Šaty na svatbu ze salonu, nebo na míru?

 • 21. led 2016

Šaty pomáhají vyniknout ženské kráse a podtrhují ženskost každé ženy a dívky, proto není divu, že dámy a slečny vždy pečlivě dbaly na složení svého šatníku. Šaty musí odpovídat typu ženy, její postavě, věku, ale také příležitosti, pro kterou jsou určeny. Jednou takovou zvláštní příležitostí je svatba. Když začíná nevěsta přemýšlet o šatech na svatbu, napadnou ji nepochybně jako první šaty na svatbu bílé, případně krémové, které jsou pro obřad vybírány nejčastěji. Během svatebního dne ale často vystřídá ještě jiné šaty, někdy jedny, někdy ještě dvoje. Problémy při výběru šatů může způsobit střih, velikost, ale také objednání šatů ve svatebním salonu.

V tomto článku vám poradíme, zda a kdy je výhodnější si nechat ušít šaty na svatbu na míru, jaká jsou rizika a výhody, pokud si objednáváte šaty na svatbu ze zahraničí, a zda jsou čínské napodobeniny opravdu tak špatné, jak se o nich říká.

Šaty na svatbu dělají nevěstu

Nevěsta se o svém svatebním dnu promění na překrásnou princeznu, a to pochopitelně i díky dokonalým svatebním šatům. Nabídka tradičních bílých je v současné době rozšířená a doplněná i o šaty krémové či zlatavé, zdobené různými třpytkami, kamínky, perličkami, výšivkami, ale i tiskem. Šaty na svatbu zdobené pouze tiskem měla na sobě o svatební dni například americká herečka Angelina Jolie, která si je nechala zkrášlit tisky z kreseb svých dětí. Běžně se ale jako motivy uplatňují na svatebních šatech nejčastěji květinové motivy.

Vysnila jste si, jaké šaty na svatbu si obléknete? Při výběru byste si měla dávat pozor především tehdy, pokud se vaše postava příliš nepodobá modelce z katalogu, protože vhodně volený střih může skrýt jisté proporční nedostatky a vašemu tělu přidat na kráse.

Nevysoké nevěsty by měly uvažovat o áčkovém nebo antickém (empire) střihu, protože kromě toho, že prodlužují postavu, zakrývají nedokonalosti, jako je široký pas a větší zadeček. Šaty na svatbu pouzdrového střihu jsou také určeny především menším, ale štíhlým nevěstám. Pro štíhlé ženy s plnějšími tvary je vhodný střih mořské panny s typicky rozšířenou sukní od kolen až na zem. Nevěsty, které dodržují folklorní svatební tradice, se převlékají i do kroje, případně po půlnoci do společenských šatů. Jiné nevěsty si oblékají po obřadu pouze společenské šaty na svatbu.

V bazaru k tomuto tématu
sada na auto-světle růžová
Sada obsahuje zdobenou šerpu na auto nevěsty v délce 4,5 m + cylindr zdoben...
600
Záclony
Nabízím krajkovou záclonu Ikea rozstříhané záclony ozdoba židlí, slavobrán...
80

Šaty na svatbu na míru

Znáte to sama, pokud jste menší nebo plnoštíhlé postavy, často se vám nedaří sehnat odpovídající šaty a i se svatebními je to problém. Co dělat? Pokud vaše postava není dokonalá, budete nepochybně ráda, když ve svatebním salonu seženete vůbec nějaké šaty na svatbu, bez ohledu na to, zda odpovídají vašim představám.

Salony si často účtují kromě ceny za půjčení šatů i peníze za případnou úpravu šatů a v konečném důsledku se cena za půjčení může výrazně navýšit. Pokud jste se už pro nějaké šaty na svatbu rozhodla, ale nemůžete je sehnat, je nejlepším řešením najít šikovnou švadlenu, jež vám splní váš sen. Šaty šité na míru mají mnoho výhod. Nejdůležitější je, že padnou jako ulité, navíc si můžete zvolit materiál, množství a druhy aplikací. Šaty šité na míru se vyplatí i z finanční stránky – cena může být podle vašich požadavků mnohonásobně nižší než u půjčených, ale může na druhou stranu vyjít i dráž, pokud jsou vaše požadavky náročné. Navíc vám šaty zůstanou a vy je můžete po svatbě prodat, čímž získáte alespoň část peněz zpět.

Napodobeniny šatů z internetu

Virtuální nakupování v e-shopech a u zahraničních výrobců, například z Asie, je v poslední době stále populárnější. Prohlížíte si šaty na svatbu a najednou narazíte na ty pravé? Ale vzápětí vaše nadšení uvadá, když pohlédnete na cenu? Některé nevěsty to risknou a podle značkových šatů si dají ušít, především v asijských zemích, levnou napodobeninu, jejichž výhodou je především nízká cena. Po doručení vás ale může čekat nepříjemné překvapení. Protože zboží, které se dováží z dalekých zemí, se převáží kontejnerovou formou, můžete si být jistá, že tak poputují i vaše šaty a může dojít k jejich znehodnocení, navíc vakuové balení může zdeformovat jejich tvar. Po rozbalení zásilky se často stává, že dodané šaty ani zdaleka neodpovídají vašim objednaným šatům, nemusí vám padnout střih, což je nejhorší varianta, a materiál může být nízké kvality.

Profesionálové
3
Šaty za hubičku
Svatební salony a svatební šaty
Prodávám nové svatební šaty v cenové relaci od 3 - 6 000 Kč, u všech šatů mám vždy videa i reálné fotky. Osobní zkouška možná po domluvě na Praze 9.
Praha
10
Svatební studio L´am...
Svatební salony a svatební šaty
Luxusní svatební šaty AIRE BARCELONA, MODECA. Exkluzivní společenské šaty PAPARAZZI by MORI LEE a Alyce PARIS.
Olomouc

Jediné, co vám potom zbývá, je také navštívit zručnou švadlenu, která dá šaty do pořádku, ale může se také stát, že budou velikostně nevyhovující a vy si nakonec budete muset šaty na svatbu stejně půjčit. S čím můžete u napodobenin stoprocentně počítat, jsou nepropracované detaily, například rozdílné aplikace v podobě perliček, krystalů, chybějící kostice a tkanice ve šněrovačce, nekompatibilní délka vlečky s délkou šatů apod.

Samozřejmě jsou i případy, kdy šaty na svatbu z dovozu zcela odpovídají fotografiím a popisu v objednávce. Mnohé budoucí nevěsty se na diskusním fóru vyjádřily kladně ke zkušenostem s objednáváním šatů z Číny, respektive z dovozu. Naše rada pro vás ale zní: Nezapomeňte, že se jedná o šaty na svatbu ze zahraničí, odkud je delší doba doručení, proto je rozumné si vytvořit dostatečnou časovou rezervu na případnou úpravu.

A co vám také může přijít z Číny – očekávání versus realita:

DALŠÍ NAPODOBENINY Z ČÍNY
Kompletní album

Autor: Jana Václavová, Fotografie: Branislav Herchl

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 1.1.2021:

  • na svatbě může být maximálně 15 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • svatební hostinu není možné pořádat v restauraci
  • účastnit se svatby se lze pouze na území okresu, kde má osoba bydliště.

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?