Co si obléct jako svatební host? Poradíme, jak nešlápnout vedle

 • 23. úno 2024

Jste pozvání na svatbu? To je super! Hned po radosti přichází panika: „Co si obléknu?“, „Vždyť já nemám co na sebe!“ Nejen nevěsta a ženich to mají složité při výběru oblečení na svatbu. Jaké oblečení je vhodné si na svatbu obléci? Co si obléct jako svatební host a čemu se máte raději vyhnout? Poradíme vám.

Co si obléct jako svatební host

Co si musíte uvědomit na začátku při výběru šatů?

Oblečení byste měla vybírat nejen podle svého vkusu, či postavy, ale i podle typu svatby. Pro začátek potřebujete vědět zejména to, v jakém duchu se bude svatební den nést. Pokud jde o velmi formální svatbu, například na zámku a s hostinou v exkluzivní restauraci, i vaše šaty by měly být formálnější a honosnější. U těchto typů svateb si dejte záležet i na zajímavých střizích šatů.

To platí i pro ty dámy, které jsou v bližším vztahu k novomanželům. Na druhé straně, pokud se chystáte na méně formální svatbu, můžete jí přizpůsobit i své oblečení. Budou-li se obřad a svatební hostina konat pod širým nebem, může svatební host kromě výraznějších vzorů zvolit oblečení vyrobené z jemných, lehkých a nadýchaných materiálů. Vhodné jsou například svěží letní šaty se sakem nebo bolerkem, maxišaty s výrazným náhrdelníkem, či sukně s topem.

Jaké barvy zvolit oblečení na svatbu?

Kromě bílé barvy si svatebčané mohou vybrat oblečení jakékoliv barvy. Vyhněte se pro jistotu i smetanové či jiné světlé barvě, kterou je možné, že si může vybrat i nevěsta. Černá barva byla kdysi považována za svatební tabu, ale dnes tomu tak už není. Malými černými šaty ještě nikdy nikdo nic nezkazil.

Nechcete-li však pohoršit tradičně založené svatebčany, zvolte raději letní světlé barvy, které vás oživí. Oblíbená je zejména růžová, fialová, zelená, či jemné oranžové odstíny. Velmi svátečně působí i zlatá barva a zajistí vám, že budete hned po nevěstě nepřehlédnutelná. Svatebčanky, které chtějí zakrýt svá kila navíc, by měly zvolit tmavou eleganci v podobě královské modré nebo smaragdově zelené barvy.

oblečení na svatbu

Jakou délku šatů zvolit?

Při výběru délky šatů či sukně na svatbu vyhrává zlatá střední cesta, kterou je délka po kolena. Tato délka nezastiňuje nevěstu, působí mladě a svěže. Dlouhými šaty až po zem určitě také nic nezkazíte. Vypadají krásně a elegantně na každém typu postavy. Minišaty se na svatbu příliš nedoporučují, protože by dáma na sebe mohla upoutat až příliš mnoho pozornosti. Z toho samého důvodu se nedoporučují ani vysoké rozparky na sukni či šatech.

Pokud jde o mladá děvčata, pro ně jsou minišaty typickým oblečením. Právě proto si je mohou dovolit obléci i na svatbu. Ideální jsou pouzdrové šaty, které dokážou krásně kopírovat siluetu. Takové šaty jsou pohodlné, mají jednoduchý střih, a přesto vypadají stále slavnostně. Kromě příliš odhalených nohou byste se měla vyvarovat i hlubokých výstřihů. Družičky mívají na šatech například srdcové výstřihy, asymetrické vázání okolo krku, či vázání na jednom rameni.

Jak si vybrat vhodné šaty na svatbu?

Vhodnými šaty na svatbu jsou aktuálně takové, které mají krátké rukávy. Takovéto rukávy jakoby nahrazují štólu, která je pro mnohé dámy nepraktická. Na tento detail, při němž oblečení dámy zakrývá ramena, si dejte pozor, zejména pokud půjdete jako svatební host na svatební obřad do kostela. Kromě ramen není vhodné mít v kostele odhalená záda. Ne každé oblečení vám samozřejmě sluší a vyhovuje vašemu typu postavy. Právě proto pro vás máme šikovný tip. Nezapomínejte na široký výběr různého stahujícího spodního prádla, které vám zaručí štíhlejší bříško či boky. Budete si tak moci vybrat i obtaženější oblečení.

Profesionálové
7
Zakázkové krejčovstv...
Svatební salony a svatební šaty
Krejčovství,ve kterém šiji svatební šaty,oblek a ostatní sladím podle nevěsty.Stačí když donesete obrázek a můžeme začít.K šatům dotvořím vše potřebné
Praha
1
Autorské svatební ša...
Svatební salony a svatební šaty
Jsem oděvní návrhářka specializující se na svatební šaty na míru. Navrhnu a ušiji Vám originální svatební šaty pro Váš den.
Praha

Svatební host a vhodné doplňky

Máte-li raději image dámy, které dotvářejí rukavičky, klobouky, večerní kabelky, či výrazné šperky, tak právě událost, jakou je svatba, je na takové doplňky jako stvořená. Kabelku je vhodné zvolit malou do ruky, psaníčko, či pouzdrovou. Pokud zvolíte oblečení skládající se z něčeho objemného, potom by měly být vaše šperky a také ostatní doplňky jemnější. V opačném případu, když bude vaše oblečení jemnější, můžete ho vhodně doplnit výraznějšími šperky. Styl šperků rovněž nezapomeňte podřídit barevnosti šatů. Při výběru střevíčků si dejte pozor na to, kde se svatba uskuteční – zda půjde o zahradu, hotel či jinou místnost. Určitě víte, že není nic horšího, než stále se zabořující podpatky.

Nezapomeňte si také s sebou vzít náhradní boty na přezutí, abyste se během celé svatební hostiny cítila pohodlně. Počítáte-li s dlouhou svatební zábavou plnou tance, vezměte si s sebou i chladivé gelové vložky do bot. Postarají se o to, abyste oslavovala co nejpohodlněji. Hlavně nezapomínejte na to, že by vás oblečení nemělo omezovat při chůzi, tanci, či sezení. Měla byste se v něm cítit jedinečně a pohodlně po celý svatební den i večer.

P.S. – Věděli jste, že spoustu svatebních inspirací, tipů a rad najdete i na našem slovenském webu? Přihlaste se svým účtem i na Mojasvadba.sk


Autor článku: Veronika Červenská

Fotografie: isifa, Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?