Svatební plánovač (4): 10 věcí, na které je třeba myslet při plánování seznamu svatebních hostů

 • 15. bře 2016

Sestavit seznam hostů na svatbu je často nelehký úkol, protože je množství faktorů, které vás při výběru ovlivňují, i když si to možná neuvědomujete. Svatba je jednou z nejvýznamnějších událostí v životě, a proto je samozřejmé, že ji chcete oslavit se všemi svými blízkými. Z různých důvodů se však často na seznam nedostane každý, koho byste tam chtěli, a občas se tam naopak dostanou lidé, které až tak na svatbě nechcete. K seznamu hostů má často co říci i vaše rodina a rozhodnutí, kdo se na seznam dostane a kdo ne, obvykle ovlivňují i různá společenská pravidla a „zásady slušnosti“. Připravte se také na to, že seznam hostů budete několikrát předělávat, než s ním budete spokojeni.

1. Rozpočet

Při vytváření seznamu hostů hraje asi největší roli rozpočet, který na svatbu máte. Podle toho, kolik si můžete dovolit utratit, se odvíjí i počet pozvaných. Než pošlete pozvánky, zjistěte si, kolik vás reálně bude stát svatba pro počet lidí, který máte na seznamu. Myslete na to, že počet hostů ovlivní nejen cenu svatebního menu, ale i dopravy či výzdoby (protože bude nezbytné ozdobit více stolů a židlí). Budete také potřebovat více zákusků a větší dort, více jmenovek, dárků pro hosty, více výslužek apod.

Pokud však máte omezený rozpočet, neznamená to automaticky, že musíte pozvat minimum lidí. Existuje množství způsobů, jak ušetřit, aniž jste ze seznamu vyškrtli 90 % lidí, které byste jinak na svatbě chtěli mít.

2. Kapacita prostor

Pokud jste si vybrali svou vysněnou lokalitu na svatbu dříve, než jste sestavili seznam hostů, je třeba počet pozvaných přizpůsobit možnostem této lokality. Pokud má sál kapacitu 50 lidí, budete se muset vejít do tohoto počtu hostů, pokud naopak je kapacita sálu 150 osob, měli byste se snažit jej zaplnit, aby místnost pak nevypadala prázdná a nebyli jste v ní ztraceni.

3. Vaše představa

Velmi důležitým faktorem při určování počtu hostů je samozřejmě i vaše představa. Jak vidíte svou svatbu? Jako rodinnou oslavu v kruhu nejbližších, nebo velkou slavnost se spoustou lidí? Zamyslete se nad tím, co by vám vyhovovalo nejvíce, a potom začněte sepisovat seznam hostů. Nejprve si sepište jména všech lidí, které opravdu na svatbě chcete, a rozhodněte, kdo má přijít s partnerem a kdo bez. Teprve potom začněte uvažovat o tom, co se patří a bylo by vhodné, jaký máte rozpočet a kapacity a podle toho seznam upravujte, dokud nebude zcela vyhovovat vašim možnostem.

4. Rodina

Rodina má vždy co říct k plánování svatby a mnohdy tlačí na budoucí manžele, aby pozvali toho či jiného člena rodiny, protože se to patří. Nápady a rady rodinných příslušníků určitě zvažte a v případě, že je to nezbytné pro zachování dobrých vztahů, snažte se jim vyhovět. Pokud však někoho na svatbě opravdu nechcete, nebo vám jeho pozvání způsobí další problémy se seznamem hostů či rozpočtem, vysvětlete to rodině a zdůrazněte, že je to vaše svatba a chcete ji prožít jen s lidmi, kteří jsou pro vás důležití. Pokud vás mají rádi, určitě to pochopí.

5. Předchozí pozvání

Při vytváření seznamu hostů myslete i na to, kdo pozval na svatbu vás. Pokud neplánujete jen maličkou svatbu s rodinou, měli byste zvážit i pozvání lidí, kterým jste byli na svatbě vy. Pokud jste se na nějakou svatbu dostali jen jako doprovod některého ze svých kamarádů nebo známých, kteří potřebovali partnera, tyto lidí samozřejmě zvát nemusíte. Pokud vás však pozval přímo někdo z vašich známých a od té doby jste ztratili kontakt, slušelo by se navázat na staré časy a pozvání oplatit. Pokud vám to opravdu nevychází kvůli rozpočtu nebo kapacitě prostor, pozvěte tyto lidi alespoň na obřad a připravte si pro ně výslužky.

6. Partneři

Počet hostů výrazně ovlivní i to, zda budete zvát své kamarády a známé i s partnery nebo bez nich. V případě manželů byste měli jednoznačně zvát pár, ne pouze jednotlivce, bez ohledu na to, zda partnera / partnerku znáte. Stejně by tomu mělo být u dvojic, které spolu už nějaký čas žijí. V případě, že některého z partnerů nemáte rádi, ale velmi byste chtěli, aby vaše kamarádka či kamarád na svatbu přišli, budete to muset překousnout a pozvat i její / jeho polovičku. V případě párů, které spolu zatím nežijí, nebo jsou to poměrně čerstvé známosti, můžete zvát i bez partnera, pokud chcete.

Netrapte se tím, pokud někoho chcete pozvat s partnerem a někoho bez. S partnery zvěte lidi, které znáte jako pár, kteří s partnerem žijí, nebo jsou dokonce již manželé, a lidi, jejichž partnery neznáte a zatím spolu nežijí, klidně pozvěte jednotlivě. Pokud se ohledně toho cítíte trochu nepříjemně, vysvětlete svým přátelům, že jste mohli pozvat jen omezený počet lidí, a proto nemůže každý přivést partnera, a vy jste volili ty partnery, které znáte, respektive životní partnery.

7. Děti

Děti jsou velmi diskutabilní otázkou při vytváření seznamu hostů. Mnoho lidí považuje za nevhodné požádat své přátele, aby na svatbu přišli bez dětí. Pokud to však tak chcete, nestyďte se o to požádat. Vaši blízcí musí pochopit, že si svou svatbu představujete jako společnou zábavu dospělých lidí, a chcete si tento den užít naplno bez stresu a problémů, které s dětmi na svatbě vznikají. Proto, pokud nechcete děti na svatbě, dejte to svým blízkým jasně vědět, aby nedošlo k nedorozumění. Můžete jim poslat speciální pozvánku, ve které je poprosíte, aby děti nechali doma, nebo se s nimi sejděte osobně a vysvětlete jim to sami. Pokud naopak chcete, aby lidé přišli na svatbu i se svými nejmenšími, napište na pozvánky i jejich jména.

Pokud se rozhodnete zvát na svatbu i děti, měli byste myslet na to, že by bylo možno vhodné pro ně zajistit dětský koutek, hračky, dětské židle ke stolům, dětské menu a speciální přípitek. Připravte se i na možnost pláče během obřadu či přípitků (v případě opravdu malých dětí), honičky na parketu, které mohou skončit zraněním, a počítejte také s drobnými škodami na výzdobě, které mohou děti při hraní způsobit.

8. Kolegové

Kolegové patří, stejně jako děti, do kategorie „hosté s otazníkem“. Pokud jsou vaši kolegové zároveň vaši dobří přátelé, pak samozřejmě není nad čím váhat. Pokud však máte s některými bližší vztah než s jinými a bojíte se, že v kanceláři bude dusná atmosféra, pokud pozvete jen některé, vzniká problém. Kolegové jsou lidé, které každý den potkáváte v práci, a proto je toto rozhodnutí mnohem těžší než u vzdálenější rodiny, kamarádů či známých, které prostě nemusíte hned potkat, pokud se budou cítit uraženi, že jste je nepozvali na svatbu.

Dobře si tedy zvažte, zda chcete někoho z kolegů zvát. Pokud každou polední přestávku trávíte s těmi samými lidmi a setkáváte se s nimi i mimo práci, přičemž se zbytkem týmu komunikujete jen o pracovních záležitostech, nebude určitě nikomu překážet, pokud pozvete jen svou partu kolegů. Pokud však máte velmi dobrý vztah s několika, a pozvat můžete nebo chcete jen pár z nich, může se stát, že se někteří kolegové budou cítit dotčeni. V tom případě máte několik možností: nepozvat nikoho, či pozvat všechny jen na obřad, nebo pozvat své oblíbené kolegy na celou svatbu a zbytek kanceláře pouze na oslavu po hostině, aby se vám zbytečně nenavyšoval rozpočet.

9. Vaše pocity

Říká se, že pokud se s někým již delší dobu nesetkáváte a nejste v kontaktu, není nutné ho zvát na svatbu. To je možná pravda, záleží však zejména na tom, jaký vztah máte s tímto člověkem. Pokud například vaše nejlepší kamarádka, která je pro vás jako sestra, bývá v zahraničí a neviděli jste ji tři roky, neznamená to, že byste ji neměli zvát. Často lidé, se kterými jste každý den, mohou být pro vás méně důležití než ti, které téměř nevídáte. Proto při výběru hostů určitě dejte především na své pocity.

10. Je to vaše svatba

Nehledě na všechna pravidla a zásady slušnosti, názory rodiny a další faktory, které ovlivňují vaše rozhodnutí, myslete především na to, že v konečném důsledku je to vaše svatba, a lidé, které pozvete, pravděpodobně i přijdou a budete s nimi trávit nejdůležitější den v životě. Pokud tedy někoho opravdu na svatbě nechcete, ať už se to hodí, nebo ne, zkrátka ho nezvěte. Nezvěte lidi, které na svatbě vyloženě nechcete, jen proto, že by se to slušelo nebo že to chce někdo jiný. Nakonec by vám to mohlo pokazit celý dojem ze svatby, a tu máte jen jednou, tak byste si ji měli užít a pobavit se s lidmi, které máte rádi.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?