoubenci nejčastěji rozhodnou vstoupit do manželství během rozkvetlých jarních, horkých letních či barevných podzimních měsíců.

Vůně rozkvetlých květů, zelený travnatý koberec a zvučný zpěv ptáků lákají mnohé zamilované k svatbě pod širým nebem. Pokud i vy váháte, zda si své ANO řeknete v rozkvetlé zahradě, přinášíme vám seznam výhod a nevýhod, které svatba v exteriéru přináší.

Výhody svatby v exteriéru

1. Neopakovatelná atmosféra

Výhodou svatby v exteriéru je neopakovatelná atmosféra a nádherné aranžmá, které dokáže vyčarovat pouze samotná příroda. Důležité je pak už jen zvolit správný styl svatební výzdoby, svatebních šatů či svatební hostiny.

K svatbě v zahradě nebo ve staré stodole se skvěle hodí venkovský styl, se spoustou lidových rekvizit a doplňků. Ve večerních hodinách nádherně vyniknou retro lucerny nebo pochodně s voňavým olejem, který navíc odpudí nepříjemný hmyz.

K romantické svatbě u moře či jezera se zase hodí jednoduchý, vzdušný styl s exotickými doplňky.

2. Uvolněnost

Svatby v exteriéru jsou uvolněnější a méně formální. Odráží se to nejen na oblečení (a obuvi) hostů, ale i na prostírání a svatební výzdobě. Přesto určitě nemůžeme říct, že svatby pod širým nebem nejsou dostatečně honosné nebo luxusní.

Pokud se na svatbu v exteriéru chystáte jako host, nemusíte se bát pestrých barev a výraznějších vzorů. V případě, že je svatba organizována během nejteplejších letních dnů, nezapomeňte se namazat opalovacím krémem a nepodceňte ani přikrývku hlavy. Přímé slunce v kombinaci s bublinkovým přípitkem by totiž mohlo předčasně ukončit svatební zábavu.

3. Ušetříte na pronájmu sálu

Z ekonomického hlediska je při svatbě v exteriéru výhodou, že nemusíte platit za pronájem sálu nebo místnosti. Tato výhoda samozřejmě platí pouze tehdy, pokud se rozhodnete oddat na veřejném prostranství, jakým je například pláž, les nebo louka.

4. Možnost obřadu na „vašem” místě

Další výhodou je možnost oddat se na výjimečném místě, například na místě, kde jste se zasnoubili nebo poznali. Fantazii se meze nekladou a svatební obřad je možné zorganizovat téměř kdekoliv.

5. Neomezený počet hostů

Výhodou je také fakt, že prostor v exteriéru velmi jednoduše přizpůsobíte počtu hostů. I v případě, že plánujete velkou svatbu, nemusíte se obávat nedostatku prostoru.

6. Svatebčané nebudou vybíhat „ven”

V neposlední řadě svatba pod širým nebem dozajista potěší kuřáky, kteří si mohou vychutnat cigaretu a zároveň být v kontaktu s bavícími se svatebčany.

Profesionálové
8
Vinné sklepy U Jeňou...
Místa na svatbu
Svatba ve vinném sklepě? Ano, U Jeňoura - obřad, hostina i ubytování v jednom místě! Sklepní areál, kde zažijete tradiční svatbu nebo stylovou gardenparty mezi vinicemi, originální domácí gastronomii a víno, kvalitní servis a profesionální přístup.
Hodonín
2
ERMI hotel
Místa na svatbu
Pokud si přejete jedinečnou svatbu plnou romantiky a nádherných okamžiků, ERMI HOTEL je právě tím pravým místem, kde tuto životní událost uspořádat.
Příbram

Nevýhody svatby v exteriéru

7. Počasí se nedá naplánovat

Snad největší nevýhodou je počasí, které může zkazit dojem i z té nejdetailnější připravené svatby. Žádná nevěsta přece během svého velkého dne nechce překračovat louže a skrývat se pod deštníkem. Žádoucí není ani opačný extrém – příliš ostré sluneční paprsky a vysoké teploty. Svatby se ale organizují i rok dopředu, je nemožné počasí předvídat.

K sňatku si proto vyberte místo, kde je v případě nepříznivého počasí možné skrýt se na teplém a suchém místě. Pokud žádné takové místo v okolí není, můžete si jej vytvořit. Svatební stany jsou dnes běžnou součástí exteriérových svateb. Působí vzdušně, nerušivě a je možné skrýt se v nich před ostrým sluncem nebo větrem. Nezapomínejte ani na fakt, že v noci se teplota může rapidně snížit. Přestože ve víru zábavy vám bude horko, kromě popůlnočních šatů si přibalte i štolu či bolerko na zahalení ramen.

8. Římští katolíci jen na vysvěceném místě

Sňatek v exteriéru za účasti duchovního povoluje jen evangelická církev. Snoubenci plánující římskokatolickou svatbu se mohou oddávat jen na vysvěceném místě. Tento fakt by pro některé sice mohl být nevýhodou, ale vždy se dá najít kompromis, například v podobě svatebního obřadu v kostele a svatební hostiny v exteriéru.

9. Nerovný terén

Další nevýhodou je nerovný terén, který může být problémem zejména pro dámy na vysokých podpatcích. Na svatbu venku je proto důležité zvolit obuv, ve které zvládnete přejít po písečné pláži nebo po měkké trávě.

10. Alergie na pyl

Jarní měsíce sice nabízejí řadu nádherných květů, ale s nimi přichází i pyl a alergie, které mohou potrápit nejen novomanžele, ale i svatební hosty. V případě, že trpíte alergií a nechcete svůj velký den strávit kýcháním a utíráním uslzených očí, zvolte raději svatbu v interiéru.

11. Fotografování obřadu

Svatbou v exteriéru můžete potrápit i zkušené fotografy. Aby fotografie ze svatebního obřadu byly podle vašich představ, je vhodné předem zjistit, ze které světové strany bude v té době svítit slunce, a pokud je to možné, zorganizovat slavnost tak, aby fotografie nevznikaly proti slunci.

12. Hmyz

Poslední nevýhodou, kterou svatba pod širým nebem přináší, je nepříjemný hmyz otravující všechny svatebčany. Obzvláště otravní jsou komáři, se kterými musíte počítat v případě, že zvolíte svatbu u jezera, nebo vosy, které přilákají sladké nápoje a chutné svatební menu. I tento problém se dá vyřešit zapálením svíček odpuzujících hmyz, či použitím repelentu.

Každá svatba, ať už v interiéru nebo v exteriéru, má své kouzlo. Je už jen na vás, pro jakou variantu se rozhodnete. Vždy se dá najít kompromis, kterým se nevýhody jedné nebo druhé varianty eliminují a zaručí vaši spokojenost.

Hledáte inspiraci pro romantickou svatbu v zahradě na farmě?

DALŠÍ FOTOGRAFIE…
Kompletní album

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?